grafika plakatu promującego festiwal komedii talia 2022 po lewej duża twarz w ustach ma inną śmiejąca się twarz

Jurorzy XXVI Festiwalu Komedii Talia

Anna Wakulik 

Absolwentka Szkoły Dramatu przy Teatrze na Woli i Instytutu Kultury Polskiej UW.  W latach 2012 – 2014 kierowniczka literacka Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. W latach 2017 – 2020 dramaturg Teatru Dramatycznego w Warszawie, od 2022 roku dramaturg Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Jurorka m.in. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i Klasyki Żywej.

Autorka m.in. sztuk „Zażynki” (Teatr Polski w Poznaniu, reż. Katarzyna Kalwat; The Royal Court Theatre w Londynie, reż. Caroline Steinbeis), „Bohaterowie”  (Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, reż. Ewelina Pietrowiak), “Zofia” (Teatr Powszechny w Warszawie, reż. Beniamin Bukowski), “Oprocentowanie zmienne” (reż. Teresa Czepiec, Teatroteka, 2022). 

Finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2010 za tekst „Krzywy domek” (realizacja w cyklu „Teatroteka”, reż. Anna Wieczur- Bluszcz, 2016; Teatr PR, reż. Janusz Kukuła), 2014 za „Waszą wysokość” (prapremiera: Teatr WARSawy, reż. Katarzyna Kalwat; realizacja w cyklu „Teatroteka”, reż Agnieszka Smoczyńska, 2015; Teatr PR, reż. Julia Mark, 2017), 2015 za „Dziki Zachód”, 2016 za „Błąd wewnętrzny” oraz Metafor Rzeczywistości 2009 za tekst „Sans Souci”. Laureatka konkursu dramaturgicznego Teatru Wybrzeże za tekst „Elżbieta H.” (2011).

Jej sztuki zostały przetłumaczone m.in. na niemiecki, włoski, angielski, rumuński, kataloński, francuski, węgierski, hebrajski. Publikowała w „Dialogu”. W 2021 roku ukazała się antologia jej sztuk “Błąd wewnętrzny” (Wydawnictwo Akademickie, Kraków), a w 2022 książkowe wydanie “Grupy krwi” (Wydawnictwo Instytutu Teatralnego, Warszawa) , której prapremiera odbyła się w 2022 w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Pisze również scenariusze telewizyjne. 


Krzysztof Jaroszyński

Satyryk, dramaturg, reżyser, producent telewizyjny i teatralny, aktor. Współtwórca  radiowego magazynu satyrycznego „60 minut na godzinę”. Związany z kabaretem „Pod Egidą”. Występował w duecie z Januszem Gajosem w kabarecie „Dwójka bez Sternika”. Autor i reżyser słuchowiska satyrycznego „Mały Świat 21” na antenie Programu III Polskiego Radia, (2019 – 2020). Twórca i producent programów satyrycznych „Magazynio”, „Cafe Fusy” i „Bar o metr” (TVP), seriali komediowych: „Graczykowie”  i „Daleko od noszy” ( TV Polsat). Reżyser i scenarzysta serialu „Teściowie” TV Polsat. 

W 2012 roku wystawił w swojej reżyserii w Warszawie pierwszą swoją sztukę teatralną „Roma i Julian”. W maju 2013 sztuka ta ma kolejną premierę w Krakowie w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, a w czerwcu 2013 następną premierę w Czechach w praskim Teatrze „Metro”, w reżyserii Gustava Scoli. Kolejna inscenizacja w październiku 2013 odbyła się w Łodzi w Teatrze „Nowym”, w reżyserii Autora. W 2014 roku sztuka znalazła się w repertuarze „Off Theater” w Wiedniu. Zaś od 2016 roku w „Theater Zittau”. „Trans albo Roma i Julian” jest przetłumaczona na 7 języków obcych. Inne sztuki tego autora to: „O jedną kropelkę za dużo” oraz „Przebój sezonu”.


Adam Prucnal 

Muzyk instrumentalista, kompozytor, producent muzyczny, wykładowca. Absolwent Wychowania Muzycznego na Wydziale Pedagogicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim – Studia Menedżerskie dla Artystów, Twórców i Animatorów Kultury i studiów na Wydziale Twórczości Interpretacji i Edukacji Muzycznej na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Członek Akademii Fonograficznej ZPAV, STOART, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Skrzypek i klawiszowiec krakowskiego zespołu BRAThANKI i współtwórca jego repertuaru. Wcześniej założyciel i szef artystyczny orkiestry GAUDIUM, muzyk grający w wielu zespołach m.in.: Leliwa Jazz Band, ZIYO, Krakowskie Przedmieście, występujący z Markiem Bilińskim, Januszem Yaniną Iwańskim, Arturem Gadowskim, Anitą Lipnicką. Współpomysłodawca, szef muzyczny i prowadzący program RAJ w TVP1, współpracownik Działu Nagrań Muzyki Rozrywkowej w Polskim Radiu w Warszawie.

Aktywnie działający jako twórca utworów, piosenek i muzyki do filmów dokumentalnych, spektakli teatralnych, współpracujący m.in. z krakowskim Teatrem Muzycznym Variete, Teatrem Ludowym, piwnicą św. Norberta, Dworkiem Białoprądnickim. Twórca autorskich programów nauczania, doskonalenia zawodowego oraz arteterapii muzycznej w pracy z pacjentami onkologicznymi. Autor muzyki do spektaklu telewizyjnego “O wawelskim smoku” 1994 i do sztuk teatralnych: Kolędnicy 1993, Kubuś Puchatek 1995, Przygody Koziołka Matołka 1995, 2009, 2017, Akt miłosny albo życie 1997, Pan Kazimierz 2006, Stary słoń 2008, Syn Smoka 2016 (Złota Maska 2016 za najlepszy spektakl dziecięcy), Akt równoległy 2017 (Gran prix TALIA 2019), Kolacja dla głupca 2019, Mayday 2020 oraz autor muzyki do filmów dokumentalnych “Lubię patrzeć jak wschodzi słońce” i „Szklany dom”.