“Kobieta z wydm” wg Abe Kobo

Czas trwania: 0 min

Mała Scena

 

Spektakl archiwalny

Obsada:

 

Scenariusz i inscenizacja

Adam Walny

Rzeźby kinetyczne

Piotr Bożyk

Muzyka

Chiao – Hua Chang

Światło

Mariusz Cholajda

Witraże

Adam Walny

Występują

Adam Walny, Mariusz Cholajda

Widowisko teatru przedmiotu wykorzystujące rzeźby kinetyczne (grawitacyjne), figury witrażowe i elementy teatru cieni przedmiotów inspirowane powieścią wybitnego pisarza Abe Kobo.

Bezpłatne zaproszenia na spektakl są do odbioru w kasie teatru
od wtorku do piątku godz. 9-17. W poniedziałek 8 listopada zaproszenia do odbioru w godz. 8-16  w Biurze Promocji i Organizacji Widowni (obok kasy). Ilość miejsc ograniczona.

Scenariusz i inscenizacja – Adam Walny
Rzeźby kinetyczne – Piotr Bożyk
Muzyka – Chiao – Hua Chang
Światło – Mariusz Cholajda
Witraże – Adam Walny
Występują – Adam Walny, Mariusz Cholajda

Spektakl to dwie historie prowadzone polifonicznie, które łączy wspólny temat – kuszenie. Pokusa pojawia jako konsekwencja ucieczki nazwanej poszukiwaniem. Pojawia się w miejscu ustronnym, pustynnym. To pokusa władzy, pokusa życia wiecznego i pokusa mocy. Pierwsza historia to opowieść artysty, który usprawiedliwia swe istnienie tworzonym dziełem sztuki. Druga historia to rzecz o naukowcu, który pragnąc dostać się na karty encyklopedii, wyrusza na poszukiwanie nieznanego gatunku owada. I tym warunkuje sens swego istnienia. Obaj doświadczają niemocy, kruchości i niewoli. Obaj ulegają pokusie, mając świadomość, że pokusie nie uległ tylko Jeden Taki, co na krzyżu skończył. Ale to inna historia.

Dofinansowano z Budżetu Państwa ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Premiera 30.10.2021 Instytut Teatru Przedmiotu w Policznej

Twórcy:

Adam Walny – absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej; reżyser i twórca autorskiego teatru przedmiotu; dwadzieścia pięć lat na scenach Polski i Europy, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany; autor wielu oryginalnych technik teatru przedmiotu np: marionety podwodne, pałuby zmechanizowane, figury – instrumenty, lalki witrażowe, kino manualne. Założyciel Instytutu Teatru Przedmiotu w Policznej. Więcej informacji na stronie https://walny-teatr.pl/o-teatrze/

Piotr Bożyk – profesor krakowskiej ASP. Zajmuje się projektowaniem produktu, wystaw i projektowaniem graficznym. Jest współorganizator Biennale Sztuki Projektowania w Krakowie (pierwszej takiej imprezy w Polsce). Jest twórcą i kierownikiem Pracowni Projektowania Konceptualnego na WFP ASP w Krakowie. Swoje interaktywne rzeźby kinetyczne wystawiał na licznych wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Chiao – Hua Chang – taiwańska wirtuoz instrumentu o nazwie Erthu; na stałe zamieszkała w Wiedniu. Komponuje, gra i improwizuje na wielu oryginalnych tajwańskich instrumentach. Koncertowała również w Polsce na Festiwalu JAZZstrzębie

Mariusz Cholajda – twórca autorskiego teatru hacha, z wykształcenia filozof i reżyser teatralny. Jego prace cechuje podmiotowe podejście do materii światła i dźwięku.