Marcin Hycnar dyrektorem artystycznym tarnowskiego teatru

Od 1 czerwca funkcję dyrektora artystycznego w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, obejmuje pochodzący z Tarnowa, aktor, reżyser, Marcin Hycnar. W wieku 12 lat debiutował na deskach tarnowskiej sceny, w tytułowej roli w spektaklu „Mały Książę” inscenizowanym przez Cezarego Domagałę.

Pierwszą premierą Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w nadchodzącym sezonie będzie sztuka współczesnego irlandzkiego dramatopisarza i reżysera filmowego Martina McDonagha Porachunki z katem. Ta czarna komedia została nagrodzona najbardziej znaczącym brytyjskim wyróżnieniem teatralnym – Laurence Olivier Award za rok 2015 w kategorii „najlepsza nowa sztuka”, a w czerwcu 2016 roku otrzymała nagrodę South Bank Sky Arts Award. Premiera spektaklu w reżyserii Marcina Hycnara, nowego dyrektora artystycznego tarnowskiej sceny, ze scenografią i kostiumami Julii Skrzyneckiej i muzyką Mateusza Dębskiego, odbędzie się 15 września 2017 i zainauguruje tegoroczny Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA.

“Porachunki z katem” to nie jedyna prapremiera, jaką zamierzamy zrealizować. W sezonie 2017/2018 aż trzy tytuły zostaną wystawione po raz pierwszy na polskiej scenie teatralnej – podkreśla dyrektor artystyczny Marcin Hycnar.

Kolejne spektakle zaplanowane na nowy sezon przygotują zaproszone do Tarnowa Reżyserki. Kobiety opowiedzą o kobietach, realizując różnorodne teksty – od klasycznych po współczesne, przyjrzą się sytuacji kobiet w dzisiejszym świecie, zmierzą się ze stereotypami, opowiedzą o wielkich bohaterkach i zwykłych dziewczynach.

Pierwszą inscenizacją zrealizowaną pod hasłem „kobiety o kobietach” będzie Poskromienie złośnicy Williama Shakespeare’a w interpretacji reżyserki i aktorki Anny Gryszkówny. Ta gorzka komedia o odwiecznej walce płci stawia wciąż aktualne pytania o pozycję kobiety w społeczeństwie, prawo do własnej tożsamości w męskim świecie, możliwość życia wbrew utartym schematom i narzucanym od wieków rolom. Premiera spektaklu odbędzie się w wieczór sylwestrowy.

25 marca 2018 tarnowski teatr pokaże Balladynę Juliusza Słowackiego w reżyserii Bożeny Suchockiej. Wielki romantyczny dramat łączy w sobie szekspirowską tragedię z ludową baśnią, balladą, świat rzeczywisty przeplata się w nim z fantastycznym, a wszystko przesycone jest ironią i groteską. To historia zbrodni, winy i kary, której główna bohaterka jest jedną z najbardziej fascynujących i niejednoznacznych kobiet w polskiej literaturze, to, jak pisała Maria Janion „rzadka w naszej literaturze postać kobieca wyposażona w pełnię suwerenności, to wspaniała bohaterka tragiczna”.

Pod koniec kwietnia na Małej Scenie odbędzie się prapremiera spektaklu Siostra twojej siostry w reżyserii Anny Wieczur – Bluszcz na podstawie scenariusza filmowego Lynn Sheltonn. To pełna czułości i momentami bardzo dowcipna opowieść o skomplikowanej relacji dwóch sióstr i przyjaciela jednej z nich. Czas spędzony wspólnie w położonym na odludziu domu doprowadzi do ujawnienia skrywanych uczuć i niewypowiedzianych pragnień.

Na początku czerwca w niesamowity świat Akademii Pana Kleksa najmłodszych widzów przeniesie Daria Kopiec – absolwentka Wydziału Operatorskiego PWSTiF w Łodzi i studentka Wydziały Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Spotkanie z Ambrożym Kleksem, magistrem spraw zmyślonych i wiedzy niepojętej, oraz jego niesfornymi podopiecznymi będzie niezapomnianą podróżą do świata wyobraźni, w którym nic nie jest niemożliwe.

Ostatnią premierą sezonu będzie spektakl Heroiny na podstawie autorskiego scenariusza reżyserki i dramatopisarki Agaty Biziuk, napisanego specjalnie dla tarnowskiego teatru. To próba spojrzenia na dobrze znane z polskiej historii postaci kobiece pod zupełnie nowym kątem – zbiór opowieści o tych, które historia pozostawiła w cieniu słynnych mężów, ojców i braci, o królewskich żonach i kochankach, bez których losy naszego kraju potoczyłyby się bez wątpienia zupełnie inaczej. Premiera spektaklu planowana jest na 17 czerwca 2018 na Scenie Underground.

Plan premier w sezonie 2017/2018

Martin McDonagh „Porachunki z katem”

prapremiera polska 15.09.2017 r., Duża Scena
pokazy przedpremierowe 13-14.09.2017 r.
kolejne spektakle: 20-22.10.2017 r. oraz 15-17.11.2017 r.
tłumaczenie: Klaudyna Rozhin
reżyseria: Marcin Hycnar
scenografia i kostiumy: Julia Skrzynecka
muzyka: Mateusz Dębski
reżyseria światła: Karolina Gębska

William Shakespeare „Poskromienie złośnicy”

premiera 30.12.2017 r., Duża Scena
pokazy przedpremierowe 29-30.12.2017 r.
tłumaczenie: Stanisław Barańczak
adaptacja i reżyseria: Anna Gryszkówna
scenografia, kostiumy, światło, wizualizacje: Katarzyna Szczurowska, Anna Skupień
muzyka: Andrzej Perkman

Juliusz Słowacki „Balladyna”

premiera 25.03.2018 r., Duża Scena
pokazy przedpremierowe 23-24.03.2018 r.
kolejne spektakle: 27-28.03.2018 r.
reżyseria: Bożena Suchocka
scenografia: Jan Kozikowski

Lynn Shelton „Siostra twojej siostry”

prapremiera polska 29.04.2018 r., Mała Scena
pokazy przedpremierowe 27-28.04.2018 r.
tłumaczenie: Patrycja Miljevi
adaptacja i reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz

Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”

premiera 3.06.2018 r., Duża Scena
pokazy przedpremierowe 1-2.06.2018 r.
reżyseria: Daria Kopiec

Agata Biziuk „Heroiny”

prapremiera polska 17.06.2018 r., Scena Underground
pokazy przedpremierowe 15-16.06.2018 r.
kolejne spektakle: 22-24.06.2018 r.
scenografia: Katarzyna Piel
muzyka: Piotr Klimek
choreografia: Witold Jurewicz

 

Załączniki