Skąpiec

Czas trwania: 130 min (w tym 1 antrakt)

Duża Scena

Najbliższy spektakl:

– obecnie brak –

Bilety:
NORMALNY: 50 zł
ULGOWY: 35 zł

Pieniądze i wszelkie ziemskie majątki, które od wieków nieprzerwanie kuszą nas swym bogactwem, zazwyczaj przysłaniają to co najważniejsze. Myśląc tylko o pomnożeniu dóbr materialnych, tracimy prawdziwy sens i cel naszego życia. Zapominamy o bliskich i uczuciach. Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo jesteśmy do niego podobni. Monety na punkcie których ma ciągłą obsesję, prowadzą go do zguby i osamotnienia. Na deskach Solskiego wystawienie „Skąpca” w wykonaniu wyśmienitego, słowackiego reżysera teatralnego, Mariana Pecko. Oby każdy z nas mógł przeżyć to wyjątkowe katharsis i dostrzegł w swoim życiu to co najistotniejsze.

Harpagon ma dwoje dzieci – Elizę i Kleanta. Eliza jest zakochana w biednym Walerym, Kleant – w ubogiej Mariannie. Harpagon ma jednak wobec dzieci pewne plany… Do gry dołączą między innymi stary i bogaty Anzelm, swatka Frozyna, kłamstwa i – przede wszystkim – pieniądze.

Kim jest Harpagon? Jowialnym staruszkiem przyzwyczajonym do oszczędzania? Bezwzględnym lichwiarzem i okrutnikiem, który życie i szczęście swoich najbliższych podporządkowuje wymiarowi materialnemu? Co ma dla niego większą wartość- pieniądze czy uczucia? Dla Harpagona pokaźny majątek jest źródłem szczęścia, substytutem wszystkiego, czego w życiu nie ma.

Jak odczytywać Skąpca w dobie kryzysu, kiedy każdy z nas uwikłany jest w kapitalistyczne zależności, każdy ma dług, każdy pożąda rzeczy? Być może język molierowskiej komedii potrafi unieść problemy, z którymi stykamy się na co dzień – w krzywym zwierciadle pokazując sytuację bohaterów, których połączyła zaginiona szkatułka.

Premiera odbyła się 6 kwietnia 2014 roku.

Autor

Molier

Przekład

Józef Narzymski (Akt V scena 5), Tadeusz Boy-Żeleński (Akt I-V)

Reżyseria

Marián Pecko

Scenografia

Pavol Andraško

Kostiumy

Eva Farkašová

Muzyka

Róbert Mankovecký

Asystent reżysera

Piotr Hudziak

Inspicjent, sufler

Izabella Wielgus


Obsada:

Eliza

Matylda-Baczyńska
Matylda Baczyńska

Frozyna

Kinga-Piąty
Kinga Piąty

Marianna

Monika-Wenta
Monika Wenta

Walery

Aleksander-Fiałek
Aleksander Fiałek

Strzałka

Piotr-Hudziak
Piotr Hudziak

Anzelm, Simon

Jerzy-Pal
Jerzy Pal

Harpagon

Ireneusz Pastuszak
Ireneusz Pastuszak

Komisarz Policji

Tomasz-Piasecki
Tomasz Piasecki

Kleant

Kamil-Urban
Kamil Urban

Jakub

Tomasz-Wiśniewski
Tomasz Wiśniewski

Spektakl “Skąpiec” – Jerzy Pal – 1 marca 2020 – fot. Paweł TopolskiZałączniki