Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości sezon 2018/2019 w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie upłynie pod zaczerpniętym z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego hasłem „A to Polska właśnie!”.
Zaproszeni do Tarnowa twórcy zmierzą się z najwybitniejszymi dziełami rodzimej literatury, spróbują odnaleźć uniwersalne wartości i aktualne tematy w tekstach wybitnych polskich autorów od dawna nieobecnych na tarnowskiej scenie m. in.: Fredry, Gombrowicza, Mrożka. Nie zabraknie także propozycji z kręgu dramaturgii współczesnej w istotny sposób podejmującej temat „polskości” wczoraj i dziś. Rozpoczynający się sezon to nie tylko 100-lecie odzyskania niepodległości, ale także nasz jubileusz: będziemy świętować 65. rok działalności tarnowskiego teatru.
Sezon rozpoczniemy premierą ponadczasowej komedii Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie” w reżyserii Wojciecha Malajkata. Niezwykle zabawna i wciąż aktualna opowieść o odwiecznej wojnie płci, w której wszystkie chwyty są dozwolone zainauguruje XXII Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia, który także upłynie pod znakiem literatury polskiej. Autorem nieoczywistej scenografii do spektaklu jest Wojciech Stefaniak. Premiera odbędzie się 16 września 2018 na Dużej Scenie, pokazy przedpremierowe: 14-15 września 2018.
Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości planujemy uświetnić wyjątkowym widowiskiem muzycznym. Spektakl „Warto było” w reżyserii Ceziego Studniaka z muzyką Krzysztofa Wiki Nowikowa i scenografią Michała Hrisulidisa będzie koprodukcją z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Obok aktorów naszego teatru wystąpią studenci IV roku kierunku Aktorstwo Teatru Muzycznego na Wydziale Aktorskim warszawskiej Akademii Teatralnej. Scenariusz, autorstwa Michała Pabiana, oparty jest na dokumentach, tekstach źródłowych, dziennikach i listach uczestników wydarzeń sprzed stu lat. 25 września 2018 w Teatrze Collegium Nobilium odbędzie się premiera warszawska, a 9 listopada 2018 na Dużej Scenie naszego teatru premiera tarnowska.
W połowie stycznia Grzegorz Chrapkiewicz wyreżyseruje dwie jednoaktówki „Piaskownicę” i „Pierwszy raz”, których autor Michał Walczak jest jednym z najciekawszych współczesnych polskich dramatopisarzy oraz nominowanym do Paszportu Polityki współtwórcą kultowego warszawskiego kabaretu Pożar w Burdelu. Jego spektakle były wystawiane i nagradzane na Festiwalu Komedii Talia.
Pod koniec stycznia zaprosimy naszych Widzów na spektakl na podstawie „Trans-Atlantyku” i Dzienników Witolda Gombrowicza w adaptacji reżysera Tomasza Gawrona, który w 2012 roku na tarnowskiej scenie wyreżyserował spektakl „Blackbird”. Autor, a zarazem narrator tej wciąż aktualnej powieści, w lipcu 1939 roku wsiadł na statek „Chrobry” płynący do Argentyny i nigdy nie powrócił do kraju. Swoje losy świeżo upieczonego emigranta opisał w książce, która w przenikliwy i ironiczny sposób rozprawia się z narodowymi mitami, anachronizmami i stereotypami. „Bronię Polaków przed Polską” – deklaruje Witold Gombrowicz w przedmowie do dzieła.
12 maja 2019 odbędzie się premiera „Tanga” Sławomira Mrożka w reżyserii Edwarda Wojtaszka. Ta napisana ponad pół wieku temu groteskowa tragikomedia należąca do klasyki polskiej literatury wciąż inspiruje do nowych interpretacji i nadal idealnie opisuje nasze czasy i procesy, jakie w nich zachodzą. Rodzina w dramacie Mrożka jest soczewką, w której odbijają się aktualne niepokoje, napięcia, międzypokoleniowe konflikty i mechanizmy historii.
Na początku czerwca najmłodsi widzowie będę mieli okazję wyruszyć w niezwykłą podróż do kraju Króla Maciusia Pierwszego, bohatera książki Janusza Korczaka. Niezwykła opowieść o chłopcu, który uczy się jak rządzić mądrze i sprawiedliwie i zostaje władcą reformatorem porusza problem odpowiedzialności za innych, uczciwości oraz odwagi w podejmowaniu trudnych decyzji. Premiera spektaklu w reżyserii Tomasza Piaseckiego odbędzie się z okazji Dnia Dziecka.