W najbliższy weekend zobaczymy na scenie Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie najsłynniejszą sztukę Williama Shakespeare’a “Hamlet”. Premiera spektaklu wyreżyserowanego przez Piotra Waligórskiego, w niedzielę 26 marca, o godz. 19:00, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Teatru.
Hamlet to uniwersalna opowieść o kondycji człowieka we współczesnym świecie, gdzie władza i interesy biznesowe mają wpływ na życie jednostki. W spektaklu zostanie przedstawiona wizja przyszłości świata. Stąd pomysł na przeniesienie akcji w czasie do roku 3017- tego.
Ten sposób umożliwi wyolbrzymienie „choroby współczesności” i pokazanie jej w bardziej uniwersalnym wymiarze. Nie chcę tworzyć świata science-fiction, ale jedynie pokazać możliwy rozwój wydarzeń i to jaki będą miały wpływ na człowieka w przyszłości – zapowiada reżyser Piotr Waligórski
Więcej o koncepcji reżysera Piotra Waligórskiego w wywiadzie Weroniki Siemek:
Dlaczego zdecydował się pan wystawić „Hamleta”?
W szkole teatralnej na pierwszym roku studiów zetknąłem się z tym tekstem od strony reżyserskiej i wtedy zafascynowała mnie logika tego dramatu. Później, ucząc na kursie przygotowawczym na reżyserię, wziąłem ten tekst na warsztat, ponieważ uważam, że jest on dobry do ćwiczeń i weryfikuje przydatność młodego człowieka do tego zawodu. Tutaj, w tarnowskim teatrze, w końcu nadarzyła mi się okazja, żeby wyreżyserować „Hamleta”.
Dlaczego przeniósł pan akcję dramatu do roku 3017?
Jestem fanem światów przyszłości, rzeczywistości postnuklearnej w świecie po zagładzie. Wydaje mi się, że w tej odległej przyszłości pewne rzeczy, które są teraz, można pokazać w bardziej wyolbrzymiony sposób, np. pewne ludzkie zachowania ulegną deformacji, i stąd pomysł, żeby przenieść planetę w przyszłość.
Jakie główne problemy zostają poruszone w tej sztuce?
Myślę, że są to problemy zawarte w tekście, a podstawowym z nich jest pytanie „po co żyć?”. Każdy zadaje sobie to pytanie, a żeby na nie odpowiedzieć, trzeba wiedzieć, co jest po śmierci, albo czy wszystko jest przypadkiem, czy coś jednak ma na to wpływ. Staram się zasugerować w spektaklu pewne rzeczy na gruncie fizyki. Pewne zjawiska, które istnieją w kosmosie, mogą być dowodem na to, że nie ma przypadków, a prawa fizyki nie wynikają z niczego. Nie chcę tego nazywać, ale z aktorami określamy to „anomalią”, która w jakiś sposób, poprzez swoje oddziaływanie, ma wpływ na przebieg akcji. Hamlet ma dostęp do anomalii, do wiedzy na temat tego, co się wydarzyło i co się wydarzy.
Czy wyreżyserowany przez pana „Hamlet” bardzo się różni od klasycznej wersji tego dzieła?
Myślę, że różni się w niewielkim stopniu, chociaż w warstwie tekstowej dużo kwestii zostało wykreślonych. Główne problemy zawarte w dramacie pozostały niezmienione, a niektóre rzeczy, które są w tekście, są po prostu pokazane. Uważam, ze niektóre zjawiska można pokazać i nie trzeba o tym mówić. Myślę, że mój „Hamlet” jest wierny tej pierwotnej wersji. Wykorzystanie świata postnuklearnego jest zwróceniem się w kierunku młodego odbiorcy. Mimo to myślę, że widz w każdym wieku będzie w stanie zrozumieć Szekspira.
W 2011 roku wyreżyserował pan w tarnowskim teatrze „Piosenki o wierze i poświęceniu”. Jak ocenia pan powrót po latach do tego teatru?
Zawsze chciałem tutaj wrócić, bardzo cenie sobie współpracę z tarnowskim zespołem i lubię panującą tutaj atmosferę. Myślę, że to jest takie miejsce do twórczych poszukiwań.
Wywiad nieautoryzowany
- Tłumacz: Stanisław Barańczak
- Reżyseria, muzyka i opracowanie muzyczne: Piotr Waligórski
- Kostiumy: Agnieszka Kaczyńska
- Scenografia: Wojciech Stefaniak
- Asystent reżysera: Monika Wenta
- Inspicjent: Aleksandra Stach
Obsada:
- Ofelia: Karolina Gibki
- Gertruda: Jolanta Januszówna (gościnnie)
- Marcellus, Dworzanin: Monika Wenta
- Rosencrantz: Aleksander Fiałek
- Hamlet: Piotr Hudziak
- Francisco, Dworzanin: Jerzy Ogrodnicki (gościnnie)
- Bernardo, Dworzanin: Jerzy Pal
- Klaudiusz: Ireneusz Pastuszak
- Poloniusz: Tomasz Piasecki
- Guildenstern: Rafał Pietrzak (gościnnie)
- Horacjo: Kamil Urban
- Laertes: Tomasz Wiśniewski
Spektakl grany na dużej scenie tarnowskiego teatru:
25 i 26 marca, godz. 19:00 oraz 28, 29, 30, 31 marca, godz. 10:00.
Rezerwacja biletów, tel. 14 688 32 87, kom. 784 976 025, kasabiletowa@teatr.tarnow.pl
Zapraszamy!