Modernizacja zaplecza technicznego

Od 12 lutego rozpoczął się remont zaplecza technicznego teatru. W wyniku dwóch procedur konkursowych projekt przebudowy zaplecza technicznego przy Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie uzyskał ponad trzy miliony dofinansowania.

Dwa miliony pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Natomiast Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dofinansowanie w wysokości 1,3 mln zł w ramach programu Promesa 2017, z budżetu Gminy Miasta Tarnowa blisko dwa miliony i półtora milionu wkładu własnego teatru. Całość inwestycji ma kosztować sześć milionów, a jej realizacja potrwa do końca października 2018 roku.

W zaprojektowanym zapleczu znajdzie się sala prób, której do tej pory nie było w teatrze. Zostaną wyremontowane i wyposażone pracownie teatralne: stolarska, plastyczna i krawiecka. Wyburzony zostanie obecny garaż a w jego miejscu powstanie nowoczesny dwupoziomowy magazyn o powierzchni bliskiej pół tysiąca m2,gdzie będą składowane dekoracje ze spektakli.  Pojawi się także przenośnik taśmowy ułatwiający szybką zmianę dekoracji.

Dobudowana zostanie jeszcze jedna kondygnacja na istniejącym budynku zaplecza, gdzie powstanie pięć pokoi gościnnych dla twórców wraz z zielonym tarasem. Dla lepszej komunikacji pojawi się nowa klatka schodowa oraz winda z której będą mogły korzystać osoby z niepełnosprawnością. 

Realizacja projektu umożliwi dostosowanie całego zaplecza technicznego do obowiązujących przepisów budowlanych oraz BHP. Teren zaplecza zostanie  na nowo wybrukowany i pojawią się miejsca parkingowe, w tym dla osób z niepełnosprawnością. Całość prac budowlanych, wykończeniowych i wyposażenie nowego obiektu potrwa do połowy 2018 roku.

Na zainteresowanie zasługuje dwustumetrowy zielony taras, który stanie się naszą kolejną sceną, zwaną roboczo “na dachu” – podkreśla Rafał Balawejder dyrektor teatru. Z naszego repertuaru wyłuskamy te tytuły, które będzie można zagrać w tej niecodziennej przestrzeni.

Na czas remontu nieczynny jest magazyn kostiumów. Zamknięty jest także wewnętrzny parking teatralny z wjazdem od ul. Legionów. Ograniczona została także dostepność wynajmu zewnętrznego poszczególnych przestrzeni (duża scena, mała scena, scena underground oraz foyer).