Historia o złej kobiecie – prapremiera w Teatrze Solskiego

Prapremiera “Ikebany” na podstawie tekstu tarnowianina Marcina Skóry, w reżyserii Bohdana Graczyka i Dariusz Starczewskiego, w piątek 28 kwietnia na Małej Scenie Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.  W duszach Ewy Złej Nowickiej wystąpi aktorka tarnowskiego teatru Matylda Anna Baczyńska.

Marcin Skóra musiał napisać ten tekst…. Marcin Wrona miał zrobić film na podstawie tej historii… Na scenie jedna aktorka. Muzyka zespołu HEY! Dwóch reżyserów. To historia o złej kobiecie, która umiała układać kwiaty, a nie umiała ułożyć sobie życia. Czy tylko ona jest winna? Czy można żyć, gdy straciło się wszystkich bliskich? Czy można żyć, gdy nie wiadomo kto zabił twoje dziecko, a wszyscy wmawiają ci, że to twoja wina?

Japońska sztuka układania kwiatów – ikebana – została wybrana na tytuł sztuki, ponieważ mocno wiąże się z treścią spektaklu.

Kwiat po ścięciu umiera. To jest tylko kwestia czasu kiedy umrze. Jeszcze długo pięknie wygląda, jak się nim człowiek zajmuje i go pielęgnuje, ale jego śmierć jest nieuchronna. W naszej historii staramy się zbudować pewien kontekst jeszcze mocniejszego związania ikebany z naszą bohaterką ( …) ale to w jaki sposób się łączy, mamy nadzieję, widz sam zobaczy na spektaklu – mówi reżyser Dariusz Starczewski

Na pytanie dziennikarki zadane w trakcie konferencji prasowej, co reżyserów uwiodło w tekście Marcina Skóry, ( tarnowskiego policjanta, obecnie emerytowanego; także autora tekstu do spektaklu “Fabryka” którego prapremiera odbyła się w tarnowskim teatrze w 2009 roku – przyp.red.) reżyser Bohdan Graczyk odpowiada:

Nieprawdopodobna szczerość i ból. (…) Autor musiał napisać ten tekst. W nim są problemy, które nie zostały rozwiązane, w taki sposób, w jaki autor chciał, w jaki powinien. Tekst jest wyrzucony z autora , zwłaszcza w tej pierwotnej wersji, która jest świetnym materiałem  do lepienia różnych historii. Oczywiście można było zrobić coś innego, dodać jeszcze kilku aktorów, stworzyć interaktywne show, ale zdecydowaliśmy się na taką czystą formę i jedną bohaterkę.

Prapremiera “Ikebany” odbędzie się 28 kwietnia o godz. 19.00 na Małej Scenie.  

Gramy również 29 kwietnia o 19:00, 30 kwietnia o 20:00 i 2 maja o godz.18:00, na Małej Scenie.   

Czas trwania: 90 minut

Rezerwacje: tel.14 688 32 87, 784 976 025