kolorowy napis mała talia na dole napis trzynasty festiwal mała talia 1 do 10 grudnia 2021 rok

XIII edycja Festiwalu dla najmłodszych Mała Talia

 W terminie od 1 do 10 grudnia 2021 została zaplanowana tegoroczna edycja Festiwalu dla dzieci “Mała Talia”. W programie pojawią się pokazy spektakli familijnych “Jaś i Małgosia”, “Księga lasu”, “Mity greckie.

Wyprawa po ambrozję” oraz warsztaty dla maluszków i przedszkolaków z Karoliną Gibki. Mała Talia zawita także w przedszkolach.

Mała Talia w przedszkolach

Aktorki tarnowskiego teatru Monika Wenta i Kinga Piąty odwiedzą dzieci w trzech tarnowskich przedszkolach.

Przedszkolaki chętnie występują dla swoich rodziców, dziadków. Pomożemy im w przygotowaniach do grudniowych występów. Aktorki przeprowadzą z dziećmi mini warsztaty, wykonają wspólnie aktorskie ćwiczenia i jak na teatralnej próbie udzielą reżyserskich wskazówek. Obejrzą także finałowe występy dzieci, które staną się częścią festiwalu – mówi Rafał Balawejder, dyrektor naczelny

Dodatkowo, będziemy także uczestniczyć w przygotowaniach do jasełkowego przedstawienia w Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej Zakład Aktywności Zawodowej “Słoneczne Wzgórze” w Tarnowie, w którym pracownikami w zdecydowanej większości są osoby z niepełnosprawnością.

Monika Wenta, “Jaś i Małgosia” Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, reż. Matylda Baczyńska

Bajka w dużej mierze opowiada o relacjach międzyludzkich. Jak dzieci reagują, gdy w świat wkracza nowa osoba, jak funkcjonują ze sobą, jak razem poznają świat i próbują znaleźć w nim miejsce dla siebie. To także opowieść o tym, że problemy rozwiązywane sprytem i inteligencją a nie przemocą przynoszą więcej korzyści i satysfakcji. Poruszony zostaje także ważki temat – temat smutku, jak nazywamy teraz: depresji – choroby XXI wieku. Jest to próba odpowiedzi na to czym jest, jak funkcjonuje osoba chora, jak widzi i próbuje zrozumieć ją dziecko. Zakładamy również iż zło i złe uczynki biorą się z wewnętrznego nieszczęścia osoby je czyniącej oraz braku miłości, przyjaźni w jej życiu. A także, że każdy ma prawo do błędu oraz do drugiej szansy, że w każdym z nas tak naprawdę tkwi dobry człowiek. Zaś prawdziwa przyjaźń i miłość są wartościami bezcennymi, trzeba je chronić i pielęgnować. Piękna muzyka, wiele piosenek, wesołe dialogi, kolorowa scenografia i kostiumy, wartka akcja pozwolą na nowo spojrzeć na bardzo dobrze znaną nam baśń. Każdy, dorosły i dziecko, znajdzie w świecie “Jasia i Małgosi” coś dla siebie. Ta bajka to propozycja dla dzieci od 4 roku życia.

Gramy: 1, 2 i 3 grudnia o godz. 9:00 i 11:00, Duża Scena


Wojciech Graniczewski, Jan Hnatowicz “Księga lasu”
Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, reż. Tomasz Piasecki

„Księga lasu” to teatralno-muzyczna baśń dla najmłodszych. W uschniętym, prastarym lesie panuje martwa cisza. Na polanę przybywa Drwal Maciej, by ściąć rosnący tam 1000-letni dąb. Tuż przed rozpoczęciem pracy Drwal odkrywa, że powodem braku sił życiowych lasu jest choroba Echa, które tak długo powtarzało wrzaski ludzi nie szanujących leśnej ciszy, aż ochrypło i w końcu straciło głos. To wtedy ze smutnego lasu odeszły zwierzęta i odfrunęły ptaki. Drwal postanawia uratować las i wyrusza na poszukiwanie lekarstwa dla chorego Echa. W czasie swojej wędrówki trafia w sidła Pająka, a także na dwór Królowej leśnych pszczół oraz do apteki Zaskrońca.

