konsultacje-online-dla-studentow-teatralnych-2021

Nowa inicjatywa “Aktor Mentor” – Konsultacje online dla przyszłych studentów szkół teatralnych

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie rozpoczyna nowe przedsięwzięcie polegające na konsultacjach online z aktorami, przeznaczonych dla adeptów przygotowujących się do egzaminów.

Wszystkich marzących o aktorstwie i zarazem chcących sprawdzić swoje predyspozycje do bycia aktorem, zachęcamy do skorzystania z konsultacji aktorskich online. W ich trakcie będzie można zasięgnąć wskazówek dotyczących wyboru tekstów na egzamin do szkoły teatralnej, jak również popracować nad tekstem wcześniej już wybranym – mówi Matylda Baczyńska, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny.

Podczas spotkań nie zabraknie pracy nad prawidłową dykcją, w oparciu o konkretne ćwiczenia usprawniające mięśnie warg, plastyczność języka czy rozluźnianie mięśni szczęki dolnej – mówi Jerzy Pal, jeden z aktorów prowadzących konsultacje.

Spotkania online rozpoczną się od kwadransu wstępnej rozmowy z aktorem. Następnie, zostaną ustalone terminy konsultacji aktorskich, które są bezpłatne. Ich ilość zostanie dobrana indywidualnie. Jednej osobie proponujemy maksymalnie 4 darmowe spotkania online.

Aktorzy, którzy są do dyspozycji zainteresowanych to Dominika Markuszewska, Kinga Piąty oraz Jerzy Pal.

Dominika Markuszewska – aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka PWST w Krakowie. Współpracowała z Teatrem Ludowym w Krakowie. Zagrała m. in. w spektaklach “Ryszard III” reż. J. Stuhra, “Arabska noc” reż. Tomas Svoboda. Zagrała w filmach m. in. “Rozdroże Cafe”, ‘Kochający”, “Sala samobójców”, “Zbliżenia” oraz serialach m. in. “Przepis na życie”, “Prawo Agaty”, ‘Przyjaciółki”. We wrześniu 2014 roku dołączyła do zespołu Teatru Solskiego w Tarnowie. Za rolę dziennikarki w spektaklu “Reprodukcja” otrzymała wyróżnienie od jurorów Talii 2014 oraz tytuł “Ale Aktor!” przyznawany wyłącznie podczas Talii, młodemu artyście przez Zarząd Oddziału ZASP w Krakowie. W tarnowskim teatrze występuje w m.in. takich spektaklach jak: „Śluby panieńskie”, „Tango”, „Balladyna”, „Mity greckie. Wyprawa po ambrozję”, „Pinokio”.

Kinga Piąty – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (2007). Występowała w Teatrze Studyjnym PWSFTViT w Łodzi m.in.: w spektaklu: „Kto otworzy drzwi” (reż. D. Satrczewski), „Bobok” Fiodora Dostojewskiego (reż. G. Lifanov) oraz „Świętoszku” Moliera (reż. M.Staszczak). Tuż po ukończeniu studiów przez pięć lat była związana z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Ponadto wystąpiła w produkcjach telewizyjnych: „Klan”, „Plebania”, „Kryminalni”, „Itaka”. Jest laureatką nagrody indywidualnej przyznaną przez Jury XIX OFK Talia 2015 za rolę Ciotki Utciszewskiej w spektaklu „Piękna Lucynda” Mariana Hemara. W teatrze Solskiego gra m.in. w spektaklach takich jak: ”Noc Helvera”, „Księżniczka na opak wywrócona”, „Heroiny”, „Mały książę”, „Pinokio” czy „Król Maciuś Pierwszy”.

Jerzy Pal – absolwent Szkoły Teatralnej przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1984). W 1999 roku ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, a w 2002 roku Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (zarządzanie w kulturze). Pracował jako aktor w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Satyry “Maszkaron” w Krakowie. W latach 1989-90 przebywał w USA, gdzie występował na scenie Wooden Galery Jerzego Kenara w Chicago (grał m.in. w spektaklu “Audiencja” Vaclava Havla). Po powrocie do Polski pracował m.in. w Teatrze Nowym w Łodzi i w Teatrze Ludowym w Krakowie. Występował w serialach telewizyjnych (“M jak miłość”, ‘Na Wspólnej”, “Psie serce”, “Pensjonat pod Różą”, “Plebania”, “Kryminalni”, “Faceci do wzięcia”), w filmach fabularnych (“Sztuczki”, “U Pana Boga w ogródku”, “Księstwo”). W swoim dorobku ma zarówno role w sztukach klasycznych (m.in.”Romeo i Julia”, “Świętoszek”, “Trzy siostry”, “Gałązka rozmarynu”, jak i współczesnych (m.in. ‘Audiencja”, “Spróbujmy jeszcze raz”, ‘Hemar”, ‘Teatrzyk Zielona Gęś”, “Sceny z Gombrowicza”). Stworzył wiele charakterystycznych ról, komediowych i kabaretowych na deskach teatralnych całej Polski. W Teatrze Solskiego w Tarnowie występuje m.in. w spektaklach takich jak: „ Mayday”, „Księżniczka na opak wywrócona”, „Tango” ,Król Maciuś Pierwszy”, „Lato Muminków” czy „Pinokio”.

Szczegóły i zapisy na pierwsze rozmowy wstępne od 7 stycznia 2021 r. do odwołania.

Informacja: Biuro Promocji i Organizacji Widowni, tel. 668 323 998, 784 976 025 godz. 8-16

Polecamy serdecznie!

Fot. Paweł Topolski