na schodach teatru stoi i siedzi dwadzieścia szesć młodych osób ubrani w letnie ubrania uśmiechają się do obiektywu machają ręką

Odwiedziny uczestników kursu “Theatre as a tool for achieving social goals” – Etasmus+

Pracownicy młodzieżowi z aż dziesięciu krajów uczyli się w jaki sposób wykorzystywać zagadnienia dotyczące teatru do osiągania celów społecznych. Między innymi, gościli w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

W dniach 13-19.07.2021 w podtarnowskich Wierzchosławicach odbył się kurs szkoleniowy „Theatre as a Tool for Achieving Social Goals”, w którym udział wzięło dziesięć 3-osobowych zespołów złożonych z osób na co dzień pracujących z młodzieżą. Uczestnicy kursu szkoleniowego do Wierzchosławic przyjechali z Grecji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Bułgarii, Litwy, Słowacji, Republiki Czeskiej, Rumunii oraz Polski.

W trakcie kursu szkoleniowego pracownicy młodzieżowi zagłębiali się min w tematykę: psychologii sceny, świadomości własnego ciała, prawidłowej dykcji, przełamywania ograniczeń związanych z nieśmiałością oraz wystąpieniami publicznymi, teatrem: plastycznym, improwizowanym, lalek, pantomimą. W trakcie kursu szkoleniowego uczestnicy projektu „Theatre as a Tool for Achieving Social Goals” mieli również okazję odwiedzić Teatr im Ludwika Solskiego w Tarnowie.

W gościnnych progach tarnowskiego teatru uczestnicy kursu szkoleniowego zapoznali się z kulisami pracy w teatrze, obejrzeli zaplecze techniczne, miejsca gdzie wykonywane są stroje dla aktorów oraz scenografie, trzy sceny wraz z ich zapleczem (scena duża, scena mała, scena underground), miejsce z którego nagłaśnia się i oświetla scenę główną, foyer teatru, a także dach teatru, który również wykorzystywany bywa jako kolejna scena teatralna.

W trakcie wizyty uczestników projektu w tarnowskim teatrze odbyła się również rozmowa na takie tematy chociażby jak: specyfika zarządzania instytucją kultury jaką jest teatr, rola tarnowskiego teatru w wychowywaniu i kształtowaniu gustów młodzieży, doświadczenia w zakresie współpracy na linii teatr – organizacje pozarządowe. Kurs szkoleniowy „Theatre as a Tool for Achieving Social Goals” zrealizowany został w ramach programu Erasmus+.

Więcej info na temat programu Erasmus+: www.erasmusplus.org.pl

Załączniki