Gramy: 4 i 5 grudnia o godz. 15:00, 6 i 7 grudnia o godz. 9:00 i 11:00, Duża Scena


Tomasz Man “Mity greckie. Wyprawa po ambrozję”
Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, reż. Tomasz Man

Helenka wyrusza w podróż do świata bohaterów mitów greckich, by zdobyć pokarm bogów – ambrozję, która może wyleczyć jej chorą mamę. W czasie wyprawy u boku Posejdona mała bohaterka wiele się nauczy i spotka całą plejadę olimpijskich bogów i bogiń. Szybko przekona się, że mityczni bohaterowie wcale nie są idealni, ale bardzo ludzcy: mają swoje kaprysy, słabostki, lubią się bawić, bywają zazdrośni, zdarza im się dokuczać sobie nawzajem. Kolejne etapy niezwykłej podróży Helenki komentuje chór złożony z greckich kolumn. Twórcy spektaklu z dużą dozą humoru bawią się mitologicznymi motywami. „Mity greckie” mają charakter rockowego musicalu z piosenkami i muzyką na żywo. Spektakl będzie niezapomnianą przygodą dla dzieci i nie tylko.

Gramy: 9 i 10 grudnia o godz. 9:30 i 11:30, Duża Scena

Mikołajkowe Warsztaty Sensoryczne dla rodziców z dziećmi od 0 do 3 lat, 4 grudnia o godz. 11:00 (60 minut, koszt 35zł od dziecka z 1 opiekunem)

W programie: kolorowa ciastolina z kaszy mannej oraz sypkie materiały: kasza, ryż, fasola. Z ciastoliny dzieci będą lepiły oraz ozdabiały świąteczne pierniczki. Poprzez pracę rączkami w trakcie lepienia czy używania wałków, dzieci rozwijają zmysł dotyku i motorykę małą. Zabawa z sypkimi materiałami dostarcza dużo radości. Przesypywanie i segregowanie materiałów według wielkości lub rodzaju rozwija zmysł wzroku, logiczne myślenie, poprawia koncentrację. Kontakt kaszy i ryżu z rączkami oraz stópkami to świetny masaż. Zajęcia sensoryczne to doskonała okazja dla dzieci do wspólnej zabawy i rozwoju. Poprzez uwrażliwienie dzieci na zmysły: dotyku, słuchu, węchu czy wzroku wspieramy ich prawidłowy i zrównoważony rozwój.

Prowadzenie aktorka Karolina Gibki


Mikołajkowe Warsztaty Aktorskie dla dzieci w wieku 5-7 lat, 5 grudnia o godz. 11:00 (60 minut, koszt 35zł/os.)

Będziemy wspólnie inscenizować historię świąteczną pt.: “Najważniejszy prezent”, gdzie grupa aniołków jest odpowiedzialna za odebranie świątecznych listów od dzieci i dostarczenie ich do Świętego Mikołaja. Jesteście ciekawi jakie przygody ich czekają? Warsztaty Aktorskie są świetną okazją do tego, by przenieść się wspólnie w świat wyobraźni. Dzieci uwielbiają słuchać historii. Aktorstwo zaczyna się w momencie, kiedy empatycznie i z wrażliwością podchodzą do usłyszanej historii, współodczuwają z postacią. Warsztaty to również świetna okazja do współpracy w grupie. Dzieci uczą się obserwując siebie nawzajem. Mogą w bezpieczny sposób wyrazić siebie. Budują w ten sposób poczucie własnej wartości, ośmielają się i stają bardziej świadome – podkreśla Karolina Gibki, prowadząca warsztaty

Bilety na spektakle dostępne online: https://tarnowski-teatr.bilety24.pl oraz w kasie teatru.

Zapisy na warsztaty w Biurze Promocji i Organizacji Widowni: 14 688-32-87, kom. 784 976 025, 668 323 998.