Solski nocą w Krakowie

14 czerwca w ramach Nocy Teatrów na scenie Teatru KTO gościnnie wystąpią aktorzy z Teatru Solskiego w Tarnowie. Krakowska publiczność zobaczy spektakle „Jakobi i Leidental” w reżyserii Małgorzaty Warsickiej oraz „Tlen (Kislorod)” w reżyserii Zofii Zoń. Bezpłatne wejściówki są dostępne od 10 czerwca do odbioru w siedzibie Teatru KTO oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11.

To doskonała promocja teatru i przyciąganie widzów, którzy często po raz pierwszy bądź po długiej przerwie wracają obejrzeć znakomite przedstawienia – mówi Rafał Balawejder, dyrektor Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Planujemy, aby w przyszłym roku także w Tarnowie odbyła się Noc Teatrów. Jesteśmy w stanie pokazać kilka spektakli jednego wieczora. Chcemy zaprosić do współpracy Centrum Sztuki Mościce, Tarnowskie Centrum Kultury oraz Biuro Wystaw Artystycznych, bo posiadają przestrzenie, które także można adaptować do potrzeb teatralnych.

“Jakobi i Leidental” to tekst izraelskiego reżysera – Hanocha Levina, który z właściwym sobie czarnym humorem analizuje relacje damsko – męskie, odczarowuje sentymentalne mity i każe swoim bohaterom skonfrontować się z pustką ich życia. W dramat wkomponowane są piosenki, będące muzycznym komentarzem do wydarzeń w sztuce. Jak to u Levina – groteska miesza się z powagą, śmiech z płaczem, nadzieja z jej brakiem. Przedstawienie wyreżyserowała studentka Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST – Małgorzata Warsicka.

Z kolei „Tlen” Iwana Wyrypajewa, rosyjskiego aktora, reżysera i dramaturga, to opowiedziana biblijnym językiem i pełna erudycyjnych odwołań historia z moskiewskiej komunałki. To dziesięć skomponowanych z wyczuciem absurdu i paradoksu sekwencji. Oryginalność dramaturgicznego pomysłu polega na tym, że aktorzy prowadzą rozmowę z publicznością za pomocą hip-hopowych deklamacji zrytmizowanej prozy. To w niej zawarte są rozważania – podane przez autora jasno i wprost, do tego lekko, dowcipnie i zgrabnie – na tematy moralne, egzystencjalne, społeczne i polityczne.

– „Jakobi i Leidental” wg Hanocha Levina, reż. Małgorzata Warsicka – sobota 14 czerwca, godz. 18.00
– „Tlen (Kislorod)” wg Iwana Wyrypajewa, reż. Zofia Zoń – sobota 14 czerwca, godz. 23.00

Serdecznie zapraszamy!

Załączniki