Zakończył się jubileuszowy 25. Festiwal Komedii Talia organizowany od 1997 roku w Tarnowie. Widzowie i jurorzy zobaczyli osiem spektakli konkursowych.
Za najlepszy spektakl jury pod przewodnictwem Agaty Dudy-Gracz uznało „Dobrze się kłamie” w reżyserii Marcina Hycnara. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyła rekordowa frekwencja, w sumie sprzedano ponad sześć tysięcy biletów.
Talia w zdrowiu i dobrym samopoczuciu towarzyszyła zespołom teatralnym i widzom przez ostatnie dziewięć dni. Werdykt jury sprawił wielką satysfakcję, bo zwycięstwo Marcina Hycnara wydaje się zasłużone – mówi Rafał Balawejder. Powoli tradycją staje się fakt, że nasz teatr zgarnia nagrodę publiczności, a wygrana „Maydaya” zrobionego przez Tadeusza Łomnickiego ustawia ten spektakl jako już czwartego laureata w kategorii ulubieńca teatromanów.
Festiwal wystartował 3 września pokazem plenerowym „Pięknej Lucyndy”. Spośród spektakli prezentowanych między 17 a 25 września, jury w składzie Agata Duda-Gracz – przewodnicząca, Jolanta Drużyńska, Edward Linde-Lubaszenko, Cezary Domagała – najwyżej oceniło:
– Grand Prix, statuetkę Talii za warsztat i smak, budzenie śmiechu, nie rechotu, za szacunek i tolerancję wobec każdej odmienności dla spektaklu „Dobrze się kłamie” w reżyserii Marcina Hycnara TitoProductions, Spektaklove z Warszawy
– nagroda dla zespołu aktorskiego za wyśmienitą kreację zbiorową w spektaklu „Rewizor” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, Teatru Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie,
– nagroda za osobowość aktorską i reżyserską dla Piotra Siekluckiego w spektaklu „Kazik, ja tylko żartowałem” z Teatru Nowego Proxima w Krakowie.
Nagrodę ALE AKTOR! fundowaną przez krakowski oddział ZASP otrzymała Katarzyna Koziorz za role Morfiny w spektaklu „Circus Kafka” z Teatru Żydowskiego w Warszawie.
W głosowaniu publiczności zwyciężył „Mayday” z Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie w reż. Tadeusza Łomnickiego, tuż za nim uplasowały się „Kazik, ja tylko żartowałem”z Teatru Nowego Proxima i „Dobrze się kłamie” wyprodukowany przez TitoProductions/Spektaklove.
We foyer można było oglądać ponad sto fotografii z wszystkich dotychczasowych edycji festiwalu, którego początki siegają października 1997 roku. Autorem plakatu towarzyszącego festiwalowi TALIA 2021 jest Andrzej DUDI Dudziński.
Na wszystkie wydarzenia festiwalowe: spektakle konkursowe i imprezy towarzyszące sprzedaliśmy 6383 bilety. Nigdy do tej pory nie mieliśmy tak wielkiej publiczności – podkreśla Rafał Balawejder. Żywy aktor na scenie i żywy widz na widowni pozostają wciąż fenomenalnym doświadczeniem i róbmy wszystko, by trwało to jak najdłużej.
Festiwal finansowany był przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Gminę Miasta Tarnowa oraz Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie. Współorganizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Mościce, a partnerem organizacyjnym Tarnowskie Centrum Kultury. Patronat nad festiwalem objęła TVP Kultura. Sponsorem gali finałowej była firma Roleski a sponsorem nagród indywidualnych Tikkurila Polska. Budżet całego wydarzenia sięga ponad pięćset tysięcy złotych.