Zbigniew Kłopocki jubileuszowo w “Bracie naszego Boga”

W najbliższą sobotę tuż przed rozpoczęciem XXVII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Tarnowie „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły. 

Spektakl będzie także okazją do świętowania jubileuszu Zbigniewa Kłopockiego, aktora który w tym roku obchodzi jubileusz 85-lecia oraz 40-lecia pracy artystycznej na deskach Teatru w Tarnowie.

Zbigniew Kłopocki urodził się w Inowrocławiu, jest weteranem, porucznikiem Armii Krajowej. Na scenie zadebiutował w 1956 roku w Teatrze w Jeleniej Górze rolą Antoniego i Genio w spektaklu Józefa Blizińskiego „Pan Damazy” w reżyserii Janusza Obidowicza. Można go było zobaczyć również na deskach Teatrów we Wrocławiu, Częstochowie, Bielsku – Białej, Gnieźnie, Gorzowie Wielkopolskim, Jeleniej Górze, Opolu, czy w Wałbrzychu. Tarnowskiej publiczności znany od 1972 roku, kiedy dołączył do zespołu Solskiego, debiutując rolą Jakuba Szeli w przedstawieniu Stefana Żeromskiego „Turoń” w reżyserii Ryszarda Smożewskiego. Jego kreacje aktorskie można było zobaczyć w Teatrze Telewizji oraz filmach fabularnych.

Ostatnio – jako emerytowany aktor – występuje w obsadzie „Brata naszego Boga”. Najważniejsze role ostatnich lat, to także postać Dziada, Sybiraka w „Betlejem polskim”, Wojewody w „Towarzystwie Pana Brzechwy”. Tarnowscy widzowie pamiętają postać Dyndalskiego w „Zemście”, czy Puzzo w „Czekając na Godota”, za którą w 2001 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Tarnowa. Człowiek o wielkim sercu, pasji twórczej, oddany teatrowi. Szanowany w środowiskach opiniotwórczych oraz organizacjach społecznych.

Fot. Paweł Topolski ze spektaklu „Brat naszego Boga”

Załączniki