Noc Helvera

Czas trwania: 80 min

Scena Underground

Najbliższy spektakl:

-obecnie brak-

Obsada:

Karla

Kinga-Piaty
Kinga Piąty

Helver

Stefan Krzysztofiak
Stefan Krzysztofiak

Autor

Ingmar Villqist

Reżyseria

Agnieszka Baranowska

Scenografia

Kamila Grzybowska-Sosnowska

Muzyka

Helena Matuszewska

Asystentka reżysera

Kinga Piąty

Inspicjent, sufler

Izabella Wielgus

Chociaż dramat Villqista powstał dwadzieścia lat temu stanowi doskonałe odbicie lęków i zjawisk zachodzących we współczesnym świecie.
Helver wraca do domu, w którym czeka na niego Karla, z miasta ogarniętego zamieszkami. Kobieta robi wszystko, by odwrócić jego uwagę od szalejącego za oknem zła – na próżno, chłopak jest zafascynowany siłą, wojskowym drylem i radykalnymi hasłami.
Ten kameralny dramat to wzruszająca i – niestety – bardzo aktualna opowieść o pragnieniu miłości i bezpieczeństwa w czasach rodzącego się totalitaryzmu, o tym, że granica pomiędzy normalnością a szaleństwem, czułością a okrucieństwem bywa zaskakująco cienka, a zło, które czai się za drzwiami nie jest tak straszne, jak to tkwiące w ludzkich sercach. Twórcy spektaklu ze zrozumieniem przyglądają się człowiekowi, który musi dokonać niełatwego wyboru pomiędzy strachem, z którego rodzi się agresja, a odwagą do poświęceń w imię miłości.

W spektaklu wykorzystano piosenkę “Dark Is the Night” (“Temnaya noch”) w wykonaniu Marka Bernesa (tekst: Władimir Agatow, muzyka: Nikita Bogosłowski).

Premiera odbyła się 23 listopada 2019 r.

“Noc Helvera” | TARNOC – parking BWA Tarnów – 16 czerwca 2023 – fot. Mateusz Niemczura