Jakub Porcari dyrektorem artystycznym

Jakub Porcari został od 14 kwietnia zastępcą dyrektora ds. artystycznych – dyrektorem artystycznym w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie. Podpisana umowa zakłada trzyletni okres współpracy. Jak zapowiada nie będzie rewolucji, raczej ewolucja ku jeszcze lepszemu repertuarowi.

Tak jak mówiłem wcześniej chcę, by dyrektor artystyczny stał się dojrzale odpowiedzialny za: zespół, repertuar i plany rozwoju – mówi Rafał Balawejder, dyrektor teatru.

Jakub Porcari został zatrudniony po przeprowadzeniu rozmów z kilkunastoma kandydatami zainteresowanymi praca w Tarnowie. Zgodnie ze statutem teatru jego kandydatura została uzgodnienia z organizatorem.

Przychodzę do Tarnowa znając trochę teatr. Chcę zrobić trzy sezony tematyczne. Ich nazwy podam w najbliższym czasie – mówi Jakub Porcari, nowy dyrektor artystyczny. Pierwszy mój sezon z racji 60-lecia tarnowskiego teatru i 250-lecia teatru w Polsce z całą pewnością będzie oparty na klasycznej polskiej literaturze.

Jakub Porcari (ur. 1982) jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (2010). Po ukończeniu Liceum Klasycznym w Lecce, studiował w Mediolanie na wydziale Literatury i Filozofii. W Mediolanie ukończył też aktorską Międzynarodową Szkołę Teatru (Scuola Internazionale di Teatro) prowadzoną przez japońskiego reżysera Kuniaki Ida. Uczestniczył w warsztatach aktorskich prowadzonych przez Mamadou Dioume, senegalskiego aktora i reżysera teatru Bouffes du Nord w Paryżu. Ukończył Europejski Kurs Reżyserii Operowej w ramach projektu Unii Europejskeij, pod kierownictwem Giandomenico Vaccari, dyrektora teatru San Carlo w Neapolu i potem Teatru Petruzzelli w Bari. Podczas studiów w Krakowskiej PWST był asystentem Krystiana Lupy i Michała Zadary, brał udział w Laboratorium reżyserskim Krystiana Lupy w Teatrze. W teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie wyreżyserował w 2013 roku „Walkę czarnucha z psami” Bernarda-Marie Koltèsa.

Załączniki