Od 22 września do 1 października, Tarnów ponownie stanie się ogólnopolską stolicą komedii teatralnej. Na deskach Solskiego oraz w Centrum Sztuki Mościce 6 spektakli konkursowych stanie w szranki o Grand Prix XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA.
Widzowie oraz jurorzy Kamila Łapicka, Bogdan Tosza oraz Maciej Wojtyszko obejrzą między innymi spektakle „Weltmajstry” Teatru Korez z Katowic, „Pijacy” Teatru Bagatela, „Kwartet” Teatru Ateneum, czy „Prawda” Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Będziemy gościć takich aktorów jak m.in. Anna Polony, Magdalena Walach, Magdalena Zawadzka, Krzysztof Gosztyła, Tomasz Karolak, Daniel Olbrychski czy Krzysztof Tyniec. W ramach konkursu pokazana zostanie także premiera własna tarnowskiego teatru znakomitej komedii francuskiego autora Francis’a Vebera pt.: “Kolacja dla głupca” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Całość festiwalu uzupełnią wydarzenia towarzyszące: czytanie sceniczne “Ciotuni” Aleksandra Fredry w reżyserii Józefa Opalskiego, Konstelacje – Koncert Katarzyny Groniec, wystawa prac autorstwa rysownika, grafika i satyryka, Zbigniewa Lengrena oraz na finał festiwalu spektakl w gwiazdorskiej obsadzie pt.: “Niespodziewany powrót” Teatru IMKA z Warszawy. Jak co roku zgromadzona podczas spektakli publiczność (blisko trzy i pół tysiąca osób), wybierze swój najlepszy spektakl Talii, który otrzyma Nagrodę Publiczności poprzez głosowanie za pomocą specjalnych kuponów. Jesteśmy przekonani, że zaprezentowane spektakle dostarczą wszystkim widzom wiele rozrywki i będą powodem do beztroskiego śmiechu.
Repertuar tarnowskiego teatru od września do grudnia zawiera wiele propozycji spektakli dla widzów w każdym wieku. Dzieci i młodzież zapraszamy na mądre, zabawne i edukacyjne spektakle o różnorodnej tematyce. Dorosłym proponujemy tytuły z gatunku znanych dramatów, na podstawie klasycznych i współczesnych tekstów, a także wzięte komedie.
Mity greckie. Wyprawa po ambrozję – 7 października (sobota), godz. 16:00, Duża Scena
Helenka wyrusza w podróż do świata bohaterów mitów greckich, by zdobyć pokarm bogów – ambrozję, która może wyleczyć jej chorą mamę. W czasie wyprawy u boku Posejdona mała bohaterka wiele się nauczy i spotka całą plejadę olimpijskich bogów i bogiń. Szybko przekona się, że mityczni bohaterowie wcale nie są idealni, ale bardzo ludzcy: mają swoje kaprysy, słabostki, lubią się bawić, bywają zazdrośni, zdarza im się dokuczać sobie nawzajem.
Czas trwania: 60 min
Fot. Paweł Topolski
Blackbird – 6, 7 i 8 października (piątek, sobota, niedziela), godz. 18:00, Scena Underground
Tekst opowiada o miłości zakazanej, stawia pytania dotyczące seksualności i tożsamości. W kameralnej sztuce, wystawianej od Szkocji, przez Indie, po USA – wystąpią: Matylda Baczyńska i Ireneusz Pastuszak. Obsypany nagrodami tekst Harrowera (autora wielokrotnie wystawianego w Polsce i na świecie dramatu „Noże w kurach”) opowiada o spotkaniu 27-letniej Uny i 55- letniego Raya, których piętnaście lat wcześniej połączyło uczucie.
Czas trwania: 75 min
Fot. Paweł Topolski
Kolacja dla głupca – 13, 14 i 15 października (piątek, sobota, niedziela), godz. 18:00, 29, 30 grudnia (piątek, sobota), godz. 18:00 Duża Scena
31 grudnia (niedziela) – POKAZ SYLWESTROWY, godz. 17:00, Duża Scena
“Kolacja dla głupca” to pełna zwrotów akcji opowieść o (nie)niewinnej rozrywce “wyższych” (?) sfer, ale też o miłości, przyjaźni i konsekwencji naszych mądrych i niemądrych życiowych wyborów. Wszystko skąpane we francuskim wdzięku i poczuciu humoru, nie tak znów odległym, jak się okazuje, od naszego.
