POLSKO-SŁOWACKI MOLIER

Już w najbliższą niedzielę, 6 kwietnia, na Dużej Scenie tarnowskiego teatru odbędzie się premiera „Skąpca” Moliera. Zaś w sobotę wernisaż „7 odsłon Skąpca”. Spektakl wyreżyseruje Marian Pecko, na scenie zobaczymy niemal cały zespół aktorski Solskiego oraz uczniów tarnowskich szkół. A we foyer wspomnianą wystawę przygotowaną przez podopiecznych Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie.

Harpagon ma dwoje dzieci – Elizę i Kleanta. Eliza jest zakochana w biednym Walerym, Kleant – w ubogiej Mariannie. Harpagon ma jednak wobec dzieci pewne plany… Do gry dołączą między innymi stary i bogaty Anzelm, swatka Frozyna, kłamstwa i – przede wszystkim – pieniądze. Tak w skrócie można opowiedzieć historię przedstawioną przez Moliera w XVII wieku, która stała się punktem wyjścia dla najnowszej produkcji Solskiego oraz działań artystycznych uczniów tarnowskiego plastyka.

Blisko dwa miesiące trwały intensywne próby do „Skąpca” Moliera, w reżyserii Mariana Pecko. Zaproszony do Tarnowa reżyser słowackiego pochodzenia, z licznymi nagrodami na całym  świecie i w Polsce, zaprosił do współpracy również Słowaków: scenografa Pavla Andraško, autorkę kostiumów Eve Farkašową oraz autora muzyki Róberta Mankoveckyego.

Cała sztuka jest zbudowana na kontrapunktach. Aby móc wiedzieć co jest czarne, muszę też wiedzieć jak wygląda białe. Jeżeli chcemy się śmiać, to dobrze jest jeśli wcześniej zobaczymy coś wywołującego przeciwstawne emocje. Kontrapunkt jest bardzo ważny, bo powoduje zmianę rytmu i element zaskoczenia. Na pewno „Skąpiec” nie jest farsą czy kabaretem. Oczywiście jest to komedia, ale o sprawach i problemach bardzo ważnych. Główny bohater nie jest starym mężczyzną bez zębów, który biega po domu w piżamie i dla każdego jest obojętny – mówi Márian Pecko, reżyser.

Premiera 6 kwietnia 2014r, godz. 18.00. Kolejne spektakle: 9 (premiera studencka),10,11, 12, 13 kwietnia 2014 roku, Duża Scena
Dodatkowe informacje oraz rezerwacje telefoniczne – tel. 14 688 32 87.
Bilety na spektakl można zakupić przez Internet – https://ekobilet.pl/tarnowski-teatr/skapiec-1393507529

Załączniki