“Słońce” po raz drugi

27 sierpnia na Małej Scenie Tarnowskiego Teatru odbył się pokaz podsumowujący drugą turę warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży “Słońce w teatrze”.

Grupa młodszych dzieci pod opieką aktorów Matyldy Baczyńskiej i Mariusza Szaforza zaprezentowała fragment sztuki “W moim domu z papieru piszę wiersze na płomieniu” Phillippe`a Dorina, nad którą pracowali przez ubiegły tydzień na różnorakie sposoby. Zajęcia polegały zarówno na analizie tekstu, jak i elementach pracy nad głosem i ciałem. Były też momenty, w których dzieci mogły sprawdzić swoje zdolności plastyczne – efekty mogliśmy podziwiać na wystawie w górnym foyer teatru. 
Pokaz grupy, która pracowała pod opieką Eweliny Pietrowiak i Anny Wakulik, bazował na twórczości dzieci – na tym, co same napisały podczas warsztatów i na ulubionych wierszach, których interpretację sceniczną ćwiczyły w ciągu tych kilku dni. Wśród pokazanych etiud znalazły się m.in. sceny na bazie komiksów stworzonych przez uczestników czy monologi ożywionych przedmiotów – jednego z wielu ćwiczeń pomagających ożywiać wyobraźnię dramatopisarza.
W obu grupach uczestnicy zgodnie przyznali, że większość z nich marzy o karierze aktorskiej.

 

Z pewnością są tu osoby, które powinny kontynuować przygotowania w tym kierunku, osoby wrażliwe, umiejące korzystać ze swoich emocji na scenie. Potrzeba im oczywiście kilku lat, żeby do pewnych rzeczy dojrzeć, ale zdecydowanie mają zadatki na artystów- mówi Ewelina Pietrowiak.

Mile zaskoczyło mnie to, że dzieci potrafią pracować, a przede wszystkim pisać w grupach – mówi Anna Wakulik. Pisanie na scenę, zwłaszcza w początkowej fazie, odbywa się raczej w samotności, a na warsztatach kilka słów czy haseł potrafiło zainspirować grupy do opowiedzenia własnej, przemyślanej i ciekawej historii stworzonej dosłownie w kilka minut.

Dodatkową atrakcją była wycieczka do radia RDN – dzieci zwiedzały studio radiowe, miały możliwość porozmawiania z profesjonalnymi dziennikarzami, a niektórzy po raz pierwszy w życiu byli gośćmi radia: zostali zaproszeni na wywiad, w którym mieli podzielić się wrażeniami z zajęć. 

Najmłodsi na deskach Teatru im. Ludwika Solskiego – materiał telewizji tarnowska.tv <==

Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.

Foto. Paweł Topolski

Załączniki