“Król” i “Grażyna” w Klasyce Żywej

Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie bierze udział w konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA. Zgłoszone zostały dwa spektakle – “Król” Juliusza Słowackiego w reż. Małgorzaty Warsickiej oraz “Grażyna Adama Mickiewicza, w reż. Radosława Rychcika. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 28 listopada.

Przed sobotnim spektaklem będziemy transmitować werdykt komisji konkursowej. Zarówno spektakle Małgorzaty Warsickiej jak i Radka Rychcika to przykład, że klasyka może być żywa, jeśli nie nawet żywiołowa, trzymajcie kciuki za Solskiego! – apeluje  Rafał Balawejder, dyrektor Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie 

“W Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA wzięły udział 84 spektakle z 31 miast. 28 listopada, kiedy ogłoszone zostaną wyniki Konkursu, będzie dniem niezwykle ważnym w kalendarzu obchodów jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Wieczór, w którym na kilkudziesięciu polskich scenach zagrane zostaną spektakle czerpiące z polskiej literatury dawnej, stanie się żywym dowodem na to, że dzieła te wciąż posiadają sceniczny potencjał i mogą być z powodzeniem twórczo reinterpretowane. 28 listopada ma szansę stać się świętem polskiej klasyki w teatrze:  jeden dzień, ogólnopolski zasięg, tysiące widzów na widowniach, wspólne świętowanie, repertuar podkreślający znaczenie polskiego dramatu w szczególnym dla naszego teatru roku – nie było w jego historii wydarzenia, w którym rodzime utwory dramatyczne tak wyraźnie przypomniałyby o sobie. Ogłoszenie wyników Konkursu KLASYKA ŻYWA to tylko pretekst, by spotkać się w teatrze, który jest dobrem publicznym.

Nieformalnie ustanowione „święto klasyki” odwołuje się do tego, czego już raz w roku jubileuszu udało się dokonać. 23 maja na ponad 100 polskich scenach zagrane zostały spektakle, na które bilety kosztowały symboliczne 250 groszy. Dzień Teatru Publicznego był punktem kulminacyjnym obchodów – finał Konkursu KLASYKA ŻYWA będzie ich symbolicznym zwieńczeniem i ideowo uzupełni tamto wydarzenie”.

Ostatnie bilety na spektakl “Król” dostępne są jeszcze w kasie teatru. Zapraszamy na “Króla” w sobotę 28 listopada, o godz. 19.00. Rezerwacje przyjmujemy pod nr. tel. 14 688 32 87 lub 784 976 025. Zapraszamy!

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.