Wydarzenia specjalne na początek wakacji – czytania performatywne i koncert

Smak wakacji coraz częściej gości na naszym podwórku, ale jednak Tarnowski teatr wychodzi z propozycjami, by ten początek okresu urlopowego był pełny dynamizmu – kreatywny i artystyczny.

Pada zatem pomysł czytań performatywnych, które wprowadzą trochę czarnego humoru, wciągną biograficznymi historiami, zaintrygują kryminalnymi zagadkami i  filozoficznymi pytaniami. Na zakończenie weekendu natomiast Aniołki Solskiego powrócą, by umilić wszystkim czas swoją obecnością.

Ale czym właściwie są czytania performatywne? To wyjątkowe wydarzenie będące czymś pomiędzy czytaniem, a spektaklem teatralnym. W czytaniu performatywnym oprócz przekazu treści ważne jest również przekazywanie emocji. Na czytania do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie oraz koncert zapraszamy od 28 do 30 czerwca 2024 roku.

Czytanie performatywne: ZAPOLSKA SUPERSTAR
28 czerwca (piątek) 19.30-20.30 Mała Scena

Reżyseria: Patryk Szwichtenberg

Zapolska superstar to tekst, który w barwny sposób prezentuje postać Gabrieli Zapolskiej. Postaci nieoczywistej, wyprzedającej swoją postawą czas, w którym przyszło jej żyć, kochać i tworzyć. Autor w lekki i zabawny sposób przygląda się pozycji kobiety ukazując Zapolską jako osobę silną, zdeterminowaną, gotową łamać wszelkie konwenanse minionych lat.

Czytanie performatywne: SŁODKI ZAPACH CYNAMONU
29 czerwca (sobota), 18.00-19.00 Scena Underground

Autorzy i reżyseria: Michał Chołka, Adam Uryniak

Historia oparta na faktach

W lutym 1980 roku w Warszawie zaginęła czterdziestoletnia kobieta. Przez kilka kolejnych tygodni śledztwo grzęzło w ślepych zaułkach, a kolejne tropy okazywały się błędne. Na jaw zaczęły wychodzić coraz bardziej szokujące fakty, ale rozwiązanie zagadki wciąż było dalekie. Czyżby w Warszawie pojawił się seryjny zabójca? Miasto ogarnął blady strach. Prawda okazała się jeszcze bardziej przerażająca.

Czytanie performatywne: NOC WITTGENSTEINA
29 czerwca (sobota), 20.00-21.00 Mała Scena
reżyseria: Szymon Budzyk

Wyobraźmy sobie, że pewien znany filozof postanawia porzucić dotychczasowe życie i zamieszkać w Norwegii, ale nie w Oslo czy innym mieście, miasteczku czy na wsi. Postanawia zamieszkać w małym domku na norweskim klifie, samotnie, z dala od cywilizacji, otoczony dziką przyrodą. O czym będzie rozmyślał? Czy o filozofii? A może wcale nie, może nawiedzą go dobre i niekoniecznie dobre postaci z przeszłości? To co możemy zdradzić, to, że historia jest oparta na faktach. Był taki filozof i miał na imię Ludwig.

Czytanie performatywne: SEKRETY COLEMANÓW
30 czerwca (niedziela) 19.00-20.15 Scena Underground

Autor: Claudio Tolcachir, Reżyseria: Katarzyna Deszcz

Rodzina Colemanów na pierwszy rzut oka jest jak rodzina Addamsów – czarny humor o rozkładzie i balsamowaniu zwłok jest na porządku dziennym. Ale jednak im głębiej czytelnik wchodzi w lekturę, tym mroczniej się robi – i nie chodzi tu o szafowanie makabreską, ale o okoliczności towarzyszące „portretowi rodzinnemu we wnętrzu”.

Autor punktuje rozmaite przywary bohaterów, ale odnajduje w ich relacjach osobliwy rodzaj miłości. Postacie kompulsywnie zagadują emocjonalną pustkę, lecz z drugiej strony towarzystwo pokręconych członków rodziny daje im jedyne wsparcie.

Aniołki Solskiego koncert 30 czerwca (niedziela) 21.00-22.00 Scena na dachu/Mała Scena

Serdecznie zapraszamy na koncert “Aniołki Solskiego vs Najlepsze Polskie Hity”. Zgodnie z “aniołkową” tradycją, również i tym razem widzowie będą mogli wybrać z menu piosenkę niespodziankę i zadedykować ją komuś bliskiemu. Taką dedykację, również zgodnie z tradycją, zatwierdza się wpłatą dowolnej kwoty do puszki kwestowej PSONI koło w Tarnowie. Podczas najbliższego koncertu widzowie będą mieli szansę poznać jednego z Przyjaciół Aniołków…

Matylda Baczyńska

W razie niepogody koncert będzie przeniesiony na Małą Scenę

Na wszystkie wydarzenia obowiązują ceny:
20zł/os., grupa od 4 osób i więcej: 15zł/os.

Bilety dostępne online: https://tarnowski-teatr.bilety24.pl/

Kasa jest czynna od wtorku do piątku, w godz.: 9:00 – 17:00 oraz w weekendy na dwie godziny przed wydarzeniem.

Rezerwacje biletów: 784 976 025, 14 688-32-87, 668 323 998

Zapraszamy na Mickiewicza 4!

Fot. Mateusz Niemczura