Anhelli! Anhelli! Anhelli!

Czas trwania: 60 min

Scena Underground

Najbliższy spektakl:

– obecnie brak –

Bilety:
NORMALNY: 50 zł, 
ULGOWY: 35 zł

„Czy czytałeś nowy poemat Słowackiego, Anhelli? Piękne to dzieło, z wielką sztuką wypracowane (..). Ten Anhelli taki samotny, taki opuszczony, patrzący na śmierć wszystkich swoich, jest doskonałym symbolem (..) naszego przeznaczenia.” Z. Krasiński

Symboliczna, mroźna i mroczna Syberia. Zesłańcy skłóceni ze sobą niezdolni do stworzenia wspólnej idei ulegają degeneracji moralnej i fizycznej. Stary Szaman z sąsiedniej wioski postanawia im pomóc. Wybiera spośród nich Anhellego i zabiera go w podróż po kręgach mroźnych piekieł. Tytułowy bohater, młodzieniec czystego serca, powołany jest do misji, której nie rozumie. Decyduje się jednak wędrować z szamanem, by zobaczyć prawdę i pomimo lęku spojrzeć jej w oczy.

Poemat Juliusza Słowackiego silnie oddziałuje na wyobraźnię, a także na wewnętrzny, emocjonalny stan czytelnika.

Chcemy aby widzowie „poddali się” obrazom poetyckim Anhellego, pozwalając im oddziaływać na wyobraźnię – mówi Matylda Baczyńska, reżyserka spektaklu.

„Anhelli potrzebuje komentarza (…) pisałem go umyślnie i z wielką ekonomią detalów – kto więc nie popracuje własną imaginacją nad każdym frazesem Anhellego, temu wszystko w nim będzie blade”
J. Słowacki

Praca wyobraźni, co podkreśla sam Słowacki, to podstawowy środek umożliwiający zbliżenie się do istoty utworu. Twórcy przedstawienia skupiają się zatem na wrażeniach płynących z obrazowego potencjału poematu. Muzyka grana na żywo, na tradycyjnych instrumentach, gra świateł i cieni, bliskie, intymne spotkanie z Szamanem – który tylko tu i tylko teraz opowie historię, która być może nigdy się nie wydarzy.

Premiera odbyła się 27 stycznia 2024 na Scenie Underground.

Autor

Juliusz Słowacki

Reżyseria i scenografia

Matylda Baczyńska

Adaptacja

Karolina Fortuna

Realizacja nagrań

Jakub Gawełek

Plakat i trailer

Przemysław Kopacz

Inspicjent, sufler

Aleksandra Stach


Obsada:

Aktor

Szymon Budzyk
Szymon Budzyk

Muzyka na żywo

Piotr Czarniecki

Spektakl “Anhelli! Anhelli! Anhelli!” – styczeń 2024 – fot. Artur Gawle

Konferencja prasowa przed premierą “Anhelli! Anhelli! Anhelli!” – 24.01. 2024 fot. Mateusz Niemczura