na kolorowym tle napis historie świetlne czyli fotograficzne malowanie światłem w teatrze

Historie świetlne, czyli fotograficzne malowanie światłem w teatrze

Inauguracja jubileuszowego XV festiwalu Mała Talia, stworzonego pod hasłem “W światłocieniu teatru”, to propozycja dla wielbicieli fotografii oraz wizualnych wrażeń. Jest to warsztat skierowany do młodzieży w różnym wieku.

Takich warsztatów jeszcze nie było! Lubisz robić zdjęcia? Wiesz coś już w temacie, lub całkowicie jesteś „świeżakiem”? To nieistotne! Podczas tych warsztatów stworzysz wspólnie z innymi uczestnikami historie zapisane na zdjęciach światłem. Nauczysz się jak wykonać zdjęcia o niesamowitym charakterze, używając długiego czasu naświetlania i różnego rodzaju lampek, przedmiotów dających światło. To właśnie tu Twoja wyobraźnia może się urzeczywistnić w swój najbardziej nieoczekiwany sposób.

Dzięki warsztatom:

  • dowiesz się jak malować światłem,
  • jakie warunki trzeba spełnić, żeby uzyskać wymyślony efekt,
  • dowiesz się jak wykorzystać do tego aparat fotograficzny lub może nawet swój smartfon!
  • zaczniemy od prostych ćwiczeń, próbowania różnego rodzaju lampek,
  • poznasz różne możliwości tej techniki i jak można bawić się światłem, obrazem i zmieniać znaczenie rzeczywistości za pomocą takiego charakteru na zdjęciach,
  • napiszesz swój mały scenariusz do historii,
  • nauczysz się jak zrobić prostą animację ze swoich zdjęć,
  • weźmiesz udział w wystawie i wyjątkowym pokazie!

Zaczniemy od prostych form – a później przejdziemy do tworzenia opowieści. Zdjęcia, które wykonamy będą tworzone w Teatrze. Będziemy wykorzystywać przestrzeń pomieszczenia i tworzyć w nim zapisy Twojej niesamowitej wyobraźni. Na podstawie scenariusza i Twoich świetnych pomysłów narysujesz zdjęcie, kilka, lub kilkadziesiąt. Razem z innymi uczestnikami warsztatów stworzymy wspólną historię za pomocą tych wyjątkowych zdjęć. Spróbujemy swoich sił w krótkiej animacji naszych wspólnych malowanych ujęć. Warsztaty zwieńczymy wyjątkową wystawą fotografii w foyer Teatru oraz zrobimy mały pokaz naszych nowych umiejętności podczas wernisażu w postaci fotograficznego malowanego performance’u. Nie czekaj ani chwili! Zapisz się na nasze wyjątkowe warsztaty sam(a), albo zaproponuj swojej najlepszej koleżance, wyciągnij super kolegę! Do zobaczenia! – zaprasza Beata Motuk, prowadząca warsztaty.

Warsztaty potrwają 5 dni, od 22 do 26 listopada na Małej Scenie tarnowskiego teatru. Podczas pierwszych trzech dni zajęć, uczestnicy zapoznają się z ich tematyką i zaczną pierwsze szkice pracy nad techniką. Będzie to 22-24 listopada (środa, czwartek i piątek) w godzinach od 17.00 do 19.00. Następne dwa dni, 25-26 listopada (sobota i niedziela), to pełne czterogodzinne warsztaty poświęcone nauce techniki malowania światłem, przekazanej w przystępny sposób oraz tworzeniu własnych animacji. Potrwają od 10.00 do 14.00.

Warsztaty skierowane są do osób w wieku od 10 do 18 lat.

Koszt pięciodniowych zajęć to 50zł/os.

Zapraszamy do zapisów w Biurze Promocji i Organizacji Widowni: 14 688 32 87, 784 976 025 lub 668 323 998, (czynne poniedziałek – piątek – od 8:00 do 16:00).
Na pierwsze zajęcia należy przynieść ze sobą uzupełnioną zgodę na wykorzystanie wizerunku (przez rodzica lub opiekuna prawnego, nie dotyczy osób pełnoletnich). Do pobrania poniżej.

Ilość miejsc ograniczona!

Beata Motuk – fotograf, grafik, animator kultury, nauczyciel, nauczycielka fotografii i multimediów w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy. Absolwentka Grafiki Projektowej Instytutu Sztuki w tarnowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

Pasjonuje się fotografią, sztuką, animacją podróżami i ludźmi. Portrecistka. Lubi odnajdywać w rzeczywistości drugi jej obraz, łączyć dziedziny, techniki, metody i ludzi. Fotograficznie – Zenitem fotografowała od Komunii, od zawsze zanurzona w starych rodzinnych fotografiach zakochała się w fotografii analogowej. Teatr jest dla niej jednym z narzędzi do obserwacji wnętrza swojego i innych, inspiracją i natchnieniem do działania, wzorem jedności i spójności działań – zwieńczonym dziełem.

Szczególnie bliska jest dla niej praca z dziećmi i młodzieżą, której chce dawać narzędzie wiary w przekraczanie własnych granic i zdobywania małych i dużych szczytów. Przynajmniej wyruszania w podróż do ich zdobycia. Jan Dorman jest dla niej szczególną inspiracją do pracy z dziećmi nie tylko w teatrze, ale też w codziennej pracy w szkole. Dzieci/młodzież jako część dzieła, budowanie ich sprawczości – to etapy realnie wpływające na ich możliwości, osiągnięcia w przyszłości

Warsztaty “Historie świetlne, czyli fotograficzne malowanie światłem w teatrze” – 26.11.23 – fot. Artur Gawle


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury