Święto młodych widzów – Mała Talia 2015/ Program

31 maja w tarnowskim teatrze rozpocznie się VII edycja Festiwalu Spektakli dla Dzieci “Mała Talia”. Spektakle, warsztaty oraz happening dla najmłodszych widzów Teatru Solskiego.

Podczas trwającego 12 dni festiwalu kilka tysięcy dzieci z Tarnowa i okolic będzie mogło zobaczyć aż siedem spektakli (w tym cztery przedstawienia konkursowe) prezentowane w ramach VII Festiwalu Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Impreza organizowana przez Teatr im. L. Solskiego potrwa od niedzieli 31 maja do 17 czerwca.

Wydarzenie jest kampanią promującą aktywne uczestnictwo w kulturze – cykliczną, coroczną – pierwsza edycja odbyła się w 2009 roku i przez cały ten czas cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród publiczności, nie tylko tej najmłodszej – mówi Rafał Balawejder dyrektor naczelny Solskiego.

Jako pierwszy zostanie zaprezentowany znany już tarnowskiej publiczności spektakl “Gdzie jest babcia?” w reżyserii Agaty Biziuk. Ponad to będzie można zobaczyć m.in. “Opowieści z ul. Brokatowej” (Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana z Będzina), “Szelmostwa Lisa Witalisa” (Teatr Lalek “Rabcio” w Rabce Zdrój), “Super Piotruś Pan” (Teatr Lalki i Aktora “Kubuś” w Kielcach) oraz premierowe “Przygody Pędrka Wyrzutka” z Teatru Solskiego.
Ciekawą propozycją jest spektakl “Francuscy Paladyni” z Teatru Koreja z Lecce na południu Włoch. To spektakl aktorski utrzymany w konwencji opery lalek sycylijskich. Prezentacja odbędzie się w języku włoskim, z projekcją napisów w języku polskim. Pokaz możliwy jest dzięki wsparciu Włoskiego Instytutu Kultury.
Bilety na spektakle festiwalowe zostały skalkulowane w bardzo atrakcyjnych cenach – grupy szkolne płaca jedynie 15 zł od osoby.

Podobnie jak w poprzednich edycjach festiwalu przedstawienia będą oceniane przez mieszane jury: dziecko oraz osobę dorosłą. Pamiątkowe nagrody-teatralne maski zostały przygotowane przez dzieci oraz wolontariuszy.

W ramach festiwalu przewidzieliśmy również imprezy towarzyszące. Będzie to m.in. piknik teatralny, który odbędzie się 31 maja od godz. 13.00 na schodach przed teatrem. Z kolei aktorów Solskiego czytających legendy o Tarnowie w ramach akcji “Cała Polska czyta dzieciom” będzie można spotkać m.in. w Parku Strzeleckim, szkołach i przedszkolach oraz w jednym z centrów handlowych – mówi Krzysztof Bogusz kierownik promocji teatru.

Wydarzeniami towarzyszącymi mającymi na celu profesjonalizację festiwalu i zbliżenie go w formie organizacyjnej do festiwalu Komedii Talia – na którym jest wzorowany – będzie stworzenie dziecięcego klubu festiwalowego, jako miejsca spotkań z aktorami i twórcami spektaklu – po każdym przedstawieniu w foyer teatru będą odbywały się spotkania widzów i aktorów. Klub festiwalowy będzie transmitowane online z wykorzystaniem technologii youtube.
Ofertą skierowaną do nauczycieli, wychowawców działaczy i twórców kultury będą warsztaty “Reżyseria w teatrze amatorskim”.

Szczegółowy program dostępny na stronie http://www.teatr.tarnow.pl. Dodatkowe informacje oraz rezerwacja biletów w Biurze Promocji i Organizacji Widowni Teatru im. Ludwika Solskiego (ul. Mickiewicza 4; 33-100 Tarnów), tel. 14 688 32 87, e-mail: promocja@teatr.tarnow.pl.
Serdecznie zapraszamy!

====
Festiwal spektakli dla dzieci i młodzieży „Mała Talia 2015” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „VII Festiwal Mała Talia – Teatr okiem młodego widza”.
====

Program Festiwalu Mała Talia 2015

31.06. godz.13.00-15.30 niedziela
Teatralny Dzień Dziecka – piknik na schodach przed teatrem
Przymierzalnia kostiumów, malowanie twarzy, pokazy cyrkowe, atelier fotograficzne, gry i zabawy z animatorami, degustacje słodyczy z Hotel Krzyski & Restauracja Krzyska w Tarnowie – wstęp wolny – wstęp wolny

31.06. godz.16.00 niedziela
Agata Biziuk Agnieszka Makowska
„GDZIE JEST BABCIA?” Duża Scena
1.06. godz.10.00 poniedziałek
Agata Biziuk Agnieszka Makowska
„GDZIE JEST BABCIA?” Duża Scena
2.06. godz.10.00 wtorek
Agata Biziuk Agnieszka Makowska
„GDZIE JEST BABCIA?” Duża Scena
7.06. godz. 18.00 niedziela
Stefan Themerson
„PRZYGODY PĘDRKA WYRZUTKA”
PREMIERA Duża Scena

8.06. godz. 9.00 i 11.30 poniedziałek
Stefan Themerson
„PRZYGODY PĘDRKA WYRZUTKA” Duża Scena

9.06. godz. 9.00 i 11.30 wtorek
Stefan Themerson
„PRZYGODY PĘDRKA WYRZUTKA” Duża Scena

10.06. godz. 9.00 i 11.30 środa
Stefan Themerson
„PRZYGODY PĘDRKA WYRZUTKA” Duża Scena

11.06. godz. 9.00 i 11.30 czwartek
Pierre Gripari
„OPOWIEŚCI Z ULICY BROKATOWEJ”
Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana
Duża Scena

12.06. godz. 9.00, 11.30 piątek
Jan Brzechwa
„SZELMOSTWA LISA WITALISA”
Teatr Lalek „Rabcio” z Rabki -Zdroju Duża Scena

12.06. godz. 20.00 piatek
Eugene Ionesco
„ŁYSA ŚPIEWACZKA”
Teatr OdMowy Pasaż Tertila / Tarnów

13.06. godz. 18.00 sobota
Francesco Niccolini
„PALADINI DI FRANCIA” (Francuscy Paladyni)
Cantieri Teatrali Koreja Lecce Italia Duża Scena

15.06. godz.9.00 i 11.30 poniedziałek
wg J. M. Barrie’go „SUPER PIOTRUŚ PAN”
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach
Duża Scena

16.06. godz.9.00 wtorek
Spektakl towarzyszący
Kálmán „Księżniczka czardasza”
grupa wokalno-aktorska Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku Duża Scena

16.06. godz.11.30 wtorek
Spektakl towarzyszący
Ch. Perrault “Kopciuszek”
uczniowie Niepublicznego Niepłatnego Gimnazjum „U Konarskiego” w Tarnowie
Duża Scena

17.06. godz.9:00 środa
Spektakle towarzyszące
H.CH. Andersen “Słowik”
D. Konieczna “Babcia opowie Ci bajkę”
Ch. Perrault “Śpiąca królewna”
amatorskie zespoły teatralne działające przy Centrum Kultury w Gnojniku
Duża Scena

Załączniki