“A mury runą…” – aktorzy śpiewają

W czwartek 13 grudnia o godzinie 17:00 w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na Scenie Underground odbędzie się koncert z okazji 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

W podziemiach teatru wystąpią aktorzy Solskiego, którzy do wspólnego śpiewania zaproszą widzów.
W repertuarze znajdą się utwory największych bardów opozycji z epoki przed 1989r. Wsłuchując się w piosenki Kaczmarskiego, Gintrowskiego i Wysockiego przeniesiemy się na chwilę do czasów gdy słowa o wolności dawały ludziom nadzieję i otuchę.

Celem naszej Śpiewanej Lekcji Historii jest przypomnienie piosenek, które powstały w czasach Stanu Wojennego i w obozach, gdzie internowano działaczy Solidarności… Piosenki powstawały z potrzeby buntu wobec ogłoszenia Stanu Wojennego i z potrzeby serca. Ludzie niespodziewanie odseparowani od rodzin, uwiezieni wraz z kryminalistami łapali za gitary i pisali teksty, w większości do znanych ogólnie melodii… słowa proste, czasami ostre, niecenzuralne umożliwiały odreagowanie.
Te powstałe na “wolności” pisali uznani twórcy (Pietrzak, Kaczmarski, Gintrowski, Pietrzyk i inni), by spotykając się na koncertach w prywatnych domach lub Kościołach zagrzewać do oporu przeciw znienawidzonej władzy. My chcemy zaśpiewać je wraz z publicznością przypominając tamte klimaty – podkreśla Jerzy Pal – inicjator organizacji spotkania.

Dla uczestników koncertu przygotowano śpiewniki.

Wstęp wolny za zaproszeniami.

Dodatkowe informacje – Biuro Promocji i Organizacji Widowni – 14 688 32 87.

Załączniki