konferencja prasowa, czterech mężczyzn i dwie kobiety siedzą przed nimi stolik z kilkoma mikrofonami. są to aktorzy i dyrektor teatru

Pierwsza premiera 69 sezonu w Teatrze Solskiego

Spektakl Hanocha Levina “Zimowy pogrzeb” to groteskowa opowieść o bandzie ujmujących wykolejeńców. Debiut reżyserski Filipa Kowalczyka, aktora Teatru Solskiego już 17 września na Dużej Scenie przy Mickiewicza 4.

Przeczytajcie Państwo kilka słów reżysera o spektaklu:

W warstwie fabularnej jest to opowieść o ucieczce pewnej rodziny. Z pewnych powodów rodzina próbuje za wszelką cenę nie dowiedzieć się o fakcie śmierci niejakiej Alty Bobiczkowej i zaczyna brawurową, z czasem coraz bardziej absurdalną ucieczkę. Jest ona pewną metaforą i rozgrywa się na kilku poziomach. Oprócz tego, że jest motorem fabuły, opowiada o pewnej postawie życiowej, którą najogólniej można by nazwać eskapizmem, czyli taką postawą, w której unikamy konfrontowania się z trudnymi kwestiami i staramy się za wszelką cenę udawać że czegoś nie ma, kiedy coś ewidentnie jest. W warstwie znaczeniowej z kolei na koniec spektaklu okazuje się, że bohaterowie być może dużo bardziej uciekają przed samym życiem, może okazuje się że to jest historia ludzi, którzy nie potrafią być szczęśliwi, bo właśnie w pewnym sensie uciekają od samych siebie.

Jakimś też punktem odniesienia wizualnym była twórczość współczesnego reżysera filmowego Wesa Andersona, który też kreuje bardzo wyrazisty, bardzo estetyczny świat i też posługuje się dosyć nieoczywistym, absurdalnym poczuciem humoru, które wydaje nam się że jakoś koresponduje z poczuciem humoru Levina.

Dla zrozumienia koncepcji spektaklu kluczową postacią jest postać grana przez Stefana Krzysztofiaka – Anioła Śmierci. Na potrzeby naszego spektaklu poszerzyliśmy jego rolę czyniąc go kimś, kto właściwie opowiada widzom tę opowieść. Chcieliśmy w ten sposób podkreślić absurd i daremność ucieczki od śmierci i pokazać go trochę jak odrzucone dziecko, które domaga się naszej uwagi i akceptacji. Z filozoficznego punktu widzenia być może życie i śmierć to tak naprawdę jedno i to samo.

Filip Kowalczyk

Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie filia we Wrocławiu. Jego role dyplomowe to Piotr Wierchowieński w „Biesach” w reżyserii Karoliny Kirsz, Konstanty Trieplew w „Mewie” w reżyserii Grzegorza Wojdona i Orlando w spektaklu „Orlando” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Na ekranie zadebiutował w wieku 13 lat w filmie „Statyści” w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Pojawił się również w serialach „Oficerowie” i „Trzeci oficer” oraz w epizodycznej roli w filmie „Miasto 44”. Jest również aktorem dubbingowym. Spektakl „Płuca”, w którym zagrał aktor, zdobył Nagrodę Główną przyznaną przez Jury XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2018. Jury Młodych przyznało nagrodę dla najlepszego zespołu aktorskiego.

Terminy najbliższych spektakli:

16, 18 września, godz. 18:00

17 września, godz. 18:00 PREMIERA

24 września, godz. 17:00 i 20:00 – Inauguracja XXVI Festiwalu Komedii Talia

29, 30 października oraz 28, 30, 31 grudnia

Rezerwacje biletów: tel. 784-976-025, 668-323-998

Sprzedaż biletów w kasie teatru (wt. – pt. godz. 9-17).

Bilety online: https://tarnowski-teatr.bilety24.pl/

Zapraszamy na Mickiewicza 4!

Fot. Paweł Topolski