Czas trwania: 135 min (1 antrakt)
Fot. Mateusz Niemczura
Zimowy pogrzeb – 21 i 22 października (sobota, niedziela), godz. 18:00, Duża Scena
Groteskowa komedia Hanocha Levina opowiada o życiowym nieudaczniku Laczku Bobiczku, któremu umiera matka i który na jej ostatnie życzenie, musi za wszelką cenę powiadomić o tym swoją rodzinę, aby wszyscy mogli stawić się na pogrzebie. Pech chce, że tego samego dnia ma odbyć się długo wyczekiwany ślub Welwecji, (ostatniej panny na wydaniu w rodzinie), którego przełożenie byłoby ostateczną katastrofą. Nie chcąc do tego dopuścić, rodzina postanawia nie zauważać pukającego do drzwi Laczka i zaczyna szaleńczą, brawurową ucieczkę w zimową noc.
Czas trwania: 100 min
Fot. Artur Gawle
Śluby panieńskie – 28 i 29 października (sobota, niedziela), godz. 17:00, Duża Scena
Jedna z najbardziej znanych komedii Aleksandra Fredry w reżyserii Wojciecha Malajkata. „Śluby panieńskie” to zabawna, lekka i wciąż aktualna opowieść o odwiecznej wojnie płci, w której wszystkie chwyty są dozwolone. Nieśmiertelna tematyka bawi do łez i obnaża niezmienność ludzkich postaw w obliczu porywów serca.
Czas trwania: 70 min
Fot. Paweł Topolski
Płuca – 26 i 27 października (czwartek, piątek), godz. 18:00, Mała Scena
Niezwykle zabawna, aktualna i bardzo wzruszająca opowieść o pokoleniu, którym kieruje niepewność, wątpliwości, stres, a zarazem uniwersalna historia miłości – niedoskonałej, trudnej ale prawdziwej. Takiej od której brakuje tchu.
Czas trwania: 90 minut
Fot. Paweł Topolski
Piękna Lucynda – 4 i 5 listopada (sobota, niedziela), godz. 18:00, Duża Scena
Młoda wdowa Lucynda ma dwóch adoratorów- podupadającego finansowo Hrabiego Adama oraz bogatego Magnata Faworskiego. Mężczyźni starają się o rękę Lucyndy, prześcigają się w uwodzeniu jej i obdarzają licznymi podarunkami. Którego z panów poślubi Lucynda?
Błyskotliwe piosenki i pełna humoru fabuła, wyraziste postaci i nowoczesna oprawa muzyczna oraz wizualna pomogą widzom w podróży z XXI wieku w rzeczywistość arystokratycznych intryg.
Czas trwania: 110 min
Fot. Artur Gawle
HAMLET.LEGENDA – 12 listopada (niedziela), godz. 18:00, Duża Scena
Spotykamy się w teatrze by opowiedzieć widzom historię. Rzetelnie, żywo, rzeczowo. Odkryć przed nimi legendę pewnej królewskiej rodziny. Odnaleźć postaci w sytuacji kryzysu, zachwiania dotychczasowego porządku – tuż po nagłej śmierci króla Hamleta. Odkrywać przed widzami, wraz z nimi, tajemnicę ich decyzji, motywacji, namiętności. Legenda zaciekawia nas tak mocno, że nie pozwala przestać o sobie myśleć, jak ludzka czaszka znaleziona na strychu, w starym pudle po bananach.
Podczas spektaklu używany jest dym sceniczny.
Czas trwania: 150 min
Fot. Artur Gawle
Kantata na cztery skrzydła – 14, 15 i 17 grudnia (czwartek, piątek i niedziela), godz. 18:00, Mała Scena
Kiedy wydaje nam się, że już wszystko wiemy o sobie, o świecie, który nas otacza i jesteśmy pewni tego co nas czeka, zwłaszcza wtedy, kiedy to wszystko jest mało optymistyczne, a wręcz tragiczne, wtedy w najmniej oczekiwanym momencie pojawia się on – twój Anioł Stróż, by ci pomóc, by cię uratować. Czy jest to niebiańska istota, która przyszła z zaświatów? Czy też jakaś wewnętrzna siła przetrwania drzemiąca w nas samych, która pomaga odzyskać utraconą nadzieję…?
Czas trwania: 70 min
Fot. Paweł Topolski
Skąpiec – 16 grudnia (sobota), godz. 16:00, Duża Scena
Pieniądze i wszelkie ziemskie majątki, które od wieków nieprzerwanie kuszą nas swym bogactwem, zazwyczaj przysłaniają to co najważniejsze. Myśląc tylko o pomnożeniu dóbr materialnych, tracimy prawdziwy sens i cel naszego życia. Zapominamy o bliskich i uczuciach. Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo jesteśmy do niego podobni. Monety na punkcie, których ma ciągłą obsesję, prowadzą go do zguby i osamotnienia. Na deskach Solskiego wystawienie „Skąpca” w wykonaniu wyśmienitego, słowackiego reżysera teatralnego, Mariana Pecko. Oby każdy z nas mógł przeżyć to wyjątkowe katharsis i dostrzegł w swoim życiu to co najistotniejsze.
Czas trwania: 130 min (1 antrakt)
Fot. Paweł Topolski
XXVII Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i budżetu Miasta Tarnowa