Sławomir Lewczuk – malarstwo

Malarstwo Sławomira Lewczuka pełne jest ludzi. Szarych, bezimiennych postaci w liczbie pojedynczej i mnogiej, odwróconych plecami lub pozbawionych twarzy. Nierzadko zdeformowanych i okaleczonych, a czasem sprowadzonego do samego tylko zarysu sylwetki. Nie są to jednak nieruchome portrety.

Zamiast ujmować swojego bohatera w ramy malarskich stwierdzeń, artysta skupia się na dynamice relacji. (…) Wewnętrzna przestrzeń obrazów Lewczuka przywodzi na myśl rozwiązania scenograficzne. Na obrazach pojawiaj się włazy, ściany działowe, parawany, kurtyny. Wszystkie te elementy organizują ruch postaci, czyniąc je aktorami malarskich przypowieści.
/Małgorzata Garapich, fragment tekstu „Dyscyplina zapisu” z katalogu towarzyszącego wystawie/

Sławomir Lewczuk – (ur. 1938 w Czerkasach na Wołyniu) studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz w pracowni prof. Krchy na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1957-1965). Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem i scenografią. Autor wielu wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą. Laureat nagród i wyróżnień. W 2009 roku nominowany do Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza. Mieszka w Krakowie.

Wystawa czynna od 8.02 do 9.03.2014

Otwarcie: piątek 7.02 g. 16:00, Foyer Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie

Wystawa współorganizowana z Galerią BWA „Sokół” w Nowym Sączu i Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach.

 

Załączniki