Komediową ucztę czas zacząć!

XVI OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL KOMEDII TALIA odbędzie się w tym roku w dniach 28 września – 7 października. Bilety na Festiwal już w sprzedaży Tegoroczna Talia to siedem spektakli konkursowych i trzy imprezy towarzyszące. Jak co roku widzowie będą mieli okazję nasycić ducha teatralnymi perełkami z miast z całej Polski a także z sąsiednich, słowackich Koszyc. 

Festiwal rozpocznie się w piątek 28 września, tarnowską premierą „Jednoręki ze Spokane” , w reżyserii Zbigniewa Brzozy. W obsadzie zobaczymy Zofię Zoń, Łukasza Stawarczyka (gościnnie), Kamila Urbana oraz Tomasza Wiśniewskiego. Ta przewrotna, groteskowa opowieść o poszukiwaniu celu w życiu, stanie we szranki z pozostałymi spektaklami konkursowymi. A wśród nich „Marsz Polonia” Jacka Pilcha, w reżyserii Jacka Głomba z Teatru Powszechnego w Łodzi, „Klub kawalerów” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, „O północy przybyłem do Widawy, czyli OPIS OBYCZAJÓW III” – a to już Teatr IMKA z Warszawy. W ramach konkursu obejrzymy także „Wszystko o kobietach” z Teatru Państwowego na Słowacji , historię londyńskiego taksówkarza bigamisty, czyli „Mayday” z Och Teatru w Warszawie i sztukę „Księżyc i magnolię” w reżyserii Macieja Englerta, z Teatru Współczesnego w Warszawie.

Podczas festiwalu nie zabraknie także imprez towarzyszących. Będzie muzycznie, kabaretowo i oczywiście komediowo, a to za sprawą Ab-ovo z Warszawy, podczas którego improwizacja to królowa wieczoru. Z kolei formacja „Tercet, czyli kwartet”, na czele z Piotrem Gąsowskim, Wojciechem Kaletą, Robertem Rozmusem i Hanną Śleszyńską, zabierze widzów w muzyczną podróż po największych hitach lat 70’, 80’ i 90’, z której niewielu będzie chciało wrócić.

W trakcie komediowych dziesięciu dni, w teatrze spodziewamy się 6 tysięcy widzów. Każde z przedstawień będzie wystawione dwa razy, za wyjątkiem spektaklu „Księżyc i magnolie” – mówią pracownicy Teatru im. Ludwika Solskiego.

Aktorskie poczynania będziemy obserwować na Dużej Scenie Teatru i na Scenie Underground a Biuro Festiwalowe będzie odpowiadać na pytanie – co na Talii słychać? Zorganizowane zostaną także spotkania z przyjeżdżającymi artystami, wśród których znajdą się między innymi: Magdalena Boczarska, Mikołaj Grabowski, Tomasz Karolak, Artur Barciś, Stefan Friedmann, Leon Charewicz, Marta Lipińska i wielu innych.

Zakończenie tegorocznego festiwalu odbędzie się w Centrum Sztuki Mościce, podczas którego zobaczymy kabaretowo -musicallowy spektakl Rafała Kmity – „Jeszcze nie pora nam spać”.

Karnet na cały festiwal kosztuje 450 zł, a ceny biletów na poszczególne spektakle wynoszą miedzy 35 a 65 zł. Dzięki dofinansowaniu i sponsoringowi Tarnowianie będą mogli obejrzeć przedstawiania taniej niż w macierzystych teatrach.

Projekt „Cztery Talie Roku”, w ramach którego odbywa się Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia 2012 jest w połowie dofinansowany ze środków europejskich oraz budżetu Gminy Miasta Tarnowa.

===

XVI Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia 2012 – PROGRAM

– 28.09 (piątek) – M. McDonagh JEDNORĘKI ZE SPOKANE
Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie
czas: godz.17:00 i 20:00, miejsce: Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, Duża Scena
PREMIERA
Konkurs
– Uroczyste otwarcie Festiwalu

– 29.09 (sobota) – J. Pilch MARSZ POLONIA, 
Teatr Powszechny – Łódź
godz. 17:00 i 20:00, miejsce: Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, Duża Scena
Konkurs

– 30.09 (niedziela) – M. Bałucki KLUB KAWALERÓW,
Teatr Polski im. H. Konieczki – Bydgoszcz
godz.17:00, 20:00; miejsce: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Duża Scena
Konkurs

– 01.10 (poniedziałek) – M. Grabowski O PÓŁNOCY PRZYBYŁEM DO WIDAWY, CZYLI OPIS OBYCZAJÓW III
Teatr IMKA– Warszawa
godz. 17:00, 20:00, miejsce: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Duża Scena
Konkurs

– 02.10 (wtorek) – M. Gavran WSZYSTKO O KOBIETACH
Teatr Państwowy – Koszyce, Słowacja
godz. 17:00, 20:00, miejsce: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Duża Scena
Konkurs

– 03.10 (środa) – R. Cooney MAYDAY
OCH-TEATR – Warszawa
godz.: 17:00, 20:30, miejsce: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Duża Scena
Konkurs

– 04.10 (czwartek) – WIECZÓR IMPROV – Publiczność Rządzi,
Teatr IMPROV – AB OVO – Warszawa
godz.: 17:00 i 20:00, miejsce: Scena Underground
Impreza towarzysząca

– 05.10 (piątek) R. Hutchinson KSIĘŻYC I MAGNOLIE,
Teatr Współczesny – Warszawa
godz.17:00, miejsce: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Duża Scena
Konkurs

– 06.10 (sobota) TERCET, CZYLI KWARTET
godz.: 17:00 i 20:00, miejsce: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Duża Scena
Impreza towarzysząca

– 07.10 (niedziela) R. Kmita JESZCZE NIE PORA NAM SPAĆ
Teatr Rozrywki – Chorzów
godz.18:00, miejsce: Centrum Sztuki Mościce
Impreza towarzysząca
– Gala zakończenia Festiwalu

Załączniki