Teatr Solskiego zaprasza!

Od 25 lat w Tarnowie odbywa się Festiwal Komedii Talia. Sześć spektakli konkursowych zostanie zaprezentowanych w ramach tegorocznej, XXVI edycji Talii między 24 września a 1 października.  

Widzowie oraz jurorzy Anna Wakulik, Krzysztof Jaroszyński i Adam Prucnal obejrzą między innymi spektakle „Biesiada u Hrabiny Kotłubaj”, „Słoneczni chłopcy” z Och – Teatru, „Niespodzianka” z Teatru Kamienica, czy „Niepamięć” koprodukcji Teatru Jaracza w Łodzi i Fundacji Garnizon Sztuki  w Warszawie. 

Będziemy gościć takich aktorów jak m.in. Karolina Gorczyca, Magdalena Kumorek, Paulina Holtz, Artur Barciś, Cezary Żak, Krzysztof Czeczot, Marcin Korcz czy Jacek Federowicz. W ramach konkursu pokazana zostanie także premiera własna tarnowskiego teatru –„Zimowy pogrzeb” Hanocha Levina, w reż. Filipa Kowalczyka. Całość festiwalu uzupełnią wydarzenia towarzyszące: Koncert finałowy Stanisławy Celińskiej oraz wystawa prac autorstwa rysownika i satyryka, Andrzeja Mleczki. Proponowane wydarzenia zgromadzą ponad trzy tysięczną publiczność, która wybierze najlepszy spektakl Talii. Wierzymy, że zaprezentowane spektakle dostarczą wszystkim widzom wiele rozrywki i będą powodem do beztroskiego śmiechu.

Repertuar tarnowskiego teatru od września do grudnia zawiera wiele propozycji spektakli dla widzów w każdym wieku. Dzieci i młodzież zapraszamy na mądre, zabawne i edukacyjne spektakle o różnorodnej tematyce. Dorosłym proponujemy tytuły z gatunku znanych dramatów, na podstawie klasycznych i współczesnych tekstów, a także wzięte komedie.


PROPOZYCJE SPEKTAKLI FAMILIJNYCH:


“Tajemniczy ogród” – 8 października (sobota), godz. 15:00, Duża Scena

Sceniczna adaptacja klasyki literatury dziecięcej. Osierocona 10-latka, Mary Lennox, przybywa do Anglii do swojego jedynego krewnego, wuja Archibalda. Pojawienie się nowego mieszkańca w ponurym domu na wrzosowisku odmienia życie wielu osób. Magiczna opowieść o potrzebie miłości, poszukiwaniu przyjaźni i uzdrowicielskiej mocy kontaktu z naturą.


“Ania z Zielonego Wzgórza” – 15 i 16 października (sobota, niedziela), godz. 16:00, Duża Scena

Adaptacja znanej powieści Lucy Maud Montgomery, autorstwa Henryki Królikowskiej – Wojtyszko i Macieja Wojtyszki ze wspaniałą muzyką Zbigniewa Karneckiego to wzruszająca opowieść o potrzebie miłości i akceptacji i o tym jak trudno być „obcym” dla wszystkich na świecie i o tym o ile więcej niż nam się wydaje możemy osiągnąć.

Pewnego dnia Pani Spencer zabiera dziewczynkę z sierocińca do jej nowego domu i do nowych opiekunów. Na miejscu okazuje się jednak, że Maryla i Mateusz Cuthbertowie owszem chcieli adoptować sierotę, ale zależało im na tym, żeby był to chłopiec, który będzie im mógł pomóc w gospodarstwie, zatem dziewczynka na nic im się nie przyda.
Jeśli chcesz się dowiedzieć co dalej działo się z Anią Shirley i czy udało jej się spełnić chociaż jedno ze swoich – serdecznie zapraszamy na spektakl!


“Pinokio” – 5 listopada (sobota), godz. 15:00, Duża Scena

„Pinokio” jest przede wszystkim ciekawą, niebanalną opowieścią o mądrości i dojrzałości, za które trzeba słono płacić. Pinokio nie raz cudem wymyka się śmierci, traci najbliższych – by na własnej, drewnianej skórze doświadczyć wszystkich aspektów życia: radości i strachu, nadziei i zwątpienia.

„Pinokio” to także historia o najważniejszych, uniwersalnych wartościach, które potrafią nas ocalić, takich jak miłość czy poświęcenie. Spektakl, jak każde przedstawienie adresowane do dzieci, pełen jest piosenek, ruchu i dynamiki.


PROPOZYCJE DLA DOROSŁYCH


“Tango” – 23 października (niedziela), godz. 18:00, Duża Scena

Klasyka polskiej literatury spod znaku absurdalnego humoru. Rodzina w dramacie Mrożka to soczewka, w której odbijają się wciąż aktualne niepokoje, napięcia, międzypokoleniowe konflikty i mechanizmy historii. Napisana ponad pół wieku temu groteskowa tragikomedia „nie chce się zestarzeć” i z przenikliwością oraz poczuciem humoru opisuje także nasze czasy.


“Zimowy pogrzeb” – 29, 30 października (sobota, niedziela), godz. 18:00 oraz 29, 30 grudnia (czwartek, piątek), o godz. 18:00 Duża Scena, 31 grudnia (sobota) POKAZ SYLWESTROWY o godz. 17:30

Tragikomedia Hanocha Levina opowiada o życiowym nieudaczniku Laczku Bobiczku, któremu umiera matka i który na jej ostatnie życzenie, musi za wszelką cenę powiadomić o tym swoją rodzinę, aby wszyscy mogli stawić się na pogrzebie. Pech chce, że tego samego dnia ma odbyć się długo wyczekiwany ślub Welwecji, (ostatniej panny na wydaniu w rodzinie), którego przełożenie byłoby ostateczną katastrofą. Nie chcąc do tego dopuścić, rodzina postanawia nie zauważać pukającego do drzwi Laczka i zaczyna szaleńczą, brawurową ucieczkę w zimową noc.


“Noc Helvera” – 12, 13 listopada (sobota, niedziela), godz. 18:00, Scena Underground

Ten kameralny dramat to wzruszająca i – niestety – bardzo aktualna opowieść o pragnieniu miłości i bezpieczeństwa w czasach rodzącego się totalitaryzmu, o tym, że granica pomiędzy normalnością a szaleństwem, czułością a okrucieństwem bywa zaskakująco cienka, a zło, które czai się za drzwiami nie jest tak straszne, jak to tkwiące w ludzkich sercach.


“Mayday” – 26, 27 listopada (sobota, niedziela), godz. 18:00, Duża Scena

To komedia uznawana przez widzów za jedną z najlepszych na świecie. Spektakl o zabawnych perypetiach londyńskiego taksówkarza bigamisty, któremu przez lata udaje się bezkolizyjnie lawirować między dwiema kochającymi go żonami. Czy gdy prawda wyjdzie na jaw uda się bohaterowi ukryć podwójne życie przed małżonkami, mediami i policją?


W listopadzie odbędzie się premiera “hamlet.legenda” (adaptacja, reżyseria i koncept: Szymon Budzyk, realizacja w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz premiera bajki dla najmłodszych w ramach XIV Festiwalu Mała Talia, którego program zaprezentujemy już wkrótce!