po prawej stoi dwóch mężczyzn rozmawiają z dwma mężcyzznami którzy stoją naprzeciw nich po lewej stronie z tyłu za nimi pięć młodych dziewcząt rozmawiają ze sobą ubrane na czarne ubrania

“Trans-Atlantico” na 45. opolskich konfrontacjach teatralnych

Miło nam poinformować, że spektakl “Trans-Atlantico” Witolda Gombrowicza w reżyserii Tomasza Gawrona otworzy jubileuszowe 45.

Opolskie Konfrontacje Teatralne, stanowiące jednocześnie finał V i VI Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej “Klasyka Żywa”. Spektakl zaprezentujemy 10 września o godz. 19.00 na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.


Opolskie Konfrontacje Teatralne to jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w kraju, który już od 45 lat gości klasykę polską na scenach Teatru im. Jana Kochanowskiego. Tegoroczna, jubileuszowa edycja, stanowi kulminację i podsumowanie dwóch edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” organizowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Celem Konkursu „Klasyka Żywa” jest wzmocnienie zainteresowania współczesnych twórców polskiego teatru dawną literaturą, która jest zobowiązaniem jak i wyzwaniem. Mierzenie się z tym odmiennym światem wielokrotnie prowadziło w przeszłości do powstania oryginalnych, nowatorskich przedstawień o wysokiej jakości artystycznej i silnym rezonansie społecznym. Konkurs zrodził się z nadziei nawiązania do tych świetnych tradycji i wzmocnienia teatralnego dialogu z historią.

Podczas przeglądu, który potrwa od 9 do 26 września, zaproszone spektakle powalczą o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego – przyznawaną teatrom z przeznaczeniem na przygotowanie kolejnej klasycznej premiery – oraz inne nagrody regulaminowe, m.in. za reżyserię, scenografię czy muzykę, laureatów wyłoni Jury. Po każdym pokazie w foyer teatru będą odbywać się rozmowy z twórcami i aktorami prezentowanych tytułów.

Życzymy powodzenia naszemu zespołowi!

Fot. Paweł Topolski

www.teatropole.pl/festiwal45okt/

www.klasykazywa.pl/aktualnosci/

Załączniki