„Grażyna” oraz „Jakobi i Leidental” w podróży po Polsce

„Grażyna” oraz „Jakobi i Leidental” w podróży po Polsce

W najbliższym czasie zespół Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprezentuje spektakl „Grażyna” oraz „Jakobi i Leidental” na scenach trzech miast. „Grażyna” jedzie do Opola i Zamościa, a „Jakobi i Leidental” do Gdańska.

10 kwietnia „Grażyna” Adama Mickiewicza,  w reżyserii Radosława Rychcika, zostanie pokazana w ramach 41. Ogólnopolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” w Opolu.

Rychcik w Tarnowie czyta „Grażynę” Mickiewicza jako mecz Litwa – Niemcy w kosza. Patos i zadęcie zastąpiło coś, co chętnie nazwałbym ciepło łobuzerką interpretacyjną. Pociągającą, kiedy jest – jak w tych przypadkach – delikatna i niegłupia, i kiedy czuje się w niej jakąś elementarną przyjemność wsłuchania w klasyczny tekst, brany w nawias, ale uszanowany. – red. Jacek Sieradzki „Odra” 10/2015.

W ramach OKT będzie można także zobaczyć: „Fantazego” Juliusza Słowackiego w reż. Michała Zadary z Teatru Powszechnego w Warszawie; „Samuela Zborowskiego”  Słowackiego w reż. Pawła Wodzińskiego z Teatru Polskiego z Bydgoszczy; „Faraona” Bolesława Prusa w adaptacji i reż. Adama Nalepy z Teatru Wybrzeże z Gdańska; „Remusa” w reż. Remigiusza Brzyka z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku oraz „Cara Samozwańca, czyli polskie na Moskwie gody ” Adolfa Nowaczyńskiego w reż. Jacka Głomba z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Plenerowa „Grażyna” odbędzie się z kolei w Zamościu 6 lipca, jako jedna z propozycji Zamojskiego Lata Teatralnego, które trwa nieprzerwanie od 1976 roku. Początkiem lipca odbędzie się 41. edycja tego wydarzenia.

Gdański Teatr Szekspirowski jest organizatorem Tygodnia z Hanochem Levinem, wybitnym dramaturgiem, pisarzem i poetą, pochodzącym z Izraela. W dniach 15 – 18 kwietnia cztery teatry zagoszczą na gdańskiej scenie. 17 kwietnia odbędzie się spektakl tarnowskiego teatru „Jakobi i Leidental” w reż. Małgorzaty Warsickiej. 

„Kameralny, piękny spektakl o ludzkich marzeniach i niedoskonałościach. Ciepły, zabawny, wzruszający. Świetnie grany przez całą trójkę aktorów z tarnowskiego teatru. Chciałabym zagrać w takim przedstawieniu…” – Dorota Segda

Kolejne pokazy w ramach Tygodnia z Hanochem Levinem to „Wszyscy chcą żyć”, reż. Dawid Żłobiński – Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach,  „Sprzedawcy Gumek”, reż. Andrzej Bartnikowski – Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz „Jakobi i Leidental”, reż. Marcin Hycnar –  Teatr TU I TERAZ i Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.

Załączniki