czarno białe zdjęcie starszego mężczyzny ma ciemne włosy uśmiecha się lekko ma jasna koszulę

Nie żyje Giovanni Pampiglione

W Rzymie 15 listopada zmarł Giovanni Pampiglione, reżyser teatralny, operowy, scenograf, aktor, tłumacz na włoski utworów Witkacego, Mrożka, Krasińskiego.

O śmierci artysty poinformował PAP krakowski scenograf i reżyser, wieloletni współpracownik Jan Polewka. W latach 70. na scenie Teatru Ziemi Krakowskiej im. Ludwika Solskiego w Tarnowie wystawił m. in. “Hamleta” Szekspira, “Łgarza” Goldoniego, “Skąpca” Moliera w 2005 r.

Giovanni Pampiglione urodził się 23 lipca w 1944 roku w Rzymie. W 1967 r. ukończył Wydział Humanistyczny Uniwersytetu w Rzymie. Później – z miłości do literatury polskiej – studiował na Wydziale Reżyserii PWST w Warszawie (1968-71). Był też autorem sztuki “Karnawał”, którą wystawił 15 lutego 1986 r. w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

W polskich teatrach zrealizował blisko 40 przedstawień w teatrach we Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Opolu. Współpracował z Warszawską Operą Kameralną i z Operą we Wrocławiu i Teatrem Wielkim w Poznaniu. Był twórcą i liderem Międzynarodowego Instytutu Teatralnego Atelier di Formia z siedzibą w Formii, poświęconego zagadnieniom dramaturgii XX wieku (głównie polskiej), a także założycielem i dyrektorem Festiwalu “Dico Cracovia” (1995, 1997) promującego współczesną dramaturgię włoską. 

Był też reżyserem spektakli telewizyjnych: “Kaliguli” wg Alberta Camusa (1971), “Łgarza” Goldoniego (1976), “Chorego z urojenia” Moliera (2019).

Udzielił konsultacji językowych i zagrał postać tłumacza Oriany Falacci w filmie “Wałęsa. Człowiek z nadziei” reż . A. Wajdy (2013).

W 2004 r. artysta otrzymał Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przyznaną przez Polski Ośrodek ITI (Międzynarodowego Instytutu Teatralnego) “za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie”.

 Jego ostatnią premierą był “Chory z urojenia” Moliera z 2011 roku w warszawskim Teatrze 6.piętro.

W 2017 roku wydawnictwo Capital opublikowało dwujęzyczny (polsko-włoski) tom wspomnień Giovanniego Pampiglione “Terminus Nord”. W 2021 r w PIW ukazała się biografia artysty “Serce nad Warszawą”, na którą składa się siedem rozmów artysty z historyk teatru prof. Barbarą Osterloff.

Źródło:
 https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1003690%2Cnie-zyje-giovanni-pampiglione-rezyser-scenograf-i-aktor.html

Załączniki