Nagroda Nardellego dla Matyldy Baczyńskiej

16 grudnia 2013 roku w Warszawie, Matylda Baczyńska, z rąk prezesa ZASP – Olgierda Łukaszewicza – odebrała nagrodę im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut na scenach teatrów dramatycznych w sezonie 2012/2013.

Nagroda im. Andrzeja Nardellego przyznawana jest od 1999 roku przez Sekcję Krytyków Teatralnych Związku Artystów Scen Polskich za najlepszy debiut aktorski-teatralny. Matylda Baczyńska, aktorka tarnowskiego teatru, nagrodzona została za rolę Iriny w “Trzech siostrach” Antoniego Czechowa, w reżyserii Eweliny Pietrowiak. 

Jej Irina na początku jest delikatna, naiwna, pełna marzeń, przekonana, że szczęście i miłość są jeszcze przed nią; jest też druga Irina – zgorzkniała – mówiła w laudacji Hanna Karolak.

Sama wyróżniona nie ukrywa szczęścia i zaskoczenia, tą nagrodą – to dla mnie wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Rola Iriny jest mi bardzo bliska, a spektakl “Trzy siostry” jest jednym z moich ulubionych. Bardzo dziękuję pani reżyser Ewelinie Pietrowiak za pracę nad tym materiałem – mówi Matylda Baczyńska.

Matylda Baczyńska – absolwentka krakowskiej PWST, od 2011 roku aktorka Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Gościnnie można ją było zobaczyć w  Teatrze Słowackiego i Ludowym w Krakowie. W teatrze telewizji zagrała w spektaklach “Powidoki” (reż. M. Wojtyszko), “Góra Góry” (reż. P. Woldan), wystąpiła m.in. w filmach “Korowód” (reż. J. Stuhr), “Święty interes” (M. Wojtyszko). Znana z seriali telewizyjnych “Plebania” oraz “Ludzie chudego”. W 2012 roku otrzymała nagrodę “Nadzieja Roku” przyznawaną przez Radę Miasta Tarnowa, a w 2013 roku podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia wyróżniona za rolę Catherine Givings w przedstawieniu Sarah Ruhl “W pokoju obok” w reżyserii Łukasz Gajdzisa. Jest członkiem rady artystycznej  tarnowskiego teatru. Obecnie w Tarnowie można ją zobaczyć w: “Tajemniczym ogrodzie”, “Powrocie krasnoludków”, “Księdze lasu”, “Czego nie widać”, “Makbecie”, “Trzech siostrach”, “Bohaterowie”, “Szwejk. Na tyłach”, “Blackbird”, “W pokoju obok”.

Patronem nagrody jest przedwcześnie zmarły aktor i piosenkarz Andrzej Nardelli, zapamiętany, jako utalentowany i wrażliwy aktor o intrygującym głosie. Nardelli debiutował na scenie Teatru Narodowego w Warszawie rolą Orcia w “Nie-Boskiej Komedii” Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Adama Hanuszkiewicza w sezonie 1968/1969. Do historii polskiego teatru przeszedł  rolą Kordiana w dramacie Juliusza Słowackiego graną także na scenie Teatru Narodowego. Wystąpił także w “Hamlecie”, “Beniowskim”, “Ślubach panieńskich”, “Operze za trzy grosze” i “Becket albo honor Boga”. Na początku lat 70. śpiewał razem z Magdą Umer w programach telewizyjnych. Występował w Piwnicy Wandy Warskiej oraz w spektaklach Teatru Telewizji. Zmarł tragicznie w 1972 r. w wieku 25 lat.