Doktoranci w Foyer

Leli Poleli. Polskie obrzędy ludowe, czyli wystawa prac sześciu doktorantów krakowskiej ASP w maju w foyer tarnowskiego teatru.

Leli Poleli to projekt doktorantów krakowskiej ASP nawiązujący w swej treści dialog z polskimi obrzędami ludowymi. Siuda Baba, Noc Kupały, Dziady i Kolęda to cztery zwyczaje, wybrane z pośród wielu, związane z kulturą Słowian. Każdy z nich ma związek z jedną porą roku. Podstawą kultury Słowian była bowiem harmonia z naturą oraz życie zgodne z jej rytmem i mądrością. Koncepcja projektu Leli Poleli wywodzi się z potrzeby powrotu do źródeł i korzeni pradawnej kultury oraz chęci uobecnienia jej w pamięci zbiorowej. W dobie dzisiejszego globalizmu warto zachować to bez czego każde społeczeństwo skazane jest na utratę własnej odrębności i tożsamości – tradycję. Noc Kupały i Dziady są wyjątkowe i równie fascynujące jak Walentynki i Halloween.

Prace Izabeli Apanańskiej, Iwy Kruczkowskiej, Jolanty Kuśmierskiej, Krystyny Malinowskiej, Romana Fleszara oraz Elżbiety Zrobek, będzie można zobaczyć we foyer Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie od 27 kwietnia do 23 maja.

Wernisaż wystawy 11 maja, godz. 20.30 po spektaklu „Konstelacje”

Na zdjęciu Izabela Apanańska „Noc kupały”

Załączniki