Plakat tarnowskiego teatru w szkolnym podręczniku

Plakat Teatru Solskiego do spektaklu „Kartoteka” Tadeusza Różewicza ilustruje jeden z tematów lekcji w podręczniku do języka polskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Mimo, że tarnowska „Kartoteka” Tadeusza Różewicza w reżyserii Tomasza Piaseckiego już od kilku sezonów nie gości w repertuarze miejskiego teatru, to plakat go ilustrujący znalazł się w aktualnym podręczniku do języka polskiego dla szkół ponadgimnazjalnych. Obok informacji o telewizyjnej realizacji „Kartoteki” przez Krzysztofa Kieślowskiego, znajduje się odniesienie do tarnowskiego plakatu. Zadaniem uczniów, prócz analizy samego tekstu czy filmu Kieślowskiego jest odczytanie tekstu dramatu Różewicza na podstawie plakatu autorstwa Macieja Sroki. 

Kartotekę przygotowaliśmy kilka lat temu, jeszcze przed remontem teatru. Wtedy z Maćkiem Sroką, grafikiem teatru postanowiliśmy by plakat ilustrował to co może się dziać w głowie głównego bohatera, który jest osią całego spektaklu – mówi Tomasz Piasecki reżyser spektaklu.

Podręcznik ukazał się w 2014 roku, nakładem wydawnictwa Operon, pt. Dwudziestolecie międzywojenne. Współczesność. Język polski 5. Zakres podstawowy i rozszerzony; Iwona Łapicka, Brygida Maciejewska, Joanna Sadowska.

Załączniki