Poezje Cypriana Kamila Norwida przeczytają w 2021 roku wszyscy pracownicy Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.
Wybrane wiersze pochodzić będą z wyboru utworów wydanego w 1983 roku. Filmy z nagraniami pojawią się na kanałach społecznościowych Teatru pod hashtagiem #NorwidPrzEczytany. Wybór jest nieprzypadkowy, bowiem rok 2021 jest ustanowiony rokiem Cypriana Kamila Norwida w 200. rocznicę urodzin tego wybitnego pisarza.
Wiem, że to może być trudne przeżycie dla niektórych pracowników wrócić do czytania wierszy – mówi Rafał Balawejder. Żyjemy w ciekawych czasach, kiedy dzieją się rzeczy, co nie śniły się futurystom. Norwid w jednym z utworów bezkompromisowo stwierdził, że po chwilach które znamy pozostaną rzeczy dwie: poezja i dobroć. Ciekaw zatem jestem tego, co powstanie z indywidualnych interpretacji całego zespołu Solskiego.
W swojej twórczości Norwid dostrzegał narodową i europejską tradycję, a zarazem był niezwykle odważnym nowatorem. „Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący. W uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwustulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Cypriana Norwida” – czytamy.
Do rąk z każdego z pracowników trafi tom poezji zebranych Cypriana Kamila Norwida pochodzący z 1983 roku wydany przez Wydawnictwo GLOB (opierający się na edycji Państwowego Instytutu Wydawniczego z 1979 roku). Mają oni tydzień czasu na wybór i przygotowanie do nagrania. Wszystkie rejestracje będą odbywać się przestrzeniach, gdzie na co dzień pracują. Pierwszym czytającym był Karol Kowalski – rekwizytor.
Nie czytałem wierszy od czasów szkoły średniej. No wiadomo, że w podstawówce człowiek musiał czytać na lekcjach języka polskiego. Teraz wybrałem wiersz „Wielkie słowa” – mówi Karol Kowalski pracujący w teatrze od 2018 roku.
Film można znaleźć pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=VZzVgozxsmU
Patronami roku 2021 będą także – na podstawie wyboru Sejmu RP: kard. Stefan Wyszyński, Stanisław Lem, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.