Salon poezji “Nocą siedzę przed sobą…”

W najbliższą niedzielę Miejska Biblioteka Publiczna oraz Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zapraszają na kolejny Salon Poezji. Tym razem aktorzy teatru przeczytają poezję i prozę Tadeusza Nowaka.

Tadeusz Nowak, poeta i prozaik urodzony 11 listopada 1930 w Sikorzycach koło Dąbrowy Tarnowskiej. Absolwent Gimnazjum w Tarnowie i UJ w Krakowie. Zmarł 10 sierpnia 1991 w Skierniewicach. Opublikował blisko 450 wierszy, 9 powieści, zbiory opowiadań. Jego utwory tłumaczone były na wiele języków. Szczególnie wiernych czytelników miał na Węgrzech. Prowadził dział poezji w “Tygodniku Kulturalnym”. Laureat wielu nagród m.in.: Ministra Kultury i Sztuki, Miasta Krakowa, Nagrody Kościelskich. Jest jednym z najbardziej oryginalnych polskich pisarzy współczesnych. Nie da się go porównać z nikim. Pisał o swoim świecie, o wsi z lat dziecinnych – swoim językiem, swoją frazą nieprzystającą do żadnej innej. W utworach budował światy mityczne, które po latach nazwał “podróżami do miejsca urodzenia”. W jego poezji dominuje swoisty uniwersalizm. Poezję Nowaka śpiewali m.in. Marek Grechuta, Przemysław Gintrowski, Magda Umer.

Podczas Salonu Poezji w interpretacji aktorów Teatru Solskiego usłyszymy m.in. psalmy Tadeusza Nowaka („Psalm dziecinny”, „Psalm anielski”, „Psalm braterski”, „Psalm bez odpowiedzi”, „Psalm o nożu w plecach”), pacierze (m.in. „Czwarty paciorek diabelski”, „Pacierz prywatny”, „Czwarty pacierz diabelski”, „Dwunasty pacierz diabelski”, „Drugi pacierz azjatycki”, „Jedenasty pacierz azjatycki”) oraz fragmenty prozy („Rzecz o leżeniu”).

Poezję i prozę Tadeusza Nowaka czytają Bogusława Podstolska-Kras, Monika Wenta-Hudziak, Mariusz Szaforz; słowo wstępne Tadeusz Trytek; oprawa muzyczna Adriana Olszówka (skrzypce).

Teatr im. Ludwika Solskiego, Mała Scena, 21 października (niedziela), godz. 11.00
Wstęp wolny

Załączniki