Gdzie jest Babcia?

Czas trwania: 100 min

Duża Scena

Najbliższy spektakl:

obecnie brak

Obsada:

Krzyś

Piotr-Hudziak
Piotr Hudziak

Babcia

Jolanta Januszówna (gościnnie)

Komandos

Kamil Urban
Kamil Urban

Pierrot, Przewodnik

Aleksander-Fialek
Aleksander Fiałek

Miś

Mariusz Szaforz
Mariusz Szaforz

Tata, Robert

Jerzy Pal
Jerzy Pal

Owca, Super babcia

Karolina Gibki (gościnnie)

Lalka, Czas

Kinga-Piaty
Kinga Piąty
Matylda-Baczynska
Matylda Baczyńska

Mama, Zuza

Ewa-Sasiadek
Ewa Sąsiadek

Stróż

Tomasz Wiśniewski
Tomasz Wiśniewski

Autor

Agata Biziuk i Agnieszka Makowska

Reżyseria

Agata Biziuk

Scenografia

Katarzyna Proniewska-Mazurek

Współpraca scenograficzna

Agnieszka Kaczyńska

Choreografia

Anita Podkowa-Brańka

Opracowanie muzyczne

Piotr Klimek

Teksty piosenek

Paulina Ostrowska, Maciej Marcinkiewicz, Mikołaj Słowik, Patrycja Sobczyk

Animacje

Katarzyna Proniewska-Mazurek, Michał Sapieha

Asystent reżysera

Piotr Hudziak

Inspicjent, sufler

Krystyna Fudyma

„Gdzie jest babcia?” autorstwa Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej jest spektaklem familijnym w niebanalny i zabawny sposób poruszającym trudne tematy dorastania, odchodzenia oraz skrajnych postaw życiowych. 

Główny bohater sztuki, Krzyś, nie mogąc pogodzić się z odejściem Babci – niczym Dante wyrusza w metafizyczną podróż, napotykając po drodze całą ferrię magicznych postaci: odrzucone zbuntowane zabawki, dzieci, które nie chcą dorosnąć i krainę zapomnianych mitycznych stworzeń. Krzysiowi podczas jego podróży towarzyszy wierny Komandos – zabawka, którą dostał od Babci, oraz głos sumienia – Stróż, który bacznie pilotuje podróż chłopca przez życie. Dodatkowym atutem spektaklu jest muzyka, grana na żywo, a skomponowana przez Piotra Klimka. Teksty piosenek napisała Malina Prześluga. Całości dopełni niezwykła, surrealna wizja plastyczna Katarzyny Proniewskiej – Mazurek. 

Wielopłaszczyznowy tekst i interpretacja sceniczna zapewnią dobrą zabawę nie tylko dzieciom, ale również opiekunom. Ta pełna dynamizmu bajka filozoficzna została napisana specjalnie dla Tarnowskiego teatru.   Spektakl dla dzieci od 7 do 12 lat.Prapremiera odbyła się 26 maja 2012 roku.
  —   Tekst  „Babcia mówi papa” autorstwa Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej w Finale 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Decyzją Komisji Artystcznej w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Andrzej Lis, Bartłomiej Miernik, Grzegorz Reske, Joanna Targoń, Joanna Wichowska, Kalina Zalewska teskt dramatu  „Babcia mówi papa” autorstwa Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej został zakwalifikowany do Finału 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jury Konkursu przeczyta teksty finałowe między 10 maja a 15 czerwca 2013 roku. 

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Atest ASSITEJ dla “Babcia mówi pa pa”  „Babcia mówi pa, pa”- spektakl familijny w reżyserii Agaty Biziuk, zbiera kolejne laury. W tym roku dostał się do finału prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (za tekst pisany przez Agatę Biziuk i Agnieszkę Makowską).

12 października dyrektor artystyczna Solskiego – Ewelina Pietrowiak, oraz reżyserka spektaklu Agata Biziuk odebrały w Warszawie atest stowarzyszenia ASSITEJ. Jest to coroczne wyróżnienie przyznawane najlepszym spektaklom dla dzieci. W uzasadnieniu czytamy, że nagroda została przyznana „za wysoki poziom artystyczny przedstawień dla dzieci i młodzieży”. Atest to „świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu  Artystycznego za 2012 rok”.

Atesty przyznaje co roku Kapituła Atestów przy Stowarzyszeniu, złożona z wybitnych krytyków, członków Zarządu PO ASSITEJ i laureatów Nagrody im. Dormana.

Bardzo się cieszę z atestu ASSITEJ. To najważniejsza polska nagroda dla spektakli skierowanych do dzieci i młodzieży. Już kiedy Agata Biziuk przysłała mi napisany przez siebie i Agnieszkę Makowską, zamówiony przez teatr tekst, wiedziałam, że powstanie świetne, mądre i piękne przedstawienie. Satysfakcja jest tym większa, że ostanio atest ASSITEJ trafił do Tarnowa aż 22 lata temu! Zapraszam serdecznie wszystkich widzów, a zwłaszcza dzieci i ich rodziców na spektakl – mówi Ewelina Pietrowiak.

Załączniki