Pełny program XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Talia 2024

20 września rozpocznie się tegoroczny Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia.

W konkursie weźmie udział sześć spektakli komediowych z teatrów z całej Polski, w tym też produkcja tarnowskiego teatru pt.: „Bóg mordu” Yasminy Rezy, w reżyserii Marcina Hycnara. 25 czerwca uruchomiona zostanie sprzedaż festiwalowych biletów w kasie Teatru oraz online.

Zmobilizowani przez naszych widzów zdradzamy już wszystkie szczegóły festiwalu. Zaczynamy także w tym roku wcześniej sprzedaż na poszczególne wydarzenia: przedstawienia konkursowe, spektakl towarzyszący, koncert i w końcu galę finałową – mówi Rafał Balawejder, dyrektor. Ciekawie w tym gronie będzie wyglądała prezentacja reżyserów związanych już Solskim. No i oczywiście tych, którzy być może już niebawem zagoszczą jako twórcy.

Rezerwacje, sprzedaż biletów online i w kasie Teatru ruszy we wtorek 25 czerwca, o godz. 10:00. Polecamy rezerwację karnetów na wszystkie wydarzenia na godz. 17:00 i 20:00.

Ceny karnetów:

godz. 17:00 – 600 zł/680 zł – w zależności od miejsc (wyjątkowo spektakl “Garderobiany (The Dresser)” jest grany o godz. 16:00)
godz. 20:00 – 700 zł/800 zł – w zależności od miejsc

Wyjątkowo w tym roku będzie istniała możliwość zakupu karnetów online.

Rezerwacje biletów, tel. 14 688-32-87, 784-976-025, 668-323-998


SPEKTAKLE KONKURSOWE


Peter Quilter „Boska!”, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Reżyseria: Tadeusz Łomnicki
Obsada: Grażyna Bułka, Mateusz Znaniecki, Barbara Lubos, Andrzej Warcaba, Dorota Chaniecka, Ewa Leśniak, Andrzej Kozak, Piotr Sobota, Piotr Stanusz, Sebastian Zastróżny

Florence Foster Jenkins. Najgorsza śpiewaczka świata. Pierwsza dama opadającej skali, hojna gwiazda i wielkoduszna legenda. Pozbawiona talentu, ale za to pełna pasji oraz determinacji. I z odpowiednią ilością pieniędzy… Skąd wziął się fenomen Boskiej i dlaczego jej występ w nowojorskiej Carnegie Hall przyszły zobaczyć tysiące ludzi? By się pośmiać czy może by wyrazić podziw dla „triumfu entuzjazmu nad talentem”? Ta prawdziwa historia od lat inspiruje ludzi do spełniania marzeń bez względu na przeszkody. Bo, jak widać na przykładzie „boskiej Florence”, każda porażka może przerodzić się w sukces. Jeśli tylko chcemy.

Sztuka Petera Quiltera to jedna z najbardziej znanych komedii współczesnego teatru, a jej filmowa adaptacja przyniosła niezapomnianą rolę Meryl Streep. Inscenizacja przygotowana przez Tadeusza Łomnickiego z Grażyną Bułką jako Florence, z kreacjami tytułowej bohaterki stworzonymi przez Gosię Baczyńską, to próba zobaczenia świata oczami Florence. To rzeczywistość widziana w boskich barwach, zanurzona w estetyce kampu. Trochę baśniowa, pełna fantazji. To świat, w którym nic nie jest niemożliwe.

Spektakl konkursowy
Czas trwania: 110 min

20 września (piątek), godz. 17:00 i 20:00, DUŻA SCENA

Cena biletu: 80 zł


Michele Riml “Seks dla opornych”, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Reżyseria: Paweł Pitera
Obsada: Maria Gładkowska, Wojciech Wysocki

Alice i Henry, dwoje pięćdziesięcioparolatków, wybrali się do ekskluzywnego hotelu żeby odświeżyć swoje małżeństwo i wyrwać się z codziennej rutyny. Przy pomocy poradnika szukają sposobu na dodanie pikanterii związkowi. Jednak każde z nich koncertowo psuje romantyczne chwile uniesienia.

Ona oczekuje czarującego i odważnego mężczyzny, który zaskakiwałby ją kwiatami. On pragnie jedynie świętego spokoju i uśmiechu na twarzy żony. Czy w poradniku znajdą odpowiedź na swoje problemy?

Błyskotliwa komedia z niebanalną puentą to świetna okazja na spędzenie teatralnego wieczoru we dwoje. Nie stawiajcie oporu i chodźcie do teatru!

