Bohaterowie – kim są?

Już 26 stycznia o godz. 18.00 w Tarnowskim Teatrze odbędzie się Prapremiera “Bohaterów” Anny Wakulik w reżyserii Eweliny Pietrowiak. To najnowsza sztuka kierownik literackiej Teatru Solskiego.

Sztuka inspirowana jest prawdziwą historią, która zdarzyła się podtarnowskiej wsi Lichwin- to tam polski partyzant zastrzelił dwie Żydówki, matkę i córkę. Fakty były jednak dla mnie tylko punktem wyjścia, poddałam je znacznej modyfikacji. W mojej opowieści nikt nikogo nie zabija, jest za to wiele trudnych relacji międzyludzkich – mówi autorka tekstu.

– W pewnej galicyjskiej wsi spotykamy zatem dwóch mężczyzn – żołnierzy, którzy powracają z wojny. To skonfliktowani ze sobą bracia, którzy muszą skonfrontować się z życiem kobiet, siostry i żony młodszego z nich. Te na czas wojny pozostały w domu. Jakby tego było mało – całą czwórkę odwiedzają potrzebujące pomocy Żydówki, matka i córka. Wtedy zaczynają się kłopoty – dodaje Wakulik.

– Czas historyczny w “Bohaterach” jest rodzajem dekoracji – dla mnie podniecającej, bo pozbawionej telefonów komórkowych, internetów, samolotów, wszystkiego tego, co definiuje nasze relacje współcześnie. Dzięki takiemu ograniczeniu mogłam pokazać to, co najbardziej lubię: moich bohaterów lirycznych i pornograficznych zarazem, bohaterów, dla których pierwszą linią frontu jest codzienność. Intymność opisywanych przeze mnie postaci jest dość mroczna- wszyscy mają ogromny talent do namiętności i są czegoś straszliwie głodni. Czy to źle – nie chcieć żyć w sposób waleczny, zastanawiałam się? Dlaczego w filmach o wojnie wszystko pisze się wielkimi literami, gdzie są małe ludzkie pożądania, których – jestem przekonana – w sytuacji ekstremalnej jest najwięcej? Jakimi znaczenia nasyciła się w naszej kulturze figura żołnierza i ile ma wspólnego z jakikolwiek żywym mężczyzną, który musiał iść na wojnę? – kończy Wakulik.

Widzowie Teatru Solskiego będą mieli okazję zobaczyć “Bohaterów” 27 stycznia o godz. 18.00 oraz 2 i 3 lutego o godz. 18.00. Dodatkowo 28 stycznia o godz. 18.00 będzie miała miejsce premiera studencka spektaklu, po którym teatr zaprasza na spotkanie z aktorami i reżyserką spektaklu.

Bilety na spektakl można również zakupić przez Internet – https://ekobilet.pl/tarnowski-teatr/. Dodatkowe informacje o spektaklu oraz rezerwacje telefoniczne – tel. 784 976 026 oraz 14 688 32 87.


Wywiad z dyrektor artystyczną – Eweliną Pietrowiak nt. spektaklu “Bohaterowie” i zbliżającej się prapremiery.
http://tarnowska.tv/1077-rozmowa-tygodnia-ewelina-pietrowiak.html

Trailer – Bohaterowie

http://www.youtube.com/watch?v=7KMpYKSs30I&feature=youtu.be 

Załączniki