TALIA 2020 listopadowa i zmieniona

Jak wiele innych nieprzewidzianych wydarzeń w 2020 roku, także inny przebieg będzie miał XXIV Festiwal Komedii TALIA.

Organizatorzy zrezygnowali z zapraszania zespołów teatralnych z całego kraju a w to miejsce pojawią się tylko i wyłącznie własne spektakle Solskiego. Nie będzie także jury a nagrodę przyznają w tym roku widzowie, będzie jednak uroczysty finał i „Niespodzianka” z Warszawy. Festiwal potrwa od 6 do 29 listopada.

W najdziwniejszych snach nie śniłem, że dożyjemy takich czasów. Panujące warunki wykluczyły normalne zorganizowanie XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA 2020 – ubolewa Rafał Balawejder, dyrektor Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Zależało nam jednak na ciągłości wydarzenia i dlatego postanowiliśmy trochę niczym bohaterowie Dekameronu zamknąć się we własnym gronie, zaprosić widzów i przez miesiąc snuć komediowe opowieści.

Zmieniona formuła festiwalu wymuszona została obowiązującymi obostrzeniami i reżimem sanitarnym związanym z COVID. Organizacja imprezy przy znacznie mniejszej ilości widzów wykluczyła zbudowanie właściwego budżetu całego wydarzenia. Teatr chciał także uniknąć potencjalnej sytuacji, gdyby w trakcie trwania festiwalu doszło do ograniczeń w normalnej pracy tarnowskiej instytucji kultury ze względu na kwarantannę.

W ramach festiwalu zaprezentowane zostaną przedstawienia:

– Ray Conney „Mayday” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego (6-7 listopada),

– Michał Walczak „Piaskownica” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza (12-13 listopada),

–  Sarah Ruhl „W pokoju obok” w reżyserii Łukasza Gajdzisa (14-15 listopada),

„Heroiny” autorstwa i w reżyserii Agaty Biziuk (18-19 listopada),

– Pedro Calderon de la Barca „Księżniczka na opak wywrócona” w reż. Marcina Hycnara (20-21 listopada),

– „Brzydal” w reż. Łukasz Fijała (25-26 listopada),

– oraz Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” w reż. Wojciecha Malajkata (27-28 listopada).

Podczas trwania festiwalu zorganizowana zostanie formuła oceny spektakli poprzez uczestniczących w nim widzów.
Gala finałowa została zaplanowana na 29 listopada w Centrum Sztuki Mościce, gdzie pokazany będzie jedyny gościnny spektakl czyli „Niespodzianka” w reżyserii Emiliana Kamińskiego z Teatru Kamienica. Udało się także zaprosić – jako wydarzenie towarzyszące – Janusza Radka z zespołem (koncert w teatrze w dniu 22 listopada).

Plakat do festiwalu przygotowuje Magdalena Burdzyńska, której wystawę wybranych prac będzie można także obejrzeć w teatralnym foyer.

Festiwal finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków własnych Teatru im. L. Solskiego.

Sprzedaż biletów od 1 października od godz. 10.00 i na stronie Bilety24 https://tarnowski-teatr.bilety24.pl  

Załączniki