Spektakl konkursowy
Czas trwania: 105 min (1 antrakt)

21 września (sobota), godz. 17:00 i 20:00, DUŻA SCENA

Cena biletu: 90 zł


Yasmina Reza “Bóg mordu”, Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Reżyseria: Marcin Hycnar
Obsada: Matylda Baczyńska, Kinga Piąty, Aleksander Fiałek, Tomasz Wiśniewski

Spektakl konkursowy

22 września (niedziela), godz. 17:00 i 20:00, DUŻA SCENA

Cena biletu: 60 zł


Mikołaj Gogol „Rewizor”, Teatr lmka

Reżyseria: Łukasz Kos
Obsada: Tomasz Karolak, Joanna Niemirska, Krystyna Tkacz, Jowita Budnik/Paweł Tucholski, Wojciech Błach, Łukasz Kos, Kamil Walesiak, Justyna Maluty

„Rewizor” Gogola z Krystyną Tkacz, Tomaszem Karolakiem i Łukaszem Kosem – w rolach reżysera oraz tytułowej – tworzy wybuchową mieszankę śmiechu i refleksji, która nikogo nie pozostawi obojętnym.

Gogol pisał, że w jego sztuce jest tylko jeden pozytywny bohater: to śmiech, który może odczarować zło świata.

A Tomasz Karolak, który w spektaklu gra Horodniczego, ale i jego żonę oraz służącą Awdotię, chce swoimi kreacjami przypomnieć, że „Rewizor” jest doskonałą komedią.

Spektakl konkursowy
Czas trwania: 180 min (1 antrakt)
Wiek widza 16+

23 września (poniedziałek), godz. 18:00, CENTRUM SZTUKI MOŚCICE

Cena biletu: 110 zł/130 zł w zależności od miejsc na sali


Ronald Harwood „Garderobiany (The Dresser)“, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

Reżyseria: Dan Jemmett
Obsada: Maja Barełkowska, Katarzyna Lis, Joanna Żurawska, Piotr Cyrwus, Bogdan Ferenc, Maciej Hanczewski, Maciej Hązła, Wojciech Kalinowski, Roland Nowak

„Garderobiany” to sztuka należąca do klasyki światowej literatury, opowieść o ulotności teatru, osobistym i artystycznym spełnieniu, o samotności w obliczu międzyludzkich relacji, ukazująca tęsknotę za teatrem, którego już nie ma. To również poruszająca opowieść o przyjaźni, miłości, akceptacji, oddaniu sztuce, międzyludzkich zależnościach oraz o dramacie przemijania.

Spektakl konkursowy
Czas trwania: 155 min (1 antrakt)
Wiek widza 16+

25 września (środa), godz. 16:00 i 20:30, DUŻA SCENA

Cena biletu: 80 zł


Marek Modzelewski „Wstyd”, Teatr Współczesny w Warszawie

Reżyseria: Wojciech Malajkat
Obsada: Iza Kuna, Jacek Braciak, Agnieszka Suchora, Mariusz Jakus

Słownik wyrazów bliskoznacznych wymienia aż 162 synonimy słowa „wstyd”, m.in.: skandal, zgryzota, dyshonor, upokorzenie, kompromitacja, szok, hańba, żenada. Z nimi wszystkimi zmierzą się bohaterowie najnowszej sztuki Marka Modzelewskiego pt. „Wstyd”. Ale nie tylko oni. Spotka się z nimi i zmierzy także widz i – być może – rozpozna się jak w zwierciadle. Bo sztuka dzieje się tu i teraz, a jej bohaterowie żyją wśród nas. Może łatwo się z nich śmiać i surowo osądzać. Ale przecież warto pamiętać: „kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem”

Spektakl konkursowy
Czas trwania: 140 min
Wiek widza 16+

26 września (czwartek), godz. 17:00 i 20:00, DUŻA SCENA

Cena biletu: 120 zł


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE


Koncert Pawła Domagały

Paweł Domagała „Intymnie”

Gra w filmie i teatrze, koncertuje, wydaje płyty, pisze piosenki i monologi kabaretowe, podkłada głos w filmach animowanych. Nie rozstaje się z gitarą, stara się równocześnie być radykalnie pokorny i radykalnie pewny siebie. Pawła Domagałę można kojarzyć z takich filmów jak „80 milionów”, „Planeta Singli” czy „Wkręceni”, a w ostatnim czasie również ze spektakularnych dokonań muzycznych.

Na swoim koncie ma już cztery albumy studyjne – wydany w 2016 roku „Opowiem Ci o mnie”, dwa lata później – „1984”, w roku 2020 – album „Wracaj”, a ostatnio – czwarty album „Narnia”.

Wszystko nabrało rozpędu, gdy singiel promujący drugą płytę artysty „Weź nie pytaj” – szybko stał się radiowym hitem, czego dowodem jest przyznana mu statuetka Przeboju Roku 2018 RMF FM oraz ponad 156 milinów wyświetleń na YouTube.

Od tej pory kariera muzyczna Pawła rozwija się na równi z kwitnącą karierą aktorską.

Obecnie trwają pracę nad piątym już albumem artysty zatytułowanym „Hotelowe piosenki”. Płyta ukaże się wiosną 2025, a pierwsza piosenka z tej płyty – „Za późno” jest już opublikowana w sieci i cieszy się uznaniem fanów.

Tymczasem do czasu premiery płyty – Paweł postanowił spotkać się ze swoimi fanami w specjalnych okolicznościach – podczas kameralnej, akustycznej trasy zatytułowanej „Intymnie”. Jesienią tego roku artysta odwiedzi kilkanaście miast, prezentując swoje piosenki w bardzo akustycznej formie – na głos, gitarę i kontrabas. Okazuje się bowiem, że osobiste kompozycje Pawła zyskują dodatkowy urok, prezentowane w tak minimalistycznej formie. Oprócz znanych i lubianych przez fanów piosenek, można będzie też przedpremierowo usłyszeć kilka piosenek z nadchodzącej płyty.

Czas trwania: 60 min

27 września (piątek), godz. 19:00, CENTRUM SZTUKI MOŚCICE

Cena biletu: 80 zł/100zł/120 zł w zależności od miejsc na sali


Stefan Vögel  “(nie) Wszystko Ci oddam”, Teatr Skene Warszawa

Reżyseria i oprawa muzyczna: Dariusz Taraszkiewicz
Obsada: Joanna Moro/Joanna Osyda, Magdalena Walach/Ewelina Ruckgaber, Paweł Okraska/Miron Jagniewski, Bilgun Ariunbaatar/Dariusz Taraszkiewicz

Miłość, przyjaźń, radość życia – czegóż trzeba więcej, żeby czuć się dobrze z najbliższymi i żyć pełną piersią! Przecież każdy potrzebuje jakiegoś organu do kochania. Sprawdźmy, czy to prawda, razem z Katarzyną, Dianą, Adamem i Tadeuszem – bohaterami współczesnej komedii napisanej przez popularnego austriackiego dramatopisarza Stefana Vögla.

Kiedy zaskoczona przez życie Katarzyna postanawia zdradzić swoim bliskim, co ją spotkało, to rusza lawina komediowych zdarzeń, zaskakujących reakcji i nieoczekiwanych deklaracji. Widz ma szansę sam się zastanowić, co by zrobił, słysząc miłosne wyznanie w stylu: „Masz w sobie coś, bez czego nie potrafię żyć. Podzielisz się ze mną?”.

Zaskakujących pytań i zabawnych odpowiedzi będzie w spektaklu więcej, np.: Co można znaleźć na ostatnim piętrze najwyższego wieżowca w Warszawie? Jak długo należy zapiekać pieczeń z cynaderek? Czy współczesny człowiek jest gotów wspomóc najbliższą osobę drobną sumą pieniędzy, apartamentem w Barcelonie czy… No właśnie, czym jeszcze? To już muszą Państwo sami zobaczyć

28 września (sobota), godz. 17:00 i 20:00, DUŻA SCENA

Czas trwania: 135 min (1 antrakt)
Cena biletu: 110 zł


Bogusław Schaeffer “Audiencja V” Andrzej Grabowski

Zapraszamy na niezwykłe, teatralne doświadczenie – “Audiencja V” autorstwa wybitnego polskiego dramaturga Bogusława Schaeffera, w którym główną rolę gra Andrzej Grabowski. To awangardowa, pełna humoru i głębokich refleksji sztuka, która zabierze widzów w intelektualną podróż, eksplorując granice teatru i rzeczywistości.

Sztuka charakteryzuje się intelektualnym i często humorystycznym tonem. Bogusław Schaeffer, znany ze swojego nowatorskiego podejścia, wprowadza elementy absurdu i surrealizmu, tworząc unikalną atmosferę, która jednocześnie bawi, prowokuje i daje do myślenia. Pojawiają się tu nagłe zwroty akcji i niespodziewane zmiany tematu.

“Audiencja V” wykracza poza tradycyjne granice teatru. Schaeffer angażuje widzów w dialog na temat istoty sztuki, nauki i ludzkiej egzystencji, zachęcając do refleksji i kwestionowania przyjętych norm. Widzowie mogą spodziewać się zarówno śmiechu, jak i momentów głębokiej zadumy, które na długo pozostaną w ich pamięci.

Czas trwania: 60 min
29 września (niedziela). godz. 18:00, DUŻA SCENA

Cena biletu: 100 zł


Szczegółowe informacje o spektaklach tegorocznej Talii na www.teatr.tarnow.pl

XXVIII Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i budżetu Miasta Tarnowa