Lekkość

Czas trwania: 65 min

Mała Scena

Najbliższy spektakl:

– 13-06-2024 –

Bilety:
NORMALNY: 50 zł, 
ULGOWY: 35 zł

Kim jest współczesny młody człowiek? Z czym się mierzy? Czym jest młodość? Jak podejmować życiowe decyzje, kiedy jest tak dużo możliwych dróg, a w głowie huczy głośnik? W jaki sposób można spokojnie myśleć o przyszłości w obliczu wojny za wschodnią granicą, napiętych stosunków międzynarodowych i katastrofy klimatycznej? Jak osiągnąć wewnętrzny spokój, gdy nasz mózg potrzebuje coraz więcej bodźców? Pójść na terapię? No dobra, ale na jaką? I na jak długo?
Spektakl naświetla z różnych stron fragmenty z życia Dominiki Mazur, siedemnastoletniej dziewczyny z Tarnowa starającej się odnaleźć harmonię i określić swój kierunek działania. Musi się zmagać z otaczającą ją rzeczywistością, konwenansami, oczekiwaniami rodziny i czekającą za rogiem odpowiedzialnością. Ale co się stanie, gdy nadmiar odbierze jej klarowność myślenia? Czy ucieczka jest dobrym rozwiązaniem? I czy historia fikcyjnej postaci Dominiki jest całkowicie zmyślona?

W procesie tworzenia spektaklu aktywnie uczestniczyła młodzieżowa grupa teatralna Szklana Maska.

Prapremiera odbyła się 11 czerwca 2023 roku.

Spektakl dla widzów 16+

W spektaklu są używane wulgaryzmy oraz migające światła.


Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Piotr Hildt, Anna Jazgarska, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Wanda Świątkowska

“Nielekkość” Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, e-teatr.pl

Autor

Wiktor Stypa

Reżyseria

Wiktor Stypa

Dramaturgia

Andrzej Skowron

Scenografia

Weronika Filipek

Muzyka

Michał Lazar

Multimedia

Dawid Kozłowski

Choreografia

David Tas

Reżyseria światła

Anna Siek

Asystentka reżysera

Izabella Wielgus

Inspicjent, sufler

Izabella Wielgus


Obsada:

 

Matka, Terapeutka, Bazgroł

Karolina-Fortuna
Karolina Fortuna

 

Dominika

Angelika-Smyrgała
Angelika Smyrgała

 

Świnka Morska Andrzej, Bazgroł

Przemysław-Płaczek
Przemysław Płaczek

 

Ojciec, Ciotka, Bazgroł

Kamil-Urban
Kamil Urban