Tarnowski teatr laureatów

Nagroda krakowskiego Forum Młodej Reżyserii trafiła do rąk Małgorzaty Warsickiej za reżyserię spektaklu „Jakobi i Leidental”, którego premiera odbyła się ponad pół roku temu w tarnowskim teatrze. Wyróżnienie otrzymał także Maciej Gorczyński reżyser spektaklu sylwestrowego Solskiego.

Forum Młodej Reżyserii organizowane przez krakowską Wyższą Szkołę Teatralną jest konkursem skierowanym do studentów reżyserii największych szkół artystycznych z całej Polski. W tym roku podczas trzech dni przeglądu jury w składzie: Adam Orzechowski, Michał Komar oraz Łukasz Drewniak obejrzeli aż dwanaście spektakli konkursowych. 

W rezultacie czego trzecia nagroda, ufundowana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, trafiła do Małgorzaty Warsickiej, która w marcu na tarnowskiej Scenie Underground wyreżyserowała spektakl „Jakobi i Leidental” Hanocha Levina. Historia przyjaźni Jakobiego (Bartosz Woźny) i Leidentala (Jerzy Pal) zakłócona przez kobietę (Matylda Baczyńska) lubiana przez tarnowian okazała się również sukcesem poza rodzimym teatrem. 

Festiwal to okazja skonfrontowania swoich prac z zupełnie innym widzem. Bo publiczność jest specyficzna. To oczywiście duży stres, ale aktorzy na szczęście są ode mnie bardziej odporni i zagrali świetny spektakl za co im dziekuje – mówi Małgorzata Warsicka.

Warto też wspomnieć Macieju Gorczyńskim, który obecnie przygotowuje premierę sylwestrową Solskiego – „Lato 1910”, wyróżnionego również podczas Forum za kierunek poszukiwań twórczych.

Małgorzata Warsicka studenta V roku reżyserii krakowskiej PWST oraz absolwentka Architektury i Urbanistyki na Politechnice Krakowskiej. Jako asystentka reżysera współpracowała m.in. z Iwanem Wyrypajewem przy „Ożenku” Gogola w Teatrze Studio w Warszawie, Mariuszem Trelińskim przy „Jolancie/Zamek Sinobrodego” w Teatrze Wielkim Opera Narodowa w Warszawie. Samodzielnie wyreżyserowała „Il matrimonio segreto” D.Cimarosa, spektakl dyplomowy na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, „Acis i Galatea” F.Handel na Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz „Poskromienie Złośnicy” W. Shakespeare, dyplom studentów IV roku Wydziału Aktorskiego PWSFTiT – Teatr Studyjny w Łodzi. Współpracowała także z Teatrem KTO w Krakowie, Jaracza w Olsztynie czy Szaniewskiego w Wałbrzychu.

Załączniki