zdjecia czterech jurorów Jolanty Drużyńskiej starsza pani dziennikarka w okularach w ciemnych włosach, Agaty Duda-Gracz reżyserka w ciemnych kręconych włosach, cezary domagała reżyser w średnim wieku w kręconych włosach oraz edward linde lubaszenko starszy aktor z siwą brodą

Jurorzy 25. ogólnopolskiego festiwalu komedii Talia

Agata Duda Gracz – przewodnicząca Jury.

Urodzona w 1974 r. w Katowicach. Absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim – dyplom w 1998r. i Reżyserii Dramatu w PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie – dyplom w 2002 r. Reżyserka, autorka scenografii, kostiumów w m.in. „Kain” Byrona w Teatrze im. Witkacego w Zakopanem; „Woyzeck” Buchnera w Kole Naukowym PWST w Krakowie; „Grzeszne dzieciństwo” wg „Pamiętników Adama i Ewy” Twaina w Fundacji Teatru Starego w Krakowie; „Caligula” Camus’a w Teatrze Słowackiego w Krakowie; „Galgenberg” inspirowany sztukami Ghelderodego w Teatrze Słowackiego w Krakowie; „Balkon” Geneta w Teatrze Jaracza w Łodzi; „Cyganeria” Pucciniego w Teatrze Wielkim w Poznaniu; „Iwona Księżniczka Burgunda” Gombrowicza w Teatrze im. Jaracza w Łodzi; „Mary Stuart” Hildesheimer’a w Teatrze Ateneum w Warszawie; „Makbet” Shakespeare’a w Teatrze Capitol we Wrocławiu. Wielokrotnie nagradzana: Ludwik 2000 za scenografię do „Naprawiacza świata” Bernharda; Ludwik 2001 za scenografię do „Abelarda i Heloizy” Vaillanda; Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za adaptację Dzieł Dawnych za reżyserię „Galgenbergu” wg sztuk Ghelderode; Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa za osiągnięcia reżyserskie i scenograficzne; „Złoty Laur za Mistrzostwo w Sztuce” za osiągnięcia reżyserskie i scenograficzne; Nagroda dla najlepszego zespołu twórczego: dla Agaty Dudy Gracz i Łukasza Wójcika za „Kumernis…” na Festiwalu Boska Komedia; Dyplom Mistrzowski Kapituły im. Aleksandra Bardiniego; Nagroda dla Osobowości Artystycznej za „Będzie pani zadowolona…” na Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie.

Jolanta Drużyńska – dziennikarka Radia Kraków. Absolwentka filologii polskiej UJ, autorka cenionych reportaży i audycji dokumentalnych dotyczących kontrowersyjnych i mało znanych wydarzeń z najnowszej historii, recenzentka spektakli teatralnych, filmów dokumentalnych, książek o tematyce historycznej,przygotowuje również audycje dotyczące wydarzeń i ludzi związanych z kulturą. Współautorka książek historycznych m. in. “Kolacja z konfidentem. Piwnica pod Baranami w dokumentach SB”, “Wyklęte życiorysy”, autorka publikacji „Krok do wolności”, „Ostatni Tabor”, także publikacji prasowych i scenariuszy do filmów dokumentalnych. M.in. laureatka „Tarnowskiej weny” w 2013 r. 

Edward Linde-Lubaszenko – aktor teatralny i filmowy. W 1963 roku zdał eksternistyczny egzamin aktorski, po przerwaniu studiów medycznych. Absolwent Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST (1977). Aktor teatrów: Polskiego we Wrocławiu, Miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim, Ziemi Opolskiej w Opolu, Współczesnego we Wrocławiu, Starego w Krakowie. W 1966 roku zadebiutował na dużym ekranie w filmie „Ktokolwiek wie” K. Kutza. W latach 1977-78 zagrał w popularnym serialu „Układ krążenia” (reż. A. Titkow). Wystąpił w kilkunastu spektaklach w reżyserii Jerzego Jarockiego, m.in. „Pluskwa” W. Majakowskiego (1967), „Stara kobieta wysiaduje” T. Różewicza (1969), „Paternoster” H. Kajzara (1970), „Proces” F. Kafki (1973), „Wiśniowy sad” A. Czechowa (1975), „Rewizor” M. Gogola (1979), „Sen srebrny Salomei” J. Słowackiego (1993), czy „Faust” J. W. Goethego ( 1997). Grał także w „Nocy listopadowej” S. Wyspiańskiego (1974) i „Tragicznej historii Hamleta księcia Danii” W. Shakespeare’a (1981) w reż. Andrzeja Wajdy,  w „Wyzwoleniu” S. Wyspiańskiego ( 1980) i „Dziadach” A. Mickiewicza (1983) w reż. Konrada Swinarskiego, w „Kontrakcie” (1980) i „Z dalekiego kraju”(1981) w reż. K. Zanussiego, w „Kobiecie z prowincji” w reż. A. Barańskiego (1984), „Dzienniku dla moich ukochanych” M. Mészáros (1987), „Piłkarskim pokerze” J. Zaorskiego (1988). W 1987 roku po raz pierwszy spotkał się na planie filmowym ze swoim synem Olafem Lubaszenką („Sonata marymoncka”, reż. J. Ridan). Zagrał także w reżyserowanych przez Olafa Lubaszenkę filmach: „Sztos” (1997), „Chłopaki nie płaczą” (2000), „Poranek kojota” (2001), „E=mc²” (2002).  W latach 90. grał w filmach Władysława Pasikowskiego – „Kroll” (1991), „Psy” (1992), „Słodko- gorzki” (1996), „Operacja Samum” (1999). Występował także w  serialach telewizyjnych m.in. „M jak miłość”, „Dom niespokojnej starości”, „Barwy szczęścia”.

Cezary Domagała – aktor, autor, reżyser. Absolwent  PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 2015- 2021 r. Dyrektor Artystyczny Teatru Rampa w Warszawie. Zagrał kilkadziesiąt ról  teatralnych, telewizyjnych i filmowych,  m.in.  Maćka Derbicha w telewizyjnym serialu „ W labiryncie” w reż. P. Karpińskiego, Ministra Czarusia w satyrycznym programie T. Rossa „ Zulu Gula”,  Zadorę w „ Pannie z mokrą głową” w reż. T. Tarnasa. Jako aktor współpracował z wieloma teatrami warszawskimi m.in.: Adekwatny, Staromiejski, Studio Bufo, Rampa, Roma, Rozmaitości, Syrena. Wyreżyserował ponad 100 spektakli teatralnych, widowisk muzycznych, koncertów na wielu scenach w kraju. W 2008 zadebiutował w Operze reżyserując „ Jasia i Małgosię” E. Humperdincka w Opera „ Nova” w Bydgoszczy.  W 2010  zrealizował również swój pierwszy spektakl zagraniczny „ Komedie in Herz-Moll” w Salzburg-Austria. Jest autorem adaptacji, scenariuszy oraz tekstów piosenek do muzycznych spektakli familijnych, które tworzy m.in.: „ Mały książę”, „Tajemniczy ogród”, „Pinokio”, „Król Maciuś pierwszy”, „Awantura o Basię”, „O dwóch takich co ukradli księżyc”, „Alicja w krainie czarów”, „Krucjata”, „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca” (nagradzane wielokrotnie nagrodami “Atestu” dla najlepszych spektakli dla dzieci i młodzieży). Jest również autorem i reżyserem spektakli dla dorosłych m.in. „Gra” (musical autorski 1999 premiera w Teatrze im. Horzycy w Toruniu), „Cafe Sax- piosenki A. Osieckiej” (m.in. główna nagroda na Festiwalu Teatrów Ogródkowych w Warszawie w 2005 r. oraz Nagroda Publiczności. Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Tarnopolu 2005), „Jesteśmy na wczasach czyli polska miłość- piosenki W. Młynarskiego”, „Romeo i Julia”, „Klimakterium i już” (Grand Prix na Festiwalu Komedii „Talia” w Tarnowie w 2010). W 2013 odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2014 Nominowany do „Złotej Maski” na Śląsku za spektakl „Mały Książę” w Gliwickim Teatrze Muzycznym. W 2016 Nominacja do Nagrody Norwida w dziedzinie Teatr (Nagroda Samorządu Woj. Mazowieckiego). W 2019 odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w tym samym roku otrzymał również Medal stulecia ZASP za pracę na rzecz tego Stowarzyszenia (2019- 2020 wiceprezes ZASP).

Program 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia – po pobrania tutaj

Festiwal finansowany jest przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Gminę Miasta Tarnowa
oraz Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie. Współorganizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Mościce, a partnerem organizacyjnym Tarnowskie Centrum Kultury. Patronat nad festiwalem obejmie TVP Kultura.

Załączniki