Nowy sezon – Teatr Solskiego zaprasza

Plaże stają się puste, a w powietrzu czuć już jesienny chłód? Nie jest to powód do narzekania- a na pewno nie dla tych, którzy zatęsknili za teatrem. 1 września w “Solskim” rozpocznie się kolejny- tym razem jubileuszowy, już 60.- sezon artystyczny. 

Pierwsza premierowa propozycja to obsypana nagrodami komedia „W pokoju obok” Sarah Ruhl w reżyserii Łukasza Gajdzisa. Odbędzie się ona w sobotę 21 września. Na scenie zobaczymy także znane już Tarnowianom tytuły, m.in. “Trzy siostry”, “Piękną Lucyndę” i “Makbeta”. 

Sezon rozpocznie “Blackbird”. Romantyczna, niespełniona, okrutna, zakazana… – różne są oblicza miłości. David Harrower umożliwia swoim bohaterom spotkanie po kilkunastu latach od niebezpiecznego romansu. Jak mówił reżyser spektaklu, Tomasz Gawron, „Blackbird” to rzecz wprawdzie o uczuciu, które jest zakazane, nie jest akceptowane społecznie, zawiera jednak niesamowity potencjał emocjonalny. Na przykładzie tych dwojga można zastanowić się, czym jest miłość w dzisiejszych czasach.
Spektakl dla widzów powyżej 16 roku życia.

W kolejne weekendy września wystawiony zostanie wakacyjny, powitany na premierze oklaskami na stojąco, hit tarnowskiego teatru – “Piękna Lucynda” autorstwa Mariana Hemara. To imponujące, wizualnie wysmakowane widowisko w reżyserii Eweliny Pietrowiak. Tryskająca komizmem i dowcipem historia młodej wdówki Lucyndy, o której rękę starają się hrabia Adam i podkomorzy Faworski, spotkała się z gorącym przyjęciem ze strony widzów podczas plenerowych przedstawień.

Nowości repertuarowe
W listopadzie, w ramach zakończenia projektu „Trzy razy pra”, na scenie Underground zobaczymy „Walkę czarnucha z psami” B.M. Koltesa w reżyserii Jakuba Porcari. Koltes to uznany francuski dramatopisarz, dla którego największą inspiracją były podróże – „Walka czarnucha z psami” zrodziła się po jego wizycie w Afryce. Rozpisana na cztery osoby historia miłości, władzy i pożądania dzieje się w kolonialnych realiach. Jakub Porcari wraz z młodym dramaturgiem Szczepanem Orłowskim postanowili w kameralnym spektaklu użyć nie tylko języka teatru, ale też filmu. W spektaklu będzie można również usłyszeć przetłumaczone specjalnie na potrzeby realizacji fragmenty notatek Koltesa.

Dla fanów Agnieszki Osieckiej nie lada wydarzeniem będzie sztuka (ze wspaniałymi piosenkami poetki) „Apetyt na czereśnie” w wykonaniu Kingi Piąty i Ireneusza Pastuszaka. Osiecka w kameralnym tekście na dwie osoby – kochające się? a może już nie?- pokazała to, co w jej pisarstwie fascynuje kolejne pokolenie odbiorców tej niesamowicie bogatej twórczości: humor i czułe spojrzenie na zawiłości relacji damsko- męskich.

Klasyczny tytuł – „Proces” F.Kafki- na deski teatru przeniesie Jarosław Tumidajski. Rozczarować mogą się jednak ci, którzy utwór ten kojarzą z ponurymi barwami. Tumidajski, znany ze świetnych realizacji chociażby „Grupy Laokoona” czy „Onych” w Teatrze Wybrzeże, zabierze widzów w podróż do świata Józefa K., jakiego do tej pory nie znali.
Także maluchy znajdą w repertuarze Tarnowskiego Teatru coś dla siebie. Na Małej Scenie po dłuższej nieobecności pojawią się bohaterowie spektaklu “Powrót krasnoludków”. W październiku i listopadzie będzie okazja, by zobaczyć frekwencyjny hit na podstawie twórczości Juliana Tuwima – “Lokomotywę II”, a także “Tajemniczy ogród” oraz “Małego księcia”. W nowym sezonie planowana jest również premiera genialnego tekstu Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów”, który, podobnie jak doceniony przez krytyków utwór „Babcia mówi pa pa” Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej, daje młodemu widzowi szansę na spotkanie się z wyśmienitą i mądrą literaturą. Dla „naj najów”, najmłodszych odbiorców sztuki teatralnej, Tomasz Piasecki wyreżyseruje sztukę „Księga lasu” W. Graniczewskiego.

Ogólnopolski Festiwal Komedii “TALIA 2013 – Centrum” 
Od 21 do 30 września czeka nas prawdziwa teatralna uczta – Ogólnopolski Festiwal Komedii “TALIA 2013 – Centrum”. Przez 10 dni Tarnów będzie stolicą komedii. Na scenie pojawią się najlepsze spektakle komediowe z całej Polski, z których większość miała swoją premierę w sezonie 2012/2013.
Oprócz spektakli gościnnych (do opisów poszczególnych wydarzeń przejdą Państwo klikając tytuł w zakładce „repertuar”) pojawi się wspomniana wcześniej tarnowska premiera spektaklu “W pokoju obok”, nad którym aktorzy Solskiego pracują pod kierunkiem Łukasza Gajdzisa, laureata ubiegłorocznej Talii. “W pokoju obok” opowiada historię dwóch par, które w chłodzie wiktoriańskiej kultury poszukują miłości i siebie nawzajem. Lekarz leczący kobiety z histerii wibratorem, jego niedokochana żona, pacjentka i jej mąż, a także tajemnicza pielęgniarka, mamka i pewien malarz spotykają się w sztuce amerykańskiej dramatopisarki. Czy odnajdą swoje ukryte pragnienia i uczucia? I czy pomoże im w tym tajemniczy instrument lekarski, czy może własne poczynania…?

Impresariat
W ramach teatralnej wymiany z Teatrem im. A. Mickiewicza z Częstochowy Tarnowianie będą mieli okazję zobaczyć spektakl “Być jak Kazimierz Deyna” na podstawie dramatu Radosława Paczochy. To słodko-gorzka opowieść o losach trzydziestokilkuletniego Polaka, który urodził się w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzelił pamiętnego gola w meczu z Portugalią.
Wśród propozycji muzycznych znalazł się koncert zespołu Lao Che. 9 listopada o godzinie 19.00 zespół zagra utwory ze swojej najnowszej płyty pt. „Soundtrack”.

Bilety na wszystkie wydarzenia dostępne są w kasie Teatru Solskiego. Bilety na spektakle można również zakupić przez Internet – https://ekobilet.pl/tarnowski-teatr/. Dodatkowe informacje oraz rezerwacje telefoniczne – tel. 14 688 32 87.

Serdecznie zapraszamy do spędzenia z nami nadchodzącego sezonu teatralnego!

Załączniki