na środku młody aktor w czarnym smokingu i białej bluzce uśmiecha się obok niego dwóch aktorów w kostiumach szewców po lewej także aktorka przebrana za szewca patrzą na aktora w smokingu

Najdojrzalsza sztuka Witkacego w tarnowskim teatrze

20 i 21 maja o godz. 18:00 na Dużej Scenie Solskiego odbędzie się popremierowy set muzycznego spektaklu “Szewcy” Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Tomasza Mana, którego premiera w tarnowskim teatrze odbyła się w marcu tego roku. 

Z kodem “WITKACY” bilety dostępne 30% taniej w kasie teatru oraz online.

„Szewcy” mają podtytuł „naukowa sztuka ze śpiewkami” i właśnie ten podtytuł jest „kluczem” do interpretacji scenicznej dzieła Witkacego. Język autora jest bogaty w neologizmy, gry językowe czy przekręcanie wyrazów a zapisane przez niego piosenki są też „paliwem napędowym” do tworzenia muzyki, wydobywania muzyczności dzieła, opartej na rytmizacjach tekstu, songach, zabawach audialnych, co stało się obiektem poszukiwań twórczych. Specjalnie do spektaklu powstała muzyka ilustracyjna, ambientowa, wyraźnie wpływająca na jego klimat i odbiór poszczególnych scen. Wizja Witkiewicza pokazująca, że świat staje się „coraz bardziej mechaniczny” i wyzbyty „metafizycznych przeżyć” zmierza ku katastrofie. Bohaterowie „Szewców” starają „dobić się” do prawdziwych pragnień, nawet je połowicznie realizują, ale stają się one źródłem osobistych klęsk. Witkacy pokazuje nam „wymyśloną” wizję przyszłego świata, który powoli sobie „majstrujemy”. Zadaje nam pytanie: w którą stronę idziemy i co z tego może wyniknąć?

Jak pisze Artur Duda, członek Komisji Artystycznej VIII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, w którym “Szewcy” biorą udział:

“Spektakl Tomasza Mana dostarcza widzowi wyjątkowej zabawy w stylu niesłusznie zapomnianej dziś formuły kabaretu literackiego z epoki Polski Ludowej. W umownym kanale orkiestrowym pomiędzy sceną i widownią został ulokowany akompaniujący nieustannie na klawiszach Dyrygent (Piotr Niedojadło, gościnnie). Z tyłu sceny ulokowano instrumentarium rockowego bandu z perkusją i gitarami – klasyczną i elektryczną, ale ten band nie zagłusza raczej widzom scenicznych zdarzeń, można powiedzieć, że subtelnie towarzyszy im. Księżna Matyldy Baczyńskiej stanowi prawdziwe objawienie tego spektaklu. Kolorowy ptak z przeniebieszczonym makijażem na powiekach, w czarnym topie, czarnych, skórzanych spodenkach z czarnym trenem, z zielonymi rękaw(icz)kami, w białej peruce, wokół której „fruwają” zielono-żółte motyle. Prawdziwie ekscentryczna osóbka, wokół której koncentruje się uwaga wszystkich postaci na scenie.”

 

Podczas spektaklu używany jest dym sceniczny oraz efekt stroboskopowy.

Rezerwacje: 14 688 32 87, 784 976 025 lub 668 323 998
Bilety online: https://tarnowski-teatr.bilety24.pl/

Z kodem “WITKACY” bilety dostępne 30% taniej w kasie teatru oraz online.

Kod rabatowy dotyczy biletów normalnych, ulgowych oraz grupowych (do 8 sztuk włącznie), na spektakle grane 20 i 21 maja, o godz. 18:00.  

Fot. Artur Gawle
Na zdjęciu od lewej: Monika Wenta, Kamil Toliński, Jerzy Pal, Piotr Hudziak.