“Brat naszego Boga” na festiwalu “Viva Polonia!” w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

Teatr Solskiego został zaproszony na Festiwal “Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc” przez Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Zaaranżowana na salę koncertową stodoła, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku, zamieniła się w teatralną scenę, na której aktorzy teatru zagrali spektakl “Brat naszego Boga”.

“Podczas rejestracji spektaklu towarzyszyła nam dobra energia i miła atmosfera, o którą dbała pani Anna Podkościelna-Cyz i obsługa Centrum Paderewskiego – mówi Tomasz Piasecki, reżyser. Nasz udział w Festiwalu Viva Polonia ze spektaklem “Brat naszego Boga” to ogromna przyjemność i wyróżnienie. Pomimo, że minęło już 9 lat od premiery, tematyka spektaklu jest wciąż aktualna i idealnie wpisuje się w setną rocznicę urodzin autora sztuki Karola Wojtyły.”

Sztuka została zainspirowana postacią żyjącego na przełomie XIX i XX wieku Adama Chmielowskiego. Główny bohater, malarz i teoretyk sztuki, stał się założycielem zgromadzenia albertynów i jako brat Albert zajmował się w Krakowie pomocą biednym, upośledzonym i chorym. W utworze rozważane jest także istnienie dwóch powołań w jednym człowieku – powołania do sztuki oraz powołania do niesienia pomocy potrzebującym.

Spektakl został nagrany w ramach kolejnej edycji Festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc, który zapoczątkowany został w roku 2017 w związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedsięwzięcie o charakterze patriotycznym ma na celu promocję szeroko rozumianej kultury polskiej – muzyki, sztuki oraz historii. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia w szczególny sposób podkreślona zostanie postać wybitnego Polaka, papieża Jana Pawła II w stulecie jego urodzin.

Nagranie spektaklu „Brat naszego Boga” zostanie umieszczone na stronie Centrum Paderewskiego: www.centrumpaderewskiego.pl, profilu facebookowym instytucji oraz kanale YouTube.


Fot. Artur Wachowiec