Spektakl lalkowy dla dorosłych w lekki sposób opowiadający o poważnych sprawach? Dlaczego nie! Takich lalek jeszcze na scenie Solskiego nie było.
Duże, animowane przez aktorów lalki wykonał (swoją autorską techniką) reżyser spektaklu, Adam Walny. “Szwejk. Na tyłach” to interpretacja słynnej powieści Jaroslava Haska “Przygody dobrego wojaka Szwejka”. Główny bohater, grany przez Jerzego Pala, prowadzi swoją narrację z pomocą ożywionych postaci z powieści. Sytuacje z życia Szwejka ożyją w rzadko spotykanej formie teatralnej, gdzie lalka jest większa od aktora, ogromną rolę na scenie gra przedmiot, a równie ważne jak aktorstwo dramatyczne stają się ruch i plastyczność widowiska.
Adam Walny jest absolwentem wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swoich pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród przyznawanym twórcom teatru lalek w Polsce i za granicą.
Dobry wojak Szwejk – wierzący bez Boga, mędrzec bez księgi, wojak bez broni. Jego paradoksalny stosunek do życia, przyjaźni, wojny przyniosły mu sławę, za którą nie tęsknił. Reżyser zaadaptował na potrzeby sceny antywojenną powieść czeskiego pisarza Jaroslava Haška, której bohaterem jest Józef Szwejk z Królewskich Vinohradów w Pradze- sprzedawca psów i pucybut porucznika Lukasza. Postać Szwejka pojawiła się w humoreskach Haška już wcześniej- zostały one wydane w zbiorze “Dobry wojak Szwejk i inne osobliwe historyjki”, potem przyszedł czas na “Dobrego wojaka Szwejka w niewoli”. Utwory te są antyaustriacką i antywojskową satyrą. W 1921 Hašek opublikował w Czechosłowacji pierwszy tom powieści “Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej”. Pomimo popularności wśród czytelników, krytyka czeska chłodno przyjęła książkę, która doceniona została dopiero w Niemczech. Autor nie dokończył swojego dzieła- pisanie czwartego tomu przerwała jego śmierć w 1923 roku.
Adam Walny w swojej reżyserskiej interpretacji kładzie nacisk na wieloaspektowość postaci Szwejka- ten wpisuje się w tradycję ludowych, często bezimiennych bohaterów popularnych, obecnych przez wieki na targach, bulwarach i w karczmach. Skupia się na opowieści prowadzonej przez Szwejka, na jego narracji, która zawiera w sobie bogactwo świata, którego Szwejk doświadczył- przede wszystkim w postaci ludzi, których spotkał na swojej drodze. Wszystkie te postaci ożywają w inscenizacji. Szwejk na scenie Solskiego to autor opowieści z życia wziętych figur, które są jego ukochaną widownią- obserwują i komentują jego opowieść. Pasja Szwejka to postać realizowana w rzeźbie ruchomej i jej historia, czyli teatr przedmiotu.
Do realizacji spektaklu zaproszony został zespół złożony z trąbki, puzonu i suzafonu (znany Tarnowianom zespół “Leliwa”). Autorem oryginalnej muzyki jest kompozytor Adam Pierończyk.
Premiera 27. marca 2013 r. godz. 18.00 (Międzynarodowy Dzień Teatru) Duża Scena – Teatr im. L. Solskiego.
—
Bilety dostępne są w kasie Teatru. Bilety na spektakl można również zakupić przez Internet – https://ekobilet.pl/tarnowski-teatr/szwejk–na-tylach-1360326640. Dodatkowe informacje oraz rezerwacje telefoniczne – tel. 14 688 32 87 lub 784 976 026.