TARNOC

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprasza na jedną z najbardziej spektakularnych, plenerowych inscenizacji Jerzego Zonia, z muzyką Czajkowskiego w ramach projektu Tarnów – Nowe Spojrzenie. „Zapach czasu”  Teatru KTO już 24 czerwca, na dziedzińcu przed pływalnią Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, o godz. 21:00.

Startujemy z prezentacją wydarzeń kulturalnych w centrum Tarnowa, by ściągnąć tu jak najwięcej widzów  – mówi Rafał Balawejder, Dyrektor Naczelny Solskiego – Miasto ma zadanie zarówno generować jak i skupiać energię twórczą i artystyczną. Spotkanie z fenomenalnym przedstawieniem krakowskiego teatru KTO to dobry początek wakacji.


fot. Arkadiusz Szadkowski

„Zapach czasu” to inscenizacja przywołująca zaczarowany, wypełniony nadziejami i lękami świat dzieciństwa, inspirowana biografią reżysera oraz twórczością Gabriela Garcii Márqueza, Hugo Clausa i Emila Zegadłowicza. Tytuł ten prezentowany był już na ponad 60 festiwalach w 15 krajach m. in. w Brazylii, Meksyku, Korei Południowej, Iranie, Austrii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Francji, Rumunii, we Włoszech i na Litwie.

Przedstawienie trwa godzinę i jest jak kartkowanie starych albumów rodzinnych. Trochę sepii, okruch melancholii, gram nostalgii. I jeszcze łezka nieuchronnego w takich okolicznościach sentymentalizmu.

Paweł Głowacki, Dziennik Polski

Poezja i melancholia ulicznego teatru porwały widzów w świat Zonia. Aktorzy grają fascynująco do kompozycji Czajkowskiego. Zamknięta w pięknych obrazach historia jest pełna ukrytych marzeń i lęków (…) Zamiast intelektualnych ciężkich scen – lekka spontaniczność i porywająca przyjemność w oglądaniu.

Urlich Schönborn, Wspaniały świat pana Zonia, Nordwest Zeitung, Oldenburg

Teatr wyczarował na „Siegeńskim Letnim Festiwalu” serię ekspresyjnych obrazów (…) Po przedstawieniu każdy wiedział już dlaczego Teatr KTO funkcjonuje jako wizytówka polskiego teatru ulicznego.

Bö, „Zapach Czasu” jako porywająca powódź obrazów, Siegener Zeitung, Siegen

Właśnie swojskość małego miasteczka udało się uchwycić reżyserowi widowiska, którego klimat nieodparcie przywodził na myśl atmosferę filmów Felliniego.

Magda Huzarska-Szumiec, Chłopięcy świat, Gazeta Krakowska

W spektaklu na podstawie scenariusza i w reżyserii Jerzego Zonia wystąpią:

Aleksandra Deka, Magdalena Dymsza, Paulina Lasyk, Justyna Orzechowska, Magdalena Pietnoczka, Grażyna Srebrny-Rosa, Marta Zoń, Sławomir Bendykowski/Szymon Pater, Bartek Cieniawa/Jacek Joniec, Tytus Grochal,  Aleksander Kopański, Tomasz Łukawski, Adam Plewiński, Mieszko Syc, Karol Śmiałek, Krzysztof Tyszko

Czas trwania: 60 minut

Wejście bezpłatne, wydarzenie niebiletowane

Zapraszamy serdecznie!

fot. Paweł Topolski


Tarnowski Teatr i SOLski Chór zapraszają na koncert „Hava Nagila”, podczas którego chórzyści pod egidą Pani Agnieszki Stańczyk, w aranżacjach Piotra Niedojadły oraz Joanny Duras zaprezentują największe szlagiery muzyki żydowskiej, utwory z musicalu „Skrzypek na dachu” oraz znane kompozycje autorów żydowskiego pochodzenia.

Podczas I części koncertu publiczność będzie miała okazję przenieść się do małej wioski Anatewki, gdzie mleczarz Teweje wraz ze swoją rodziną kultywuje żydowskie tradycje. W II części występu obok typowych utworów muzyki żydowskiej takich jak: „Shalom Haverim”, „Hevenu Shalom Alechem”, czy „Hava Nagila” usłyszymy utwory kompozytorów żydowskiego pochodzenia m. im.: „Grajmy Panu”, „Dona, Dona”.

Zapraszamy serdecznie już 25 czerwca od godziny 20:00 na scenę na Dachu Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. 

Bezpłatne wejściówki do odebrania w Kasie Teatru. Ilość miejsc ograniczona.

Zapraszamy serdecznie!

Fot. Paweł Topolski


Zapraszamy serdecznie na wakacyjny koncert Chóru SOLski pt. „Pod fontannami perłowymi…”, który odbędzie się już 19 sierpnia, o godzinie 20:00 przy fontannach na ulicy Bernardyńskiej w Tarnowie.

Chór Solskiego pod egidą Anny Podkościelnej – Cyz, w aranżacjach Piotra Niedojadło i Bartłomieja Szułakiewicza zaprezentuje największe słoneczne przeboje oraz piosenki, które wprawiają w doskonały wakacyjny nastrój! Wśród utworów m.in. „Piechotą do lata”, „Nie zadzieraj nosa”, czy „Sunshine Reggae”.

Miejsce: Plac z fontannami przy ul. Bernardyńskiej

Termin: 19 sierpnia, godz. 20:00

Wydarzenie niebiletowane – wstęp wolny


Tarnowski Teatr zaprasza na muzyczne wydarzenie w ramach TARNOCY. Usłyszą Państwo wybrane utwory ze spektaklu RADIO SOLSKI. Wspólnie udamy się w podróż utkaną z kultowych melodii, które wyszły spod piór znakomitych artystów: Czesława Niemena, Romualda Lipki, Zbigniewa Wodeckiego, Grzegorza Ciechowskiego i Anny Jantar.

Aktorzy tarnowskiego teatru: Matylda Baczyńska, Kinga Piąty, Ewa Sąsiadek, Monika Wenta, Piotr Hudziak, Jerzy Pal, Kamil Urban, Tomasz Wiśniewski, zaśpiewają m.in. „Znajdziesz mnie znów”, „Chałupy welcome to”, „Radość najpiękniejszych lat”, „Twoje radio” przy akompaniamencie muzyka i kompozytora Piotra Niedojadło.

Miejsce: Pasaż Tertilla przy restauracji Pół na Pół

Termin: 21 sierpnia, godz. 17:00

Wydarzenie niebiletowane – wstęp wolny

Współorganizatorem wydarzenia jest Restauracja Pół na Pół


Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie i Szkoła Tańca SunSalsa zapraszają do wspólnej nauki tańca w komediowej oprawie. Bohaterowie “Mayday’a” – jednej z najsłynniejszych komediowych sztuk na świecie, będą uczestnikami happeningu i razem z Tarnowianami będą uczyć się bachaty i salsy kubańskiej.

Połączenie teatru i tańca jakie dla Państwa przygotowaliśmy będzie równie zabawne co relaksujące – mówi Karolina Białas, kierownik Biura Promocji i Organizacji Widowni. Happening zaplanowaliśmy na sobotę 27 sierpnia, a kolejnego dnia zapraszamy na spektakl „Mayday dla Solskiego” w tarnowskim teatrze.

Na happening wybierają się Mary Smith oraz Barbara Smith. Która z nich przyjdzie z mężem Johnem …? Udział w zajęciach planują także inspektorzy Porterhouse i Troughton, przesympatyczny Bobby Franklin oraz dziennikarz londyńskiej gazety.

Podczas happeningu odbędą się dwie lekcje tańca. Wybraliśmy lubiane przez kursantów style taneczne z gorącej Kuby i Dominikany. W bardzo przystępny sposób nauczymy wszystkich chętnych podstawowych kroków salsy i bachaty. Bez zapisów, bez opłat – przyjdź i już nasza w tym głowa, żebyś wyszedł tanecznym krokiem  – zachęca Joanna Sanocka, założycielka Szkoły Tańca Sun Salsa, instruktor Salsy L.A. i Lady Styling.

Lekcje poprowadzą instruktorzy ze Szkoły Tańca Sun Salsa: Magdalena Machała i Adam Żak tańczący bachatę oraz Joanna Sanocka i Maciej Tyrpa prezentujący salsę cubanę. Lekcje będą poprzedzone pokazem każdego stylu.

Bachata jest uznawana za jeden z najbardziej zmysłowych tańców. Szczególnie atrakcyjna dla osób, które z tańcem nie miały wcześniej kontaktu – zachęca swoją prostotą, a na dalszych etapach nauki staje się narzędziem w tworzeniu własnego, niepowtarzalnego stylu tańca. Z kolei salsa cubana to niezwykle energetyczny i integrujący taniec, gdzie pary tańczą ustawione po okręgu i na hasło lidera wykonują konkretną figurę lub tzw. zamianę. Ten sposób tańczenia nazywa się ruedą.

Wszystkich, którzy chcą zobaczyć jak w tańcu odnajdą się bohaterowie Maydaya a także spróbować swoich sił w nauce podstawowych kroków bachaty i salsy, zapraszamy na „Happening Mayday” 27 sierpnia, o godz. 18:00.

Miejsce: Plac przed Multimedialnym Centrum Artystycznym, ul. Wałowa 25 w Tarnowie
Godzina: 18:00

Wstęp wolny. Wydarzenie niebiletowane.

Na zdjęciu autorstwa Pawła Topolskiego, Barbara i John Smith ze spektaklu “Mayday”.

sunsalsa

—————————

Fot. Paweł Topolski


Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie serdecznie zaprasza na wyjątkowy spektakl plenerowy Teatru Akt “Poza czasem” 27 sierpnia, na dziedzińcu przed pływalnią Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, o godz. 20:00 w ramach projektu Tarnów – Nowe Spojrzenie.

Teatr AKT – POZA CZASEM to metafora podróży w czasie, która prowadzi w głąb własnej wyobraźni. Podejmujemy ją nieświadomie każdego dnia, poszukując wartości i dociekając sensu istnienia. Podróżując doświadczamy, poznajemy, pokonujemy słabości, a potem nigdy nie pozostajemy już tacy sami.  Zderzają się tu nowe doświadczenia z refleksją nad przemijaniem. Wędrówka poza czasem pozwala spełnić swe marzenia, stać się na chwilę kimś innym. To moment, w którym możemy się zatrzymać i dostrzec drugiego człowieka obok nas. 

Istotą podróży jest droga, a nie dotarcie do celu.

Fantazyjna opowieść utrzymana jest w malowniczej stylistyce steampunk, łączącej styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z energetyczną muzyką graną na żywo składają się na ekspresyjne widowisko.

„….to spektakl dobry dla wszystkich spragnionych wrażeń i refleksji nad tempem własnego życia, czy realizacji własnych marzeń . Teatr ruchu może powiedzieć niekiedy więcej niż mówią słowa, więc każdy zapewne po spektaklu pokusi się o własną fantastyczną interpretacje do czego skłania bogactwo używanych przez aktorów środków wyrazu i inspirujący scenariusz.

…Aktorzy  w swoim nowym pokazie w pomysłowy i lekki sposób ukazują wszystkie aspekty czasu. Wskazują też drogę ucieczki od szarej i często monotonnej rzeczywistości. Ucieczki do niczym nieskrępowanego świata fantazji.

„…dopracowany w każdym calu, na uznanie zasługuje pod każdym względem kostiumowym i aktorskim, a szczególnie muzycznym.

…to niezwykłe uliczne przedstawienie posiadające wszystkie walory, o jakich w teatrze granym w przestrzeni miejskiej można tylko zamarzyć

…Całość widowiska jest bezbłędnie przemyślana. Prosta, lecz zarazem idealna dekoracja nie rozprasza widza i pozwala w pełni docenić grę i kunszt aktorów. Uwagę przykuwają też dobrane po mistrzowsku rekwizyty, porażające swoją prostotą, są one zarazem wyszukane.

…Muzykę zostawiam na koniec. Jest tworzona na żywo podczas trwania spektaklu. Pomysł genialny. Dzięki temu całe przedstawienie ma swój niepowtarzalny i nietuzinkowy urok. Można mieć nawet wrażenie, że jest się na dobrym koncercie muzyki alternatywnej

Reżyseria – Agnieszka Musiałowicz i zespół

Scenografia – Tomasz Musiałowicz, Hektor Werios

Muzyka – Dominik Strycharski / vocal performance i Grzegorz Szyma / DJ

ProdukcjaTeatr Akt

Występują: Agnieszka Musiałowicz, Karolina Banaszek, Katarzyna Stefanowicz, Marek Kowalski, Krzysztof Skarżyński, Maciej Czarski, Antoni Borodziuk, Maciej Musiałowicz

Światła – Adam Sztorc

Miejsce: Dziedziniec przed pływalnią Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie

Termin: 27 sierpnia, godz. 20:00

Wydarzenie niebiletowane – wstęp wolny

Fot. Paweł Topolski


Teatr im. Ludwika Solskiego serdecznie zaprasza na pokaz spektaklu familijnego “Księga lasu”, który odbędzie się w ramach w ramach projektu Tarnów – Nowe Spojrzenie, 4 września o godz. 16:00 w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie.

„Księga lasu” autorstwa Wojciecha Graniczewskiego i Jana Hnatowicza to teatralno-muzyczna baśń dla najmłodszych. W uschniętym, prastarym lesie panuje martwa cisza.

Na polanę przybywa Drwal Maciej, by ściąć rosnący tam 1000-letni dąb. Tuż przed rozpoczęciem pracy Drwal odkrywa, że powodem braku sił życiowych lasu jest choroba Echa, które tak długo powtarzało wrzaski ludzi nie szanujących leśnej ciszy, aż ochrypło i w końcu straciło głos. To wtedy ze smutnego lasu odeszły zwierzęta i odfrunęły ptaki.

Drwal postanawia uratować las i wyrusza na poszukiwanie lekarstwa dla chorego Echa. W czasie swojej wędrówki trafia w sidła Pająka, a także na dwór Królowej leśnych pszczół oraz do apteki Zaskrońca.

Czy dzielny drwal odnajdzie trzy zaczarowane kwiaty i pozna zaklęte w nich czarodziejskie słowa – klucze do szczęśliwego życia? Czy Echo odzyska głos, a las wróci do życia i na nowo rozkwitnie?

Wystąpią: Matylda Baczyńska, Ewa Sąsiadek, Monika Wenta, Tomasz Piasecki, Kamil Urban.

Reżyseria: Tomasz Piasecki
Scenografia: Maciej Sroka
Kostiumy: Krystyna Szaforz
Muzyka: Jan Hnatowicz
Choreografia: Matylda Baczyńska
Przygotowanie wokalne: Elżbieta Kuzemko-Rausz
Asystent reżysera: Kamil Urban

Miejsce: Amfiteatr Letni w Tarnowie

Termin: 4 września, godz. 16:00

Wydarzenie niebiletowane – wstęp wolny

Fot. Mateusz Niemczura


Teatr Solskiego serdecznie zaprasza 25 września o godz. 18:30, na pokaz spektaklu „Kantata na cztery skrzydła” Pod Arkadami, ul. Wekslarska 2 w Tarnowie w ramach projektu Tarnów – Nowe Spojrzenie. Bezpłatne wejściówki do odebrania tylko w Kasie Teatru od 22 do 23 września (od 9 do 17) na Mickiewicza 4. Ilość miejsc ograniczona.

Kiedy wydaje nam się, że już wszystko wiemy o sobie, o świecie, który nas otacza i jesteśmy pewni tego co nas czeka, zwłaszcza wtedy, kiedy to wszystko jest mało optymistyczne, a wręcz tragiczne, wtedy w najmniej oczekiwanym momencie pojawia się on – twój Anioł Stróż, by ci pomóc, by cię uratować. Czy jest to niebiańska istota, która przyszła z zaświatów? Czy też jakaś wewnętrzna siła przetrwania drzemiąca w nas samych, która pomaga odzyskać utraconą nadzieję…?

Fot. Paweł Topolski


Teatr Solskiego serdecznie zaprasza 1 października o godz. 20:00, na bezpłatny pokaz wyjątkowej sztuki teatralnej włoskiej grupy eVenti Verticali – „Quadro” na Placu przed Pływalnią Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie w ramach projektu Tarnów – Nowe Spojrzenie.
Pokaz „Quadro” to sztuka akrobatyki powietrznej, zrodzona z marzenia o tańcu i poczucia wolności w przestrzeni. W trakcie przedstawienia czterech tancerzy porusza się po nadziemnej estradzie, malując zapierające dech w piersiach figury akrobatyczne i imponujące, powietrzne loty.

Tarnowski Teatr zaprasza na koncert pieśni żołnierskich, niepodległościowych, patriotycznych i harcerskich. 11 listopada o 17:30 przed Teatrem Solskiego wspólnie z mieszkańcami śpiewać będzie SOLski Chór i aktorzy tarnowskiej sceny.

Wstęp wolny. 

Zachęcamy do zabrania ze sobą flag.

Serdecznie zapraszamy całe rodziny do radosnego świętowania!

Fot.

Cykl wydarzeń TARNOC jest częścią projektu TARNÓW NOWE SPOJRZENIE, którego głównym prowadzącym jest Miasto Tarnów. Wydarzenie sfinansowano ze środków Funduszy Norweskich w ramach Programu Rozwój Lokalny. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.