Teatr przyjazny dla osób niepełnosprawnych

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie dokłada wszelkich starań, by zagwarantować osobom z niepełnosprawnością bezproblemowe korzystanie ze swojej oferty, w jak najbardziej komfortowych warunkach.

Po modernizacji w 2011 roku teatralny budynek zyskał na funkcjonalności i dostępności. Obok słupa teatralnego jest miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Od strony budynku Poczty Polskiej, jest wydzielone i oznaczone miejsce postojowe i zlokalizowany jest podjazd do Foyer (holu) budynku.

Biuro Obsługi Widowni i kasa biletowa zlokalizowane jest po lewej stronie od wejścia głównego (około 18 metrów). Winda znajduje się po prawej stronie a toalety po lewej stronie Foyer. Szatnia jest obok wejścia na Dużą Scenę. Do wszystkich punktów prowadzą oznakowane tabliczki kierunkowe.

Duża Scena ma kształt amfiteatralny. W pierwszym rzędzie znalazło się 6 miejsc dla osób z niepełnosprawnością, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Odpowiednio przystosowana toaleta uwzględniająca potrzeby osób z niepełnosprawnością ruchową znajduje się na parterze obok szatni. Od drzwi wejściowych do wejścia na Dużą Scenę jest około 20 metrów.

Mała Scena. Teatr jest wyposażony w windę pozwalającą wjechać na pierwsze piętro, gdzie znajduje się Mała Scena, która jest dostępna dla 1 osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Na scenę prowadzą oznakowane schody, jest 27 stopni.

Scena Underground. Osobom z niepełnosprawnością ruchową poruszającym się na wózku inwalidzkim wejście na salę utrudniają schody prowadzące na widownię. Jest 11 oznakowanych stopni.

Scena na Dachu. Znajduje się na zapleczu technicznym, jest dostosowana do osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Blisko wejścia jest wyznaczone miejsce parkingowe, w środku budynku jest winda przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Scena na zielonym dachu teatru jest wykorzystywana głównie w okresie letnim. Pracownicy obsługi widowni kierują widzów na scenę.

W Teatrze nie ma pętli indukcyjnych. Teatr nie dysponuje obecnie możliwością tłumaczenia spektakli na język migowy – zarówno na miejscu („na żywo”) i online.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Ewakuacja. W przypadku pożaru w całym budynku rozsyłany jest sygnał alarmowy informujący o zagrożeniu. W momencie wyłączenia zasilania budynku automatycznie włącza się system oświetlenia awaryjnego i lampy piktogramowe wskazujące kierunek ewakuacji. Wyznaczony pracownik powiadamia osoby przebywające na terenie teatru o ewakuacji.

Bilet dla osób z niepełnosprawnością:

20 zł – bilet dostępny dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów (dotyczy osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności) po okazaniu legitymacji osoby niepełnosprawnej.

Grupy WTZ/DPS – podopieczni płacą bilet 20 /os. – opieka 2 zł/os. w przeliczeniu 1 opiekun na 5 podopiecznych

W celu pozyskania informacji o repertuarze i spektaklach Teatr prosi o kontakt z Biurem Promocji i Organizacji Widowni tel. 14 688-32-87, 784-976 025, e-mail: promocja@teatr.tarnow.pl, kasabiletowa@teatr.tarnow.pl
Pozostałych informacji udziela sekretariat tel. 14 688-32-88, e-mail: sekretariat@teatr.tarnow.pl.

W przypadku szczególnych potrzeb, zaplanowania wizyty lub dodatkowych pytań – prosimy o kontakt: Marzena Kiełbasa Tel. 14 688-32-87, 784-976-025 organizacja@teatr.tarnow.pl

Informacja o Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w PJM
Materiał video przygotowany przez Fundację Pomagamy Głuchym ks. Damian Migacz www.pomagamygluchym